Коефіцієнти варіації, семіваріації, сімівідхилення від зваженого середньогеометричного



У випадку, коли оцінюється ризик як варіабельність щодо отримання доходів, то для оцінки ризику використовують коефіцієнт варіації, тобто відношення середньоквадратичного відхилення економічного показника ефективності Х з позитивним інгредієнтом до сподіваного значення цього показника :

Економічне трактування: це величина ризику, що припадає на одиницю доходу. Тому , тоді коефіцієнт варіації має негативний інгредієнт (чим менше значення  для проекту, тим меншим відносним ризиком він обтяжений).

Коефіцієнт варіації використовується в тому разі, коли для двох альтернативних проектів А і В виявиться, що  та  (  та ), де , . Перевага надається тому проекту, для якого є меншим коефіцієнт варіації.

У випадку, коли  та  (  та ) і при цьому , прийняте рішення залежить від ставлення до ризику суб’єкта керування (схильності чи несхильності). Якщо ж суб’єкт керування є нейтральним до ризику, то при наданні переваги тому чи іншому проекту слід скористатись коефіцієнтом семіваріації:

Очевидно, що , тобто перевага надається тому проекту, для якого є меншою величина коефіцієнта семіваріації.

Як оцінку ступеня ризику, пов’язаного з середньогеометричним значенням випадкової величини, можна використовувати коефіцієнт семівідхилення від зваженого середньогеометричного:

3.6.3. Коефіцієнти асиметрії та варіації асиметрії

У випадку асиметричного розподілу показників ефективності аналіз лише середньоквадратичного відхилення як міри ризику може бути недостатнім. Особливо коли ці значення співпадають для кількох альтернативних об’єктів.

У цьому випадку аналізують як показник ризику коефіцієнт асиметрії:

де  – коефіцієнт асиметрії. У випадку, коли в наявності є статистична інформація щодо показника ефективності Х. зібрана протягом Т періодів. Коефіцієнт асиметрії обчислюють за формулою:

 Якщо , то за решти рівних умов серед різних альтернативних об’єктів меншим ризиком обтяжений той об’єкт ( ) , для якого виконується умова:

Тобто .Критерій максимальної асиметрії є критерієм, який забезпечує мінімальний ризик по відношенню до несприятливих відхилень від сподіваного результату (для задач максимізації показників ефективності).

Як міру ризику можна використовувати також величину:

Очевидно, що оцінка  має негативний інгредієнт ( ), а тому перевага надається тому об’єкту, для якого вона є мінімальною:

Для відносного вираження ризику з урахуванням  можна використовувати коефіцієнт варіації асиметрії:

Очевидно, що , тобто перевага надається тому об’єкту, для якого  приймає найменше значення:

Використання коефіцієнта асиметрії можливе і тоді, коли показники ефективності об’єкта містять негативний інгредієнт, тобто . У цьому випадку більш ефективним рішенням будуть відповідати менші значення коефіцієнта асиметрії, а тому серед m альтернативних рішень оптимальним буде те, для якого:

(у цій ситуації ).

Можна скористатись також критеріями:

Зауваження. Під час прийняття рішень критерії, які базуються на оцінках  та , слід використовувати тоді, коли  або ж . Оцінки  використовуються тоді, коли .


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 226; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!