РОЗДІЛ 1. Особливості СТРУКТУРИ ТА діяльності кафедри психології СНУ ім. В. Даля



Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Східноукраїнський національний університет

Імені Володимира Даля

Філософський факультет

Кафедра психології

 

 

Гайворонська А. О.

Звіт

Про проходження педагогічної практики

Луганськ

2012

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Східноукраїнский національний університет

Імені Володимира Даля

Філософський факультет

Кафедра психології

 

Звіт

Про проходження педагогічної практики

Виконала

студентка гр. ФЛ– 182                                                        Гайворонська А. О.

 

Керівник:

проф.                                                                           Завацька Н.Є.

Допущено до захисту.

Нормо-контроль, доц.                                                          Бугайова Н. М.

Зав. кафедрою психології,

доц.                                                                                Бохонкова Ю. О.

 

Луганськ

2012

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Зав. кафедрою                               психології, доц. Бохонкова Ю.О.

 

30 травня 2012 р.

 

КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН ПРОХОДЖЕННЯ
педагогічної ПРАКТИКИ

                                

 

№ п/п

НАЗВА ЕТАПІВ

   Термін представлення

План Факт
1 Знайомство з діяльністю кафедри психології СНУ ім. В.Даля 30.05.12 – 31.05.12 31.05.12
2 Проведення лекційних занять 31.05.12 – 07.06.12 07.06.12
3 Проведення практичних занять 31.05.12 – 07.06.12 07.06.12
4 Проведення виховного заходу 09.06.12 09.06.12
5 Проведення соціометричного дослідження 01.06.12 – 04.06.12 04.06.12
6 Робота помічником куратора академічної групи 30.05.12 – 12.06.12 12.06.12
7 Підготовка звіту з практики 11.06.12 – 12.06.12 12.06.12

Студентка                                                                                     Гайворонська А. О.

                                             (підпис)

Узгоджено.

Науковий керівник                                                                  проф. Завацька Н. Є.

 

Нормо-контроль                                                           доц. Бугайова Н.М.

                                       (підпис)

РЕФЕРАТ

Текст - 62 с., табл. – 3, рис. – 1, джерел – 39, додатків - 4

 

Вивчена структура та особливості діяльності кафедри «Психологія». Підібрано теоретичний матеріал за темами лекційних та семінарських занять. Проведено практичні і лекційні заняття в студентській групі. Розроблено й проведено виховний захід в академічній групі. Досліджено особливості міжособистісних та міжгрупових відносин в студентській групі за допомогою соціометрії та надано відповідні рекомендації.

Ключові слова: Педагогічна практика, практичне заняття, лекційне заняття, методика діагностики міжособистісних і міжгрупових відносин («соціометрія»), проективні методики, студентська група, соціально-психологічний клімат.

 

 

ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………... 7

 

РОЗДІЛ 1.Особливості діяльності кафедри психології СНУ ім. В.Даля …10

 

РОЗДІЛ 2. Проведення лекційних занять…………………………………….16

 

РОЗДІЛ 3. Проведення практичних (семінарських) занять…………………26

 

РОЗДІЛ 4. Особливості роботи помічником куратора академічної групи. Соціометричне дослідження………………………………….42

 

РОЗДІЛ 5. Проведення виховного заходу в академічній групі…………...50

 

ВИСНОВКИ…………………………………………………………………..61

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ……………………….…….63

ДОДАТКИ……………………………………………………………………..67

 

ВСТУП

 

Актуальність практики. Підготовка майбутнього фахівця – викладача психології - здійснюється в процесі всієї навчально-виховної роботи на кафедрі психології Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля, і важливе місце в цьому займає педагогічна практика. Вона сприяє вихованню професійних інтересів студентів, допомагає одержати перший досвід самостійної викладацької роботи, перевірити на ділі свої знання й здатності, зміцнити інтерес до майбутньої професії.

Як відомо, від уміння викладача передати свої знання студентам залежить наскільки кваліфікованим вийде фахівець|спеціаліст|, це уміння складається з|із| досвіду|дослід| роботи і того багажу знань, який є|наявний| у нього. Успіх навчання|вчення| студентів професійним знанням безпосередньо|прямо| залежить від уміння створити доброзичливу, робочу атмосферу, від навичок|навичка| взаємодії з|із| колективом. Також важливо|поважно| уміти організовувати такі заняття цікаво, щоб більш повно відбувалося|походити| засвоєння матеріалу. В процесі проходження педагогічної практики формуються саме такі уміння і навики|навичка| ведення лекційних і практичних занять у майбутніх викладачів психології. Крім того, велика увага приділяється згуртованості групи, оскільки|тому що| від цього також залежить, наскільки ефективно відбуватимуться|походити| заняття, в той же час згуртованість групи залежить від уміння організувати позааудиторну роботу, спрямовану на формування гармонійно розвиненої особистості.

Тому, актуальність педагогічної практики полягає насамперед у тому, що дозволяє навчитися знаходити співрозуміння зі студентською аудиторією, встановлювати контакт зі студентами вищої школи, послідовно доносити знання до них на лекціях і закріпити їх на практичних заняттях, що є загальною проблемою всіх суб’єктів педагогічної діяльності. Формування навичок роботи з окремими особами і колективом, вивчення загальних та особистісних закономірностей міжособистісних відносин в студентській групі, під час проходження педагогічної практики, також є актуальним для майбутніх викладачів-психологів.

 

Оскільки педагогічна діяльність і навички психологічного впливу є невід’ємною частиною професійної діяльності викладача психології, то проходження педагогічної практики слухачами відділення психології є досить актуальним.

Мета практики полягає у формуванні практичних, організаційних умінь та навичок викладацької роботи за фахом «Психологія», підготовки до майбутньої самостійної викладацької діяльності.

Під час проходження педагогічної практики студентами вирішуються наступнізавдання практики:

1.Поглиблення та закріплення теоретичних знань, практичних навичок, отриманих при вивченні психологічних дисциплін.

2.Засвоєння навичок практичної роботи викладача вищої школи; вивчення досвіду провідних викладачів кафедри психології.

3.Вивчення та опис особливостей діяльності кафедри «Психології» Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, ознайомлення з особливостями її функціонування.

4.Вивчення особистості студента та студентського колективу; проведення соціометричного дослідження.

5.Освоєння навичок виховної роботи зі студентами, студентським колективом, проведення виховного заходу.

Педагогічна практика містить у собі наступні напрямки роботи:

1.Ознайомлення з кафедрою, на якій проходить практика. Вивчення планів роботи кафедри з погляду реалізації завдань формування професійної та духовної культури.

2.Вивчення індивідуального планування, досвіду роботи, практичних умінь і навичок провідних викладачів кафедри.

3.Підготовка й проведення навчальної роботи (лекційні й практичні заняття) за фахом у закріпленій групі.

4.Підготовка й проведення соціометричного дослідження та виховного заходу із закріпленою групою.

 

 

Як підсумковий результат активної педагогічної практики повинні виступити сформовані організаторські вміння й навички викладацької роботи зі своєї спеціальності.

Звіт про практику містить 5 розділів, у яких послідовно описані всі процедури педагогічної практики студента. В 1 розділі відбито результати знайомства з особливостями діяльності кафедри психології СНУ ім. Володимира Даля та її структурою. Розділ 2 містить лекційний матеріал по дисциплінах «Клінічна психологія» та «Патопсихологія». Лекційні заняття складаються з двох тем: «Психологія девіантної поведінки», «Порушення мислення та розумової працездатності». У кожній лекції визначена мета, матеріал структурований щодо складеного плану, є контрольні запитання та рекомендована література до кожної теми. В 3 розділі відображено особливості проведення семінарських (практичних) занять по дисципліні «Клінічна психологія». Розглянуто дві теми: «Невротичні і психосоматичні захворювання» та «Клінічні форми девіантної поведінки». Практичні заняття мають визначену мету, план, письмові завдання й контрольні питання для закріплення матеріалу, передбачено програмований контроль знань за допомогою відповідних тестів. Додається список рекомендованої літератури, який потрібен для більше докладного вивчення теми й підготовки відповідей на поставлені в завданнях запитання. В 4 розділі наведено теоретичний опис процедури соціометричного дослідження, а також інтерпретація результатів соціометрії, проведеної в групі ФЛ - 181. Як виховний захід у цій групі були проведені вправи («Взаєморозуміння та відвертість у спілкуванні») за допомогою, яких студенти розглянути особливості міжособистісних відносин, що складаються у даному колективі (групі), матеріал якого міститься в 5 розділі. У ході проходження педагогічної практики повністю виконана програма відповідно календарного плану.

 


РОЗДІЛ 1. Особливості СТРУКТУРИ ТА діяльності кафедри психології СНУ ім. В. Даля

 

Історія кафедри. Кафедра психології створена 3 липня 1998 року у складі філософського факультету. Кафедра готує випускників за напрямом 0401 „Психологія”. Освітньо-кваліфікаційні рівні підготовки: 6.040100 – бакалавр, 7.040101 – спеціаліст, 8.040101 – магістр. Форми навчання: денна, заочна і перепідготовка спеціалістів з одержанням другої вищої освіти з наданням відповідної кваліфікації. Фінансування: бюджетне і контрактне. За спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи ведеться підготовка аспірантів (кандидатів психологічних наук) і докторантів (докторів психологічних наук).

Для студентів, аспірантів, молодих вчених щорічно проводяться науково-практичні конференції: „Соціально-психологічні проблеми трансформації сучасного суспільства”, „Філософські та психологічні детермінанти культури особистості за умов глобалізації освітнього простору”, «Соціально-психологічні проблеми гендерної стратифікації суспільства», за результатами яких друкується фаховий збірник „Теоретичні та прикладні проблеми психології”.

Науковцями кафедри за останні роки підготовлено та видано десяток монографій, двадцять номерів фахового збірника наукових праць "Теоретичні і прикладні проблеми психології", де друкуються статті фахівців регіону, докторантів, аспірантів Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля та вищих навчальних закладів України, а також вчених у галузі психології та педагогіки за тематиками «Педагогічна психологія», «Психологія освіти», «Психологія управління», «Соціальна психологія», «Клінічна психологія» та ін.

В інноваційній діяльності кафедри важливим напрямком є спільна робота з профільного навчання по договорах психологічної підтримки (з розробкою глобальних освітніх технологій інформаційного середовища). Існують філії кафедри на базі дитячих садків №№55, 125; школи-гімназії №52, спеціалізованої школи-колегії №36 з поглибленим вивченням іноземної мови та при Луганському обласному центрі соціальних служб для молоді.

 

В позааудиторний час на кафедрі психології функціонує психологічний клуб „VITA”, робота якого має прикладний характер. Секція «VITA-1» - це відео клуб, де перегляд фільмів присвячений тематиці взаємовідносин чоловіків та жінок. Секція «VITA-2» - це жіночий клуб. Головна мета цієї секції – допомогти жінкам правильно будувати свої стосунки з чоловіками, поважати свою особистість та цінувати свою неповторність, індивідуальність та значимість, боротися за гендерну рівність. Секція «Neo» проводить засідання для студентів старших курсів, де розглядаються проблеми нових відкриттів у психології, проблеми інновацій в практичній діяльності психолога.

Науковий потенціал кафедри. Колектив кафедри нині включає близько 30 висококваліфікованих викладачів, серед яких 3 доктори психологічних наук, 12 кандидатів наук, доцентів, досвідчені асистенти з базовою психологічною освітою. Протягом 10 років підготовлені і захищені 15 кандидатських дисертацій, готуються й декілька докторських. На теперішній час, аспірантами кафедри готуються ще 9 дисертаційних робіт, керівництво якими здійснюється також провідними фахівцями кафедри. Четверо випускників є аспірантами Київського національного університету ім. Тараса Шевченка і Інституту психології                      ім. Г.С. Костюка НАПН України.

Основними напрямами наукових досліджень кафедри, в яких задіяні як викладачі, так і студенти кафедри, є психологія організацій, соціально-психологічне забезпечення інноваційних технологій в навчально-виховному процесі вищої школи, психологія творчості, психологія гендерних відносин, медична психологія, психологія іміджу, віктимологія тощо. Протягом останніх років кафедра психології займається розробкою державних тем. Серед них : «Культура та професіоналізм соціально-психологічних інноваційних технологій у вищій школі», «Формування психологічних особливостей тендерних відносин і тендерної поведінки студентської молоді», «Соціально-психологічне забезпечення інноваційних технологій у навчально-виховному процесі вищої школи», «Соціально-психологічні механізми навчання у вищий школі за новими інноваційними технологіями».

Випускники кафедри.За роки роботи кафедра випустила тільки в Луганську 288 фахівців і магістрів з психології, не багатьом менше ця цифра – число випускників-психологів у філіях університету: Євпаторійськоу,

 

Феодосійському і Антрацитівському відділеннях. Випускники кафедри можуть працювати за наступними професійними напрямками: сфера освіти, як середньої, так і середньо-спеціальної, вищої (психолог, соціальний педагог, викладач психологічних дисциплін); охорона здоров'я і соціальна підтримка (центри психологічної реабілітації, наркодиспансери, психіатричні клініки, центри медико-психологічної експертизи, дома маляти, дома інвалідів, тощо); суспільна діяльність (психологічна підтримка, формування іміджу депутатів, партійних лідерів, участь у подоланні кризових ситуацій); спорт (психолог в спортивних командах, психологічний супровід спортсменів і тренерів); підприємства і організації (добір та розміщення персоналу, забезпечення сприятливого соціально-психологічного клімату в трудовому колективі, формування і психологічна підтримка іміджу організації, формування управлінської команди, навчання співробітників психологічним умінням у сфері просування товарів і послуг, психологічне забезпечення формування рекламних образів товарів і послуг); індивідуальні послуги (психологічне консультування і психокорекція у галузі міжособистісних стосунків на роботі, в сім'ї, в особистому житті, подолання психологічних причин соматичних захворювань, оскільки останні наукові дослідження підтвердили, що будь-яке захворювання починається з психологічних аспектів і повністю виліковується тільки при їх усуненні; у галузі особистісного зростання і розвитку професійно значущих якостей, тощо); установи Міністерства внутрішніх справ (психолог в поліклініках, психолог-вихователь у в'язниці, психолог-психодіагност і реабілітолог). 

Окремим напрямком роботи викладачів та студентів є розвиток волонтерського руху, робота студентського загону, який постійно здійснює різноманітні акти допомоги сумісно з Луганською обласною дитячою громадською організацією „Лугарі”, з якою підписано двохсторонній договір про співпрацю.

 

Спеціальності:

ПСИХОЛОГІЯ

Шифр і назва спеціальності 0401 „Психологія”  
Найменування освітньо-кваліфікаційного рівня Бакалавр, спеціаліст, магістр  
Об’єкт діяльності випускника Робота в психологічних службах і центрах, на виробництві, в системі освіти, охорони здоров’я, соціальному секторі на посадах психолога-психметриста, розробника методів діагностики і психологічної допомоги, і психолога, який здійснює діагностику і допомогу, а також викладача загальної психології і прикладних психологічних дисциплін у школах, коледжах, гімназіях і технікумах. А також посади працівників-виконавців середнього рангу у державних структурах та установах (держадміністрації, відділи відповідних міністерств) та у приватних структурах, які здійснюють діяльність у галузі соціальних відносин, в консультативних організаціях.
Первинна посада у сфері діяльності Професійна діяльність у сферах виробництва, освіти, охорони здоров’я, сім’ї і побуту, культури, інформаційних технологій.
Система задач діяльності випускника Використання наукових психологічних знань для розробки методів і здійснення оцінок особистісного стану формування необхідних якостей особистості, прийняття заходів по профілактиці і усуненню різноманітних несприятливих явищ у розвитку і функціонуванні психіки людини в процесі праці, навчання, лікування, сімейного і культурного життя; викладання психології.
Найменування випускної кафедри „Психологія”

 

Дисципліни з напрямку 0401 „Психологія”:

Психологія (диференціальна)

Психофізіологія

Порівняльна психологія (зоопсихологія)

Антропологія

Загальна психологія

Історія психології

Методологічні та теоретичні проблеми психології

 

Експериментальна психологія

Психодіагностика

Практикум (з загальної психології, психодіагностики, вікової психології)

Спецпрактикум (з соціальної психології, психології праці, дитячої патопсихології)

Методи соціально-психологічних досліджень

Вікова психологія

Соціальна психологія

Психологія праці

Інженерна психологія

Політична психологія

Юридична психологія

Психологія управління

Педагогічна психологія

Педагогіка в професійній діяльності

Методика викладання психології

Сімейне консультування

Девіантологія

Сучасні напрямки зарубіжної психології

Етнопсихологія

Екологічна психологія

Психологічні проблеми творчості

Профорієнтація та профдобір кадрів

Сучасні соціально-психологічні технології

Проблеми самосвідомості

Проблеми мотивації поведінки та діяльності людини

Розвиток гуманістичних напрямків психології особистості в Україні

Психологія особистісного росту

Психологічні проблеми спілкування

Психологія спорту

Психологія сім’ї

Вступ до спеціальності

Психотерапія

Основи психологічного консультування

Психологічні основи проведення соціально-психологічного тренінгу

Геронтологія

Психологія конфлікту

Гендерна психологія

Клінічна психологія

Патопсихологія

Методика проведення психологічної експертизи

Науково-дослідна робота студентів (НДРС)

Основи економічної психології

Соціальна психологія організацій

Основи сексології та сексопатології

Віктимологія

 

Дефектологія

Основи психології та педагогіки вищої школи

Психологія масових явищ

Психологія травмуючих ситуацій

Гендерні відносини у навчальних закладах

Психологія та етика ділового спілкування

Психологія телефонного консультування

        

Міжнародне співробітництво.Міжнародні зв’язки кафедри психології з учбовими закладами і організаціями інших країн характеризується за таким напрямком, як співпраця із зарубіжними вищими навчальними закладами. Кафедра веде активну співпрацю із зарубіжними вищими навчальними закладами по основних напрямках науково-дослідної і учбової роботи таких як:пошук сучасних форм інтеграції науки, що забезпечують практичне втілення психотерапевтичних підходів до формування та розвитку сучасної особистості;створення умов для підвищення ефективності та розширення практичного використання досягнень психотерапевтичної та психокорекційної роботи в науковій та практичній діяльності психологів;концептуальна розробка та практичне втілення психологічних, психотерапевтичних та психоконсультаційних принципів психічного здоров’я студентів університету;дослідження в рамках предмета договору за спільно розробленими програмами;обмін науковою та освітньою інформацією, матеріалами досліджень;проведення спільних наукових заходів (конференції, семінари, тренінги);підготовка та видання спільних наукових, науково-методичних та учбово-методичних матеріалів.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 422; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!