Композиційна та архітектонічна структура журналістського твору.



Композиція-це зумовлена задумом, змістом побудова твору , поєднання частин, їх гарантія та співвідноння.

Композиційний вузол

-у замітці-факт

-у звіті-перебіг розмови, події

- у репортажі-сама подія

У кориспнденції-конкретне явище, система однорідних фактів

-у статті-різнопланові факти

-у огляді- взаємопов’язані події, в яких з’ясовується тенденція їх розвитку за певний період часу

Композиційна структура складається з 2 частин:

-констатуюча

-деталізуюча

Сюжет-це система відторених чи створених уявою автора подій, взаємин між персонажами, розкриття їх характерів у вчинках, поведінка.

АРХЕТІКТОНИКА- ЦЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ОКРЕМИХ ЕЛЕМЕНТІВ ТВОРУ ТА ВЗАЄМОЗВЯЗОК МІЖ НИМИ.

Елементи архітектоніки

-абзацний

заголовковий

і архітектонічні засоби(її комплекси)

-мовні

-ритмомелодичні

-візуально-образні

-чуттево-емоційні

-графічно-шрифтові

-текстові

Першоелемент архітектоніки-заголовок.

У ширшому сенсі архітектоніка — композиційна будова будь-якого твору мистецтва, що зумовлює співвідношення його головних і другорядних елементів.

Менеджмент ЗМІ. Функції менеджменту ЗМІ.

До менеджменту ЗМІ можна віднести сукупність методів, принципів, засобів і форм підготовкі та випуску газетних номерів, телерадіопрограм з метою задоволення потреб масової аудиторії та отримання прибутку і науку управління людськими відносинами в процесі виробничої діяльності кол тиву ЗМІ, а також у ході взаємозв'язків з інфраструктурою журнали стіки і споживачами інформації.
Перша функція менеджменту ЗМІ - фінансова: домагатися пре щення доходів над витратами, вести фінансову роботу, чітко ориен тувати в економіці видання, телерадіокампаніі.
Друга функція - змістовна: підготовка високоякісних журналістських матеріалів, наділених в цікаві жанрові форми, з тим, щоб товар - інформація мав зримою споживчої сто тості.
Третя функція - маркетингова: пов'язана з умінням продати цей товар на інформаційному ринку, для чого важливо досліджувати ринок, най ти в ньому цільову нішу, оперативно стежити за коливаннями попиту з боку аудиторії і, як наслідок, проводити інновації - міняти со тримання повідомлень і форму їх подачі.
Четверта - кадрова: це «паблік рілейшнз», поведінка співро ників ЗМІ у соціальній та професійній середовищах. Зовнішній коло «паб лик рілейшнз» - створення і підтримка іміджу видання, телерадіо-кампанії в очах громадськості, звичайно, важливий. Але ще більш значущий, на наш погляд, коло внутрішній, мета якого - встановлення гармонії всередині редакції, запобігання трудових конфліктів, стабільність колективу, управління персоналом, його мотивація, розвиток ініціативи і творчості журналістів.
Таким чином, теорія і методика професійної творчості, психологія журналістики, право і етика ЗМІ, соціологія журналістики, економіка і маркетинг ЗМІ, громадські зв'язки і реклама, організує ція газетного і радіотелепроізводства - всі ці лекційні курси, чи танемо в університетах поки ізольовано один від одного, співвідносяться з менеджментом засобів масової інформації. Більш того, в процесі обу чення студентів факультетів журналістики менеджмент ЗМІ можна рас розглядати як комплексну проблему, інтегруючу в собі багато навчань ні дисципліни.
Завдання менеджера в ЗМІ (ми маємо на увазі, перш за все, редактоpa, члена редколегії, завідувача відділом редакції газети, телерадіо каналу, керівника телерадіопрограми) кваліфіковано керувати редакційною діяльністю, тому він зобов'язаний володіти методами і середовищ ствами управління колективом на основі розуміння його внутрішніх свя зей, глибоких знань соціології, психології, організації газетного або радіо-і телевізійного виробництва. Крім знання та вміння застосовувати традиційні в практиці російських засобів масової інформації при прийоми, менеджер повинен мати здатність швидко і правильно оціни вать реальну ринкову ситуацію і знаходити достатньо хороший, якщо не єдиний вихід.
Менеджер в газеті
Зупинимося докладніше на особливостях газетного менеджменту. Га зетний менеджер - це в одній особі керівник редакційного кол тиву, його творчої роботи, підприємець і бізнесмен. Він зобов'язаний вміти: 1) організовувати і планувати виробництво видання та реалізації цію газетних номерів, домагаючись при цьому беззбитковості, а потім і при були, 2) керувати редакційним колективом на рівні сучасних вимог, бути лідером, 3) спонукати співробітників редакції до творчої діяльності, відзначати і оцінювати кожне досягнення подчиненно го, 4) бути гранично об'єктивним незалежно від своїх симпатій, 4) нахо дить вихід з конфліктних ситуацій; 6) підбирати, відбирати і навчати співробітників, 7) вести ділові переговори.
Мета менеджера в ринковій економіці - продати те, що вироблена дено, і отримати дохід. Як редактору газети вирішити це завдання? Використовувати методи і прийоми визначення і задоволення читацьких по требностей, інтересів, потреб і запитів людей, які купують можуть купити газету.
Таким чином, газетний менеджмент - як би равнодействующих двох векторів: економічного (управління економікою і маркетингом га зети) і соціально-психологічного (управління творчим колективі:
Управління економікою і маркетингом газети - це оптимізації фінансової діяльності видання, акцент на розвиток економічних фак торів його життєдіяльності; дослідження читацької аудиторії, аналіз, оцінка та прогнозування стану газетного ринку, формування стратегії і тактики ринкової поведінки газети; визначення тематі ки, змісту і оформлення номерів; проведення тиражної та цінової політики видання, встановлення каналів його розповсюдження; пошук рек ламодателей і виконання їхніх замовлень на публікацію рекламних звернений; підтримка взаємовигідних зв'язків з комерційними і державним; -: підприємствами, політичними партіями, громадськими руху владними структурами (зовнішнє коло «паблік рілейшнз»), організація видавничої та комерційної (внегазетной) діяльності.
Зауважимо, що у менеджерів радіо і телебачення своя специфіка в галузі управління економікою і маркетингом. Редактор, адміністратор, ді ректор знімальної групи при організації робіт в умовах державно
або комерційного телебачення повинні вміти: готувати кошторис витрат на створення теле чи радіопрограми (у тому числі планувати витрати і де лать розрахунок гонорару); закуповувати готову продукцію і право на показ про грами в ефірі; правильно оцінювати вартість телерадіопродукції при підготовці переговорів з купівлі -продажу, а в переговорах відстоювати «стар товую ціну» цієї продукції; встановлювати гарні взаємини зі службами Міністерства зв'язку, володіють технічними засобами пере дачі теле-і радіосигналу; самостійно використовувати засоби зв'язку, ком комп'ютерні обладнання; укладати договори на придбання информаци ційної продукції у інформаційних агентств; вести маркетинг з метою ос військово нових напрямків на радіо та телебаченні; пропагувати телепрограми через газети і журнали; передавати або продавати телерадіо опрограмми друкованим виданням за ліцензійними договорами.
Управління колективом - це стимулювання творчої віддачі співробітників, підбір і навчання кадрів, контроль за дотриманням про професійної та службової етики, розвиток демократичних засад в журналістському середовищі, створення і підтримання сприятливого мікроклі мату в колективі (внутрішнє коло «паблік рілейшнз»).
Так, на радіо і телебаченні слід забезпечувати нормальні вза імоотношенія редакторської служби та економічної служби всередині знімальних або радійних груп, всередині телекомпанії або продюсерської (комерційної) компанії; бухгалтерських служб зі службами маркетингу і рекламними групами; долати суперечності через пошук спільних інтересів і т. д.
Але повернемося до газетного менеджменту. Отже, маркетинг - направля ющая, що формує частину газетного менеджменту, його інтегративна фун кція, перетворююча потреби читача в дохід газети. Успіх справи свя в'я з реалізацією принципів газетного маркетингу і вдосконаленням його комплексу. Інший, соціально-психологічний, вектор зачіпає адап-тирование керівника в редакційному колективі, вплив менед Жера на встановлення творчої та ділової атмосфери в середовищі підпорядкований них. Менеджер зобов'язаний створювати і стимулювати атмосферу творчості та ініціативи в журналістському колективі, знаходити індивідуальний під хід при взаємодії зі співробітником, тонко відчувати психологічний клімат, добре розбиратися в мотивах поведінки, використовувати відповідно ціалу методи впливу, вміти залучити колектив на свою сторону, захоплювати своїми справами. Стимулювання творчої ініціативи часто вимагає від менеджера застосування нетрадиційних прийомів, таких, як надання підлеглому можливості помилятися.
Крім перерахованих якостей менеджер повинен мати організує Торські здібності, тобто мистецтво менеджера-журналіста можна визна ділити як вміння, здатність керувати, творчо використовувати на практиці набуті знання і накопичений досвід.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 134; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!