Методичні рекомендації до підготовки і захисту дипломного проекту



Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

Львівський інститут пожежної безпеки

Кафедра електротехніки, автоматики і зв’язку

 

Методичні рекомендації

Для виконання дипломного проекту курсантами, студентами та слухачами факультету заочного та дистанційного навчання освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст

за спеціальністю 7.092801 „Пожежна безпека”

(за напрямком «Пожежна профілактика електроустановок»)

 

Львів 2006

Рецензент:

Семерак М.М.,доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, професор кафедри наглядово-профілактичної діяльності ЛІПБ МНС України.

Гудим В.І., Кравець І.П., Рудик Ю.І.

Методичні рекомендації для виконання дипломного проекту курсантами, студентами та слухачами факультету заочного та дистанційного навчання освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст за спеціальністю 7.092801 „Пожежна безпека” (за напрямком „Пожежна профілактика електроустановок”).– Львів: ЛІПБ МНС України, 2006. – 47 с.

 

У „Методичних рекомендаціях…” викладені методичні вимоги щодо змісту та порядку виконання дипломного проекту. Вони призначені для надання допомоги випускникам Львівського інституту пожежної безпеки з метою вироблення в них навичок щодо формування, вибору, оптимізації та остаточного прийняття технічних і організаційних рішень на основі законодавчих актів, державних стандартів і інших нормативних документів та сучасних методів управління під час написання дипломного проекту.

          

 

Рекомендовано Методичною радою ЛІПБ МНС України.

Протокол № 8 від   16 березня 2006 року.

 


ВСТУП

    З поміж низки задач, які розв’язуються особовим складом МНС України, щодо наслідків та запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, актуальною є задача забезпечення пожежної безпеки окремих видів електрообладнання та електроустановок в цілому. Розробка та впровадження реальних задач у вигляді дипломних проектів з пожежної профілактики електроустановок сприяють успішному їх розв’язанню.

    Дипломне проектування відноситься до завершального етапу навчання спеціаліста і скероване на систематизацію та узагальнення теоретичних і практичних знань, розвиток аналітичного і творчого мислення, а також вироблення навичок щодо формування, вибору, оптимізації та остаточного прийняття технічних і організаційних рішень на основі законодавчих актів, державних стандартів і інших нормативних документів та сучасних методів управління.

    На даному етапі дипломанту знадобляться знання з електротехніки й електрообладнання, пожежної профілактики електроустановок, окремі положення ППБУ, Правил будови електроустановок та інших нормативних документів, математичної статистики і теорії ймовірності, а також комп’ютерної техніки в обсязі вміння використовувати програмні продукти для виконання необхідних розрахунків і графічного оформлення дипломного проекту.

 

1. Загальні положення

1.1. Методичні рекомендації розроблені на підставі положень Закону України „Про вищу освіту”, наказів Міністерства освіти України від 31.07.1998 р. №285 „Про порядок розробки складових нормативного та навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців з вищою освітою” та від 23.07.1993 р. №161 „Про затвердження Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах”, наказу МНС України від 09.12.2003 №481 „Про затвердження Положення про створення, організацію і роботу державної екзаменаційної (кваліфікаційної) комісії у навчальних закладах МНС України”, інших нормативних актів МОН та МНС України, що регламентують діяльність галузевих вищих навчальних закладів.

1.2. Дипломне проектування випускниками Львівського інституту пожежної безпеки проводиться з метою встановлення відповідності рівня якості підготовки курсанта, студента чи слухача (далі - дипломанта) до вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики, освітньо-професійної програми за напрямом, спеціальністю та спеціалізацією підготовки.

1.3. До захисту дипломного проекту допускаються дипломанті, які виконали всі вимоги навчального плану та програм зі спеціальності. Допуском до захисту дипломного проекту чи складання державних іспитів є список дипломантів-випускників, затверджений ректоромінституту за поданням навчально-методичного відділу.

1.4.  Виконання і захист дипломних проектів є заключним етапом навчання дипломантів в університеті та має за мету :

· систематизувати, закріпити і покращити теоретичні знання дипломантів за спеціальністю „Пожежна безпека” та розвинути навички використання їх під час прийняття конкретних рішень з проблем забезпечення пожежної безпеки, запобігання та усунення наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;

· розвинути навички самостійної роботи дипломантів з нормативною, довідковою та спеціальною літературою, методами досліджень під час вирішення проблем, що розробляються у дипломному проекті;

· оцінити готовність дипломантів до прийняття самостійних рішень, їх обґрунтування і захисту.

1.5. Тематика дипломних проектів повинна бути актуальною, відповідати сучасному рівню та перспективам розвитку науки та техніки, реальним задачам, які вирішують підрозділи МНС України. Теми дипломних проектів формують випускаючі кафедри інституту з урахуванням пропозицій підрозділів МНС України, які щорічно подаються до інституту за запитом навчально-методичного відділу інституту. Кількість тем дипломних проектів повинна бути на 10-15 % більше, ніж кількість дипломантів, які мають виконувати дипломні проекти на кафедрі. Термін формування тем дипломних проектів - жовтень року, що передує року випуску. Рішення про виконання дипломної роботи приймається на засіданні кафедри із затвердженням теми.

1.6. Допускається виконання дипломних робіт з окремих напрямків наукових досліджень дипломантами, які займались науково-дослідною роботою не менше 1 року до початку дипломного проектування.

1.7. Закріплення дипломників за кафедрами проводиться у термін:

· для випускників денної форми навчання – до завершення теоретичного курсу навчання у другому семестрі підготовки фахівців за освітньо-професійною програмою підготовки рівня спеціаліст на основі базової вищої освіти;

· для дипломантів відділення заочного навчання – під час складання сесії перед переведенням на випускний курс, залежно від терміну навчання.

У цей термін кафедри повинні визначити керівників дипломних проектів, видати дипломантам завдання на збір матеріалу для визначення теми дипломного проекту, надати до навчально-методичного відділу інформацію про закріплення науково-педагогічного персоналу для керівництва дипломним проектуванням та дипломантів.

Збір матеріалу для визначеної теми дипломного проекту проводиться дипломантами відділення заочного навчання протягом передостаннього семестру, а випускниками денної форми навчання, – починаючи з навчальної практики на посадах, що заміщуються фахівцями освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст.

Методичні рекомендації до підготовки і захисту дипломного проекту

Тема дипломного проекту

    Тема дипломного проекту видається у відповідності до спеціальності, за якою навчався курсант, студент чи дипломант, обговорюється на засіданні кафедри і затверджується навчальним відділом інституту.

    Розробки за темою проекту повинні бути реальними і застосовними на практиці або можуть бути підготовлені для практичної реалізації. Доцільним є виконання проектів, в основу яких покладено елементи науково-дослідного характеру. Можливі також теми, пов’язані з модернізацією існуючих чи створенням нових навчальних чи науково-дослідних лабораторій або лабораторних установок кафедри.

Завдання на дипломне проектування складається керівником проекту і містить назву теми, розгорнутий його зміст (основні розділи, питання які необхідно опрацювати, а також спеціальні питання з елементами наукової новизни і т.д.), а також кількість і зміст графічної частини проекту.

     Згідно з існуючою системою конструкторської документації (ЕСКД) до конструкторських документів відносяться графічні і текстові документи, котрі визначають окремо чи в сукупності характеристику об’єкту, склад і будову електроустановок, необхідні дані для їх розробок, виготовлення, контролю, експлуатації і ремонту.

    В ході проектування роботу виконують в кілька стадій. Перша стадія полягає у розроблені завдання, його погодження і затвердження. У навчальному процесі цю частину роботи виконує керівник проекту.

    Наступні стадії полягають у розробці технічних пропозицій, ескізного проекту та робочої документації.

    Технічна пропозиція передбачає виявлення додаткових і уточнених вимог, які не могли бути вказані у завданні.

     На етапі ескізного проектування вибирають і обґрунтовують принципові рішення.

    Технічний проект розробляють з метою визначення остаточних технічних рішень, які дають цілковиту уяву про об’єкт, що проектується. Для даного етапу характерними є конструктивні розв’язання стосовно об’єкту в цілому і його основних частин, розрахунок економічних показників, виконання принципових схем, розробка питань стосовно монтажу, експлуатації, транспортування тощо.

    Робоча документація використовується безпосередньо під час спорудження проектованого об’єкту.

    Дипломний проект є прикладом типового проектування в один етап.

    Дипломний проект, як правило, містить у собі елементи практично всіх перерахованих вище стадій проектування. Ступінь розробки тієї чи іншої стадії установлюється завданням на проектування. Інколи до проекту вводять елементи інших стадій. Крім того у дипломному проекті можуть міститися описи та результати теоретичних і експериментальних досліджень. Співвідношення між обсягами проектно-конструкторських розробок і дослідницької частини визначається завданням.

        

Вихідні дані на проектування

     Для виконання дипломного проекту необхідною є наступна інформація:

1. До якого міністерства чи відомства відноситься об’єкт.

2. Номенклатура і характеристика продукції, яка виробляється на даному підприємстві.

3. Виробнича річна програма, а також заявлена електрична потужність.

4. Генеральний план розміщення споруд, під’їзних доріг, технологічних цехів та складських приміщень на території підприємства.

5. Річні або сезонні графіки споживання електричної енергії підприємством та окремими виробництвами і цехами.

6. Існуючі проекти зовнішнього і внутрішнього електропостачання, а також виконання блискавкозахисту і заземлюючих пристроїв.

7. Типи електроустановок та класифікація силового електрообладнання, яке використовується на підприємстві.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 123; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!