Історія виникнення блокнотів.



На всіх етапах розвитку цівілізованого суспільства блокнот відіграв важліву роль. Блокнот - це блок листів, скріплених між собою, має щільну обкладинку, служить для записів і фіксування інформації. Простий друкований блокнот не втрачпє своєї актуальності в столітти високих технологій. У блокноті записується важлива для людини інформація під час ділових зустрічей, презентацій, семінарів і конференцій та інших повсякденних справ.

Родоначальником блокноту є «Скарбниця розуму» - книга. З неї усе почалося. Також найдавніші процеси її виготовлення підходили і для створення самих блокнотів.

Починалося усе з винайдення папірусу.Процес виготовлення організовували жерці, і вони ж тримали секрет створення папірусу в таємниці.Знайшов процес виготовлення папірусу - Хасан Рагаб. Виготовляли єгиптяни цей матеріал зстебла рослини - папірусу. Ця рослина росте на березі річки Ніл. Стебло рослини добре підходило для створення паперу, адже було гнучким і міцним. Єгиптяни використовували тільки ту частину стебла, яка перебувала під водою, тому була гнучкою і м'якою. Оболонку викидали, і використовували тільки середину, яку вимочували кілька днів так, щоб утворилися широкі пласти волокон. Потім волокна укладали шарами: один шар паралельно іншому, і залишали на деякий час під пресом. Після цього, просочували матеріал спеціальним розчином, який зменшував розтікання чорнила. В результаті отримували досить міцне і тонке полотно, на якому можна було писати. Якщо правильно його зшити, то можна було отримати полотно більшої площі, яке змотували в рулон. Цю технологію в Єгипті настільки відшліфували, що країна почала масово продавати папірус в інші країни. Зокрема, він довгий час був популярним в Римській Імперії.

Однак мало хто з користувачів сучасних блокнотів знає, хто придумав такий поліграфічний виріб, та й взагалі, як і навіщо йому у головуприйшла така ідея.

Першим прообразом сучасного блокнота є продукт, який у давнину називався зошитом. Його батьківщиною є Стародавня Греція. Саме освічені жителі писали на дошках змазаних воском. Для зручності дошкики скріплювалися між собою по 4 штуки. Подібна записна книжка і стала іменуватися зошитом, від грецького «чотири».

Однак до появи сучасного блокнота залишалосяще багато століть. Асвоїй появи на світло блокнот зобов'язаний зовсім іншим подіям. Про виріб, схожий на сучасний блокнот стало відомо в епоху Ренесансу. Так як ніхто не знає автора цього винаходу, то і точну дату його появи назвати складно. Що ж стосується промислового виготовлення блокнота, то дана подія відносять до XIX століття. Саме в цей період друкарні стали бурхливо розвиватися, а асортимент продукції, що випускався ними став значно різноманітніше.

Згідно найбільш росповсюдженій версії автором такого винаходу, як блокнот, є представник творчої інтелігенції, художник або письменник. Деякі з істориків приписують створення блокнота людині, відомій під псевдонімом Марк Твен. Однак як було насправді, сьогодні сказати складно.

Двісті років тому у французькому містечку Туре виникло маленьке сімейне виробництво записників для господарських потреб: тверда, міцна, непромокаюча обкладинка; закруглені кути, які не рвуть кишеню. Ця зручна річ отримала свою назву «молескін» від незвичайних властивостей своєї обкладинки з англійської moleskin, від mole - кріт і skin - шкіра, або як ще її називали «чортова шкіра» за надзвичайну міцність.

Що цікаво, спочатку, такі блокноти або записні книжки робилися з відходів паперу для книгодрукування, але з часом все змінилося - папір став використовуватися кращої якості і виготовлявся окремо спеціально для блокнотів.

Подальша еволюція блокнота тісно пов'язана з еволюцією і розвитком суспільства і використовуваних їм технологій. Можна окремо зупинитися на технології вдосконалення паперу, виникненні «скоросшивателей» від матер'яних стрічок до сучасного степлера, еволюції олівців, пір'яних ручок і авторучок.

Під впливом розвитку технологічних новинок блокнот втратив свою актуальність і в 1986 році, коли останній представник славної родини помер закрилася і фірма «Молескин». В якомусь сенсі - закономірно: прийшло нове століття електронних записників, ноутбуків та іншої техніки.

Історія книги і друкарства має не менш  захоплюючіх сторінок. Про неї розповідають сегоденні спеціалісти, що досліджують поліграфію.

Спроба розмножіті текст не рукописним, а механічнім способом здійснювалася ще з давніх часів. Так в Вавілонії з`явилися глиняні таблички з текстом та малюнками з віпуклих керамічних форм.

    У кінці VIII ст. н.е. в Китаї з'явилася ксілографія (способ друку за допомогою дерев`яних кліше). До цього китайці друкували за допомогою плит з каменю.

У 1392 році з'явиться книгодрукарні у Европі, корейці навчали відливати шрифт з металу. До нашого часу збереглися стародавні корейські книги, віддруковані металічними (мідними) літерами.

 Китай являється також й батьківщиною паперу.Цей винахід мав важливе значення для розвитку книгодруку зорема й блокноту.

Європейські друковані книги, що вийшли до 1 січня 1500 року, називалися інкунабули - від латинську слова "incunabula", що означає в переносному сенсі "колиска", - тобто книги, що знаходяться у колісці книгодрукування. Виразною особливістю інкунабул є їх великий формат, відсутність титульного листа. Також усі прикраси в інкунабулах робились від руки.

Книгодрукування розповсюдилось в Европі з величезне швидкістю. У 1 468 році друкарський верстат з`явився у Чехії, в 1469 році - у Нідерландах, в 1470 році - у Франції, а в 1476 році - в Англії та Польщі.

Перші друкарні на территории нашої країни заснували Іван Федоров і Петро Мстиславець.

1 березня 1564 році ,коли Іван Федоров и Петро Мстиславець видали свой славнозвісний "Апостол" цей день вважається днем народження книгодрукування на Русі.

У сучасний світ блокнот повернувся в 90-х роках минулого століття, коли італійські художники створили компанію "ModoandModo" з виробництва записників і друку блокнотів дуже схожі на колишні старі блакноти.

Власники палітурних мануфактур звернули увагу на новий ринковий тренд і стали виготовляти блокноти вже промисловим способом. Власне, плетіння перших фабричних блокнотів практично нічим не відрізнявся від книжкового. А в якості обкладинки використовувалася щільна чорна тканина, яка по-французьки іменувалася молескін. Саме такими блокнотами користувалися відомі художники Вінсент Ван Гог, Пабло Пікассо і багато інших великих людей.

Згодом, в процесі здешевшення виробництва, блокноти стали проводитися масово. Тому сьогодні звичайний блокнот доступний кожному з нас.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 3612; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!