РОЗДІЛ 4. ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ПОМІЧНИКОМ КУРАТОРА АКАДЕМІЧНОЇ ГРУПИ. СОЦІОМЕТРИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ



На першому курсі до кожної знову набраної групи закріплюється куратор. Куратор проводить організаційно-виховну роботу зі студентами для підвищення якості навчального процесу. Куратор призначається на підставі рішення засідання кафедри відповідно до можливих кандидатів, що читають курси. За одним викладачем може бути закріплена тільки одна група. Планове навантаження на проведення заходів зі студентами 50 годин на рік.

Куратором за академічною групою ФЛ-111 Східноукраїнського національного університету ім. В. І. Даля закріплена асистент Сидоренко Олена Анатоліївна.

Група складається з 11 студентів (2 юнаків та 9 дівчат). Старостою групи є Пригорницька Аліна, заступником старости – Осипенко Марія.

В якості допомоги кураторові в педагогічній роботі ми провели соціометричне дослідження, що допомогло б їй в плануванні ефективної роботи зі студентами.

Соціометрична техніка, розроблена Дж. Морено, застосовується для діагностики міжособистісних і міжгрупових відносин з метою їхньої зміни, поліпшення й удосконалювання. За допомогою соціометрії можна вивчати типологію соціальної поведінки людей в умовах групової діяльності, судити про соціально-психологічну сумісність членів конкретних груп.

Використання соціометрії дозволяє проводити вимір авторитету формального й неформального лідерів для перегрупування людей у командах так, щоб знизити напруженість у колективі, що виникає через взаємну ворожість деяких членів групи. Соціометрична методика проводиться груповим методом, її проведення не вимагає більших тимчасових витрат (до 15 хв.). Вона досить корисна в прикладних дослідженнях, особливо в роботах з удосконалювання відносин у колективі. Але вона не є радикальним способом дозволу

 

 

внутрігрупових проблем, причини яких варто шукати не в симпатіях і антипатіях членів групи, а в більше глибоких джерелах.

Надійність процедури залежить насамперед від правильного відбору критеріїв соціометрії, що диктується програмою дослідження й попереднім знайомством зі специфікою групи.

Мета дослідження:діагностика міжособистісних і межгрупових відносин з метою їхньої зміни, поліпшення й удосконалення.

Соціометричний тест призначений для діагностики емоційних зв'язків, тобто взаємних симпатій між членами групи, і рішення наступних завдань:

· вимір ступеня згуртованості - роз'єднаності в групі;

· виявлення співвідносного авторитету членів груп за ознаками симпатії - антипатії (лідери, зірки, відкинуті);

· виявлення внутрігрупових згуртованих утворень на чолі з неформальними лідерами.

Респонденти:студенти групи ФЛ-111 Східноукраїнського національного університету ім. В.І. Даля.

Порядок дослідження:Перед початком опитування – інструктаж групи, яка тестується (соціометрична розминка). В ході інструктування групі надається мета дослідження, підкреслюється важливість результатів останнього для групи, показується, як потрібно виконувати завдання, і гарантується збереження таємниці відповідей.

Інструкція: «При формуванні вашої групи, природно, не могли бути враховані ваші побажання, оскільки ви були недостатньо знайомі один з одним. Зараз взаємини в групі досить визначилися, і для вас, і для вашого керівництва вигідно враховувати ваші побажання при організації діяльності вашого колективу. Постарайтеся бути щирими у відповідях. Дослідники гарантують таємницю індивідуальних відповідей».

Членам групи пропонується відповісти на питання, які дають можливість виявити їхні симпатії й антипатії один до одного, до лідерів, членів групи, яких група не приймає. Дослідник зараховує два питання: а) і б) і дає піддослідним таку інструкцію: «Напишіть на папірцях під цифрою 1 прізвище члена групи, якого Ви вибрали б у першу чергу, під цифрою 2 - кого б Ви вибрали, якби не було першого, під цифрою 3 - кого б Ви вибрали, якби не було першого й

 

другого». Потім дослідник зараховує питання про особисті відносини й так само проводить інструктаж.

 

 

Питання:

1) Кого з групи Ви запросили б на день народження?

2) Кого з групи Ви не хотіли б бачити на своєму дні народження?

Респонденти повинні записати прізвища членів групи, обраних ними по тім або іншому критерію в опитний бланк і вказати своє прізвище. У процесі опитування дослідник стежить за тим, щоб опитувані не спілкувалися між собою, постійно підкреслювати й нагадувати про обов'язковість відповідей на всі питання. Не слід квапитися, підганяти випробуваних з відповідями. У той же час, якщо випробувані не мають списку членів групи, не слід перешкоджати візуальним контактам.

Визначення числа виборів для різних по чисельності груп, але із заздалегідь заданою величиною Р(А) у межах 0,14-0,25 можна зробити, користуючись спеціальною таблицею.

Для групи з кількістю членів 8-11 осіб соціометричне обмеження d дорівнюється 2. Імовірність випадкового вибору P(A) — 0,25-0,18.

Таким чином кількість виборів для даної групи обмежується двома членами групи.

У нашому випадку ми скористалися параметричним варіантом соціометрії, тобто процедурою з обмеженням числа виборів.

Величина обмеження числа соціометричних виборів одержала назву «соціометричного обмеження» або «ліміту виборів». Багато дослідників уважають, що введення «соціометричного обмеження» значно перевищує надійність соціометричних даних і полегшує статистичну обробку матеріалу. Із психологічної точки зору соціометричне обмеження змушує випробуваних більш уважно ставитися до своїх відповідей, вибирати для відповіді тільки тих членів групи, які дійсно відповідають пропонованим ролям партнера, лідера або товариша по спільній діяльності. Ліміт виборів значно знижує ймовірність випадкових відповідей і дозволяє стандартизувати умови виборів у групах різної чисельності в одній вибірці, що й уможливлює зіставлення матеріалу по різних групах.

На даний момент прийнято вважати, що для груп в 22-25 учасників мінімальна величина «соціометричного обмеження» повинна вибиратися в межах 4-5 виборів. Істотна відмінність другого варіанта соціометричної процедури полягає в тому, що соціометрична константа (N-1) зберігається тільки для системи одержуваних виборів (тобто з групи до учасника). Для системи відданих виборів (тобто в групу від учасника) вона виміряється новою величиною d (соціометричним обмеженням). Введенням цієї величини можна стандартизувати зовнішні умови виборів у групах різної чисельності. Для цього необхідно визначати величину d по однаковій для всіх груп імовірності випадкового вибору. Формулу визначення такої ймовірності запропонували у свій час Дж. Морено й Е. Дженнингс: P(A)=d/(N-1), де Р — імовірність випадкової події (А) соціометричного вибору; N — число членів групи.

Зазвичай величина Р(А) вибирається в межах 0,20-0,30. Підставляючи ці значення у формулу (1) для визначення d з відомою величиною N, одержуємо шукане число «соціометричного обмеження» в обраній для вимірів групі.

Недоліком параметричної процедури є неможливість розкрити різноманіття взаємин у групі. Можливо виявити тільки найбільше суб'єктивно значимі зв'язки. Соціометрична структура групи в результаті такого підходу буде відбивати лише найбільш типові, «вибрані» комунікації. Введення «соціометричного обмеження» не дозволяє судити про емоційну експансивність членів групи.

Після заповнення бланка соціометричного опитування приступають до заповнення соціоматриці.

Соціоматриця — це таблиця, у яку вносяться результати опитування. Основне достоїнство соціоматриці — можливість представити вибори в числовому видгляді, що у свою чергу дозволяє проранжувати членів групи за кількістю отриманих і відданих виборів, установити порядок впливів у групі. На основі соціоматриці будується соціограма — карта соціометричних виборів, виробляється розрахунок соціометричних індексів.

Соціограма— схематичне зображення реакції випробуваних один на одного при відповідях на соціометричний критерій. Соціограма дозволяє зробити порівняльний аналіз структури взаємин у групі в просторі на деякій площі за допомогою спеціальних знаків.

Аналіз соціограми починається з відшукання центральних, найбільш впливових членів групи, потім взаємних пар й угруповань. Угруповання складаються із взаємозалежних осіб, що прагнуть вибирати один одного.

Кожна окружність у соціограмі має своє значення.

Внутрішнє коло — це так називана «зона зірок», у якій попадають лідери, що набрали максимальну кількість виборів.

Друге коло — зона, у яку входять особи, що набрали виборів у кількості близько середнього показника.

Третє коло — зона ізольованих, це ті, які не одержали жодного очка (або негативні вибори).

Соціометричні індекси. Персональні соціометричні індекси характеризують індивідуальні соціально-психологічні властивості особистості в ролі члена групи: індекс соціометричного статусу i - члена групи, індекс емоційної експансивності j – члена групи. Символи i й j позначають одна й та сама особа, але в різних ролях: i –обираний, j –він же вибирає.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 262; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!