Вставки та виноси у журналістському творі



Вставка- це залежно від жанру кілька довідкових речень або абзаців, що дозволяють доповнити матріал цікавими відомостями.

Можуть бути вставками:

-біографічні дані персонажу

-статистичні відомості

-хронологічні дані про діяльність

-допоміжні цитати

-загальна інформація про подію, місце звідки ведеться репортаж

Виноси- це розміщені поз журналістським тестом синтаксично незалежні від нього, проте пов’язані з основним темою.

Виносами можуть бути

-портретна замальовка, повна біографія

-хронографія

-докум. Відомості

- коротке інтерв’ю на дотичну тему

-серія коментарів

Групи аргументів емоційно-образної аргументації

1. бразу худ літ та фольклору

-висміювання

-заохочення

-осуд

-схвалення

2.Публіцистичні образи

-образ-картина

-образ-алегорія

-образ-персонаж

-словесний образ

3.Беспосередньо емоційна оцінка

-іронічні та сатиричні образи

-фольклорні образи

-крилаті вислови

Групи аргументів понятійно-логічної аргументації

1.Фактологічні

-документовані засоби

-статистика

-фактологічний матеріал

2.Наукові

-аксіоми

-наукові закони і висновки

-визначення

3.Юридичні

-рішення суду

-кодекси

-закони

-КУ

4.Морально-етичні

-морально-етичні правила

-оцінки

-норми моралі

Групи журналістських жанрів.

 

ІНФОРМАЦІЙНО-ПУБЛІЦИСТИЧНІ ЖАНРИ ТА ЇХНІ ІЗНОВИДИ

ЗАМІТКА належить до найдавнішого, найпоширенішого інфор­маційно-публіцистичного жанру. Вона характеризується стислістю вислову, лаконічністю, точністю викладу думки, бездоганністю фор­мулювань, яскравістю мовностилістичних засобів. Різновиди заміток: хронікальна замітка (хроніка), інформаційна замітка (повідомлення, відгук, подяка), критична замітка. Отже, замітка -найоперативніший і найпростіший жанр, з допомогою якого повідо­мляється про об'єктивно існуючі факти, події, явища соціального розвитку суспільства з метою пізнавального, політико-виховного впливу на аудиторію ЗМІ.

РЕПОРТАЖ - оперативний жанр ЗМІ, в якому динамічно, з доку­ментальною точністю та емоційністю відтворюються картини дійсності у їхньому розвитку через безпосереднє сприйняття автора, що створює враження (ефект) присутності у самого читача, радіос­лухача чи телеглядача на місці події.

Різновиди репортажу: подієвий, прямий, проблемно-тематичний, репортаж-роздум, критичний репортаж, колективний репортаж.

ІНТЕРВ'Ю - бесіда журналіста з компетентними людьми на суспільно значущу тему, призначена для опублікування в пресі, пе­редачі по телебаченню або радіо. Різновиди інтерв'ю: інтерв'ю-мо-нолог, інтерв'ю-діалог, інтерв'ю-полілог (бесіда за круглим столом), інтерв'ю-звіт, інтерв'ю-замальовка, інтерв'ю-анкета, прес-конфе­ренція, брифінг.

Вимоги до інтерв'ю - злободенність, суспільна значущість теми, питань, пристрасність, діловитість, соціально-політична спрямо­ваність.

ЗВІТ - це оперативний жанр журналістики, який не лише повідо­мляє, а й аналізує важливі суспільно-політичні події, для яких харак­терна дія, виражена словом. Різновиди звітів: прямий (інфор­маційний) і проблемно-тематичний.

АНАЛІТИКО-ПУБЛІЦИСТИЧНІ ЖАНРИ ТА ЇХНІ РІЗНОВИДИ

До XX ст. поняття "кореспонденція" (в значенні жанру) не було. Під цією назвою об'єднувалось все те, що надходило для опубліку­вання - листи, замітки, статті. Згодом кореспонденція окреслюється як самостійний жанр, поступово набуває все більшого значення, ут­верджується на сторінках преси.

З власного досвіду роботи автора в пресі стало зрозуміло, що саме аналітичні жанри є найбільш вдалою можливістю для молодих журналістів заявити про себе. Для штатного працівника редакції значну роль грає фактор часу, який не завжди дозволяє провести ґрунтовне дослідження тієї чи іншої теми. Журналісту іноді доводиться працювати одразу над декількома темами, брати участь у редакційних заходах тощо. Студент або позаштатний молодий працівник можуть значно більше уваги приділити одній обраній темі, зустрітися з декількома цікавими співрозмовниками – експертами, проглянути деяку літературу, скористатися джерелами інформаційних мереж тощо. Не обов'язково, що ви будете готувати аналітичні матеріали щотижня. Але вихід хоча б одного змістовного дослідження раз на місяць створить для журналіста на початку його кар'єри позитивний імідж і сприятиме формуванню власного досьє, з яким легше знайти гарну посаду. Отже, зверніть особливу увагу на аналітичні жанри.

 

КОРЕСПОНДЕНЦІЯ - один із важливих аналітико-публіцистич­них жанрів, який, використовуючи достовірні, об'єднані спільністю теми факти, публіцистичними засобами відображає певну сторону сучасної дійсності, обмежену місцем і часом. Різновиди кореспон­денції: Інформаційна, аналітична (проблемна), критична.

Слово "стаття" вживається нині у кількох значеннях. У літера­турній творчості під ним здебільшого розуміють загальну назву будь-якого матеріалу, надісланого до редакції чи вже опублікованого. Од­нак стаття - це окремий жанр, який має свої особливості.

СТАТТЯ - порівняно невеликий за обсягом публіцистичний твір, в якому автор, аналізуючи факти, явища життя, доносить до читача за допомогою логічних (аналіз та синтез), частково образних аргу­ментів певну думку, ідею. Основою статті є конкретна проблема, на­вколо якої групується весь матеріал, логічно, доказово розгор­тається думка.

Стаття має кілька різновидів: передова стаття (її підвиди - опе­ративна, загальнополітична або пропагандистська), теоретична стаття, проблемна стаття. Окремі дослідники одним із різновидів статті вважають публіцистичний коментар.

КОМЕНТАР - злободенний публіцистичний виступ, який пояснює і оцінює важливі політичні, державні, господарські, культурно-мис­тецькі та інші події, офіційні урядові документи, статистичні введен­ня, протоколи масових зібрань, публікації і передачі ЗМІ. Залежно від об'єкту коментаря визначається його тематична спрямованість: політичний коментар, воєнний коментар, сільськогосподарський ко­ментар тощо. Він маже мати тон і критичний, і політичний, і сатирич­ний.

РЕЦЕНЗІЯ - аналітико-публіцистичний жанр, який аналізує й оцінює літературний, мистецький чи науковий твір. Від інших відрізняється насамперед тим, що за об'єкт свого розгляду бере не безпосередньо факти дійсності, а життєві явища, уже відображені, тобто у ньому "відображення відображеного". Має широкий тема­тичний діапазон (всі види мистецтва, науки, літератури тощо).

Різновиди рецензії за формою та за методом освоєння факто­логічного матеріалу - аналітичні та інформаційні. В свою чергу, ЦІ два різновиди можна розділити на підгрупи; рецензія-анотація, ре-цензія-репліка, рецензія-фейлетон, рецензія-відкритий лист, оглядо­ва стаття, яка виходить за рамки жанру, але є поширеною формою оцінки літературно-мистецьких явищ.

ОГЛЯД - жанр журналістики, який містить оцінки сукупності од­норідних фактів з певної сфери життєдіяльності людей протягом певного часу, з метою дати аудиторії об'єктивну і цілісну картину дійсності, своєрідну панораму життя, одну з його сфер. Ґрунтується на вагомій фактичній основі, розробляє актуальну тематику, ставить гострі проблеми суспільно-політичного характеру.

Виділяють огляди загальні, тематичні, інформаційно- чи аналіти-ко-публіцистичні. Набираючи яскраво окреслених форм, вони вияв­ляються у таких різновидах: телеогляд, радіоогляд, міжнародний ог­ляд, огляд на внутрішні теми, огляд листів, театральний огляд, літе­ратурний огляд, спортивний огляд тощо.

ОГЛЯД ПРЕСИ - аналітико-публіцистичний жанр, який являє со­бою форму рецензування. Від літературної рецензії відрізняється специфікою об'єкта розгляду: аналізує періодичне видання - газету чи журнал, а також матеріал, переданий по радіомовленню чи теле­баченню. Має такі різновиди: загальний, інформаційний, тематич­ний.

ЛИСТ - аналітико-публіцистичний жанр у формі звернення авто­ра або групи осіб до газети, журналу, на радіо і телебачення (або че­рез них ) з різними важливими питаннями суспільно-політичного, мо­рально-етичного змісту. Як публіцистичний жанр має багато різновидів. Найважливіші серед них: т. зв. відкритий лист, послання, заява, звернення, привітання


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 138; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!