Контрольно-наглядова діяльність державних інспекцій.



До контрольно-наглядових органів влади України можна віднести:

Конституційний Суд України

Прокуратуру України

Державні інспекції (податкова, пожежна, екологічна і т.д.)

Крім цього, контрольно-наглядові функції властиві таким державним органам як Антимонопольний комітет України, Національній Раді по телебаченню і радіомовленню і деякі інші органи державної влади.

Ці організації відносяться до державних органів влади, а не до державних установ, підприємств і організацій - тобто елементам державного механізму, що не мають владно-розпорядчих функцій так, як вони не забезпечують господарчу діяльність держави, а здійснюють визначені контрольно-наглядові функції.

Насамперед, доцільно використовувати для розгляду особливості контрольно-наглядових структур і функцій державної влади характеристику самих понять “контроль” і “нагляд”.

Характерною рисою даних понять є подібність змісту цих визначень. Так, поняття “нагляд” визначаєтьсяяк спостереження або спостереження з метою перевірки, а поняття “контроль” - як перевірка, спостереження з метою перевірки.

Отже основною функцією контрольно-наглядової діяльності є ПЕРЕВІРКА І СПОСТЕРЕЖЕННЯ З МЕТОЮ ПЕРЕВІРКИ.

Характеризуючи функції різноманітних державних органів влади ми можемо виявити, що їм властиві такі види діяльності як перевірка і спостереження. Це призводить до закономірного висновку про те, що такі функції державних органів можуть бути названі контрольно-наглядовими. При цьому, якщо така діяльність є основною, то і ці органи влади є контрольно-наглядовими.

Здійснення контролю і нагляду за дотриманням закону принципово необхідно для формування правової держави. Така діяльність повинна здійснюватися в першу чергу стосовно самих гілок влади. Реальність (дієвість) контролю і нагляду за виконанням закону одночасно є одним із базових принципів правової держави. Для його здійснення необхідно виконання таких умов:

    по-перше, формування структури спеціальних контрольно-наглядових органів у державі (така умова здійснена багатьма державами світу);

    по-друге, забезпечення цих органів такими повноваженнями і заходами впливу на підконтрольних фізичних і юридичних осіб, що можна було б назвати їх насправді впливовими (тобто примушуючими безумовно виконувати закон)

       Дієвість контролю і нагляду за здійсненням закону, інших нормативно-правових актів повинно бути підставою довіри людей, громадян держави державним структурам, звернення саме до них, при необхідності вирішення юридичних проблем, суперечок, а не, наприклад, у газети на радіо і телебачення .

       Отже без існування контрольно-наглядових органів не мріється і правова держава. Це призводить до закономірного висновку про те, що наявність діючих контрольно-наглядових органів для України є неодмінною умовою становлення правової, демократичної, соціальної держави.

       Державні інспекції. Наприклад, податкова інспекція.

       Податкова інспекція виконує функцію контролю за дотриманням податкового законодавства, слушністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати в бюджет податків, зборів і інших платежів і не обкладає податком прибутків і внесків у державні цільові фонди, установлених законодавством України.

       Головною задачею державної контрольно-ревізійної служби України є здійснення державного контролю за витратою засобів, матеріальних цінностей, їхнім заощадженням, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних заснуваннях, а також у підприємствах і організаціях, що дістають кошти з бюджетів усіх рівнів і державних валютних фондів, висування пропозицій по усуненню недоліків і порушень і попередження їх у наступному.

Органи внутрішніх справ як суб’єкти адміністративної юрисдикції.

Основою адміністративної діяльності органів внутрішніх справ, її сутністю є організація й безпосередньо практична охорона громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, боротьба зі злочинністю та охорона власності, здійснення профілактичних заходів щодо запобігання правопорушенням. Зміст адміністративної діяльності розкриває її конкретні напрями, під час здійснення яких забезпечується виконання завдань, покладених на органи внутрішніх справ, зокрема міліцію.

Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ урегульована нормами адміністративного права та є виконавчо-владною діяльністю, що спрямована на забезпечення особистої безпеки громадян, захист їхніх прав і свобод, законних інтересів, громадського порядку, громадської безпеки та боротьби з правопорушниками.

В. Колпаков розглядає статус органу чи посадової особи через поняття «юрисдикція» та вважає, що компетентність треба розуміти як юридично оформлене право уповноважених органів (посадових осіб) здійснювати свої функції щодо визначених об’єктів. Отже, є достатньо підстав під «юрисдикцією» розуміти компетентність (юридично оформлене право) уповноважених органів (посадових осіб) здійснювати свої функції щодо визначених об’єктів. За такого підходу «адміністративна юрисдикція» – це компетентність (юридично оформлене право) уповноважених органів (посадових осіб) здійснювати свої функції щодо визначених об’єктів сфери публічного управління.

Частиною адміністративної юрисдикції є адміністративно-деліктна юрисдикція. Під нею В. Колпаков розуміє компетентність (юридично оформлене право) уповноважених органів (посадових осіб) приймати рішення в межах провадження у справах про адміністративні проступки.

вони реалізують належне їм право притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень. При цьому юрисдикція ОВС, порівняно з іншими органами адміністративної юрисдикції та юрисдикції судової, має певні особливості.

Характерними рисами адміністративно-юрисдикційної діяльності ОВС є те, що: по-перше, вона має виключно державно-владний характер і здійснюється тільки в офіційному порядку; по-друге, вона завжди є адміністративною, тобто здійснюється лише спеціально уповноваженими підрозділами та посадовими особами (див. ст. 222, 255 КУпАП). Найважливішим у здійсненні юрисдикційних повноважень ОВС є забезпечення ними в особі повноважних органів і посадових осіб правоохоронної діяльності.

Білет 5


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 365; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!