Ризик як міра мінливості результату



У якості величини ризику в абсолютному вираженні часто використовується міра розсіювання значень економічного показника відносно центра групування цих значень.

Середньозважене модуля відхилення від центра групування

В якості центра групування значень економічного показника може використовуватися математичне сподівання або мода.

Очевидно, що більші значення середньозваженого модуля відхилення показника від свого математичного сподівання або моди свідчать про більшу нестабільність щодо діяльності відповідного економічного об’єкта.

В якості величини ризику використовується ця міра нестабільності.

У дискретному випадку:

або ж:

У випадку, коли адекватною моделлю економічного показника є неперервна випадкова величина:

де – функція щільності розподілу ймовірності.

Слід мати на увазі, що даний підхід до оцінки ризику застосовується у випадку, коли економічний показник може мати як позитивний, так і негативний інгредієнт.

Дисперсія та середньоквадратичне відхилення

Підхід до оцінки ризику, що спирається на варіацію чи середньоквадратичне відхилення, вважається класичним. Причому чим більшими будуть ці величини, тим більшим буде ступінь ризику, пов’язаного з певною стратегією, тобто величина ризику. Такий підхід до оцінки ступеня ризику використовується, коли .

Семіваріація та семіквадратичне відхилення

При класичному визначенні міри ризику виконується гіпотеза про те, що коливання випадкової величини Х в обидві сторони однаково не бажані. Але у ряді випадків цю гіпотезу доводиться відкидати.

Якщо випадкова величина  відображає прибутки і значення , то це є ознакою несприятливої ситуації. В той же час додатне відхилення вказує на те, що реалізація випадкової величини є більшою, ніж сподівана величина, і це для менеджера (інвестора) є, очевидно, кращою, тобто, сприятливою ситуацією.

У неокласичній теорії економічного ризику виходять з того, що ризик пов’язаний лише з несприятливими для менеджера ефектами і для його оцінювання достатньо брати до уваги лише несприятливі відхилення від сподіваної величини. При цьому в якості міри ризику використовується семіваріація, яка обчислюється за формулою:

 де

 

 – індикатор несприятливих відхилень, який визначають за формулою:

Якщо ж, наприклад,  відображає можливі варіанти збитків ( ) , то:

Для неперервної випадкової величини:

З практичної точки зору зручніше застосовувати семіквадратичне відхилення:

Згідно із сказанним вище чим більшою буде величина  чи , тим більшим буде ступінь ризику.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 218; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!