Практичне заняття № 1 ( 2 год.)



Тема: «Державна мова – мова професійного спілкування » .

Мета:Розширення знань про українську літературну мову і мову професійного спілкування; засвоєння понять про мову, мовленнєву, комунікативну компетенцію; забезпечення оволодіння орфоепічними, лексичними, стилістичними, граматичними нормами сучасного українського професійного мовлення.

Студенти повинні знати:

- предмет і завдання курсу «Українська мова( за професійним спрямуванням)

-визначення літературна мова, державна мова, національна мова, мова професійного спілкування;

-норми літературної мови у професійній сфері.

 

Студенти повинні вміти:

- давати визначення основних понять;

-розпізнавати норми літературної мови, відповідно до норм уживати словосполучення, речення;

-стилістично правильно оформлювати свою думку;

-послуговуватися всім лексичним багатствам української мови, добирати синоніми, антоніми, фразеологізми, розпізнавати пароніми і вживати їх відповідно до значень.

 

План.

      1.Поняття національної та літературної мови.

2.Найістотніші ознаки літературної мови.

3.Мова професійного спілкування.

4.Мовні норми.

5.Мовне законодавство та мовна політика в Україні.

Теоретичний блок

1. Розкрийте зміст поняття «мова».

2. Розкажіть про українську мову професійного спрямування як навчальну дисципліну, зміст і завдання її.

3. Розкрийте зміст терміна « українська літературна мова». Якими ознаками відрізняється літературна мова від загальнонародної національної?

4. Дайте визначення мовної норми, назвіть різновиди мовних норм.

5. Назвіть словники, що фіксують орфографічні норми.

6. Який статус має українська мова в сучасній Україні.

7. Розкажіть про мову і мовленнєву професійну компетенцію.

 

 

                  Практичний блок

Вправа 1. Прочитайте текст, з'ясуйте, що е важливим для ділової людини у досягненні успіху.

Вибір професії передбачає вільне володіння українською літературною мовою взагалі та мовою певної професії зокрема, забезпечення високого рівня культури мовлення. Сучасна ділова людина має пам'ятати, що вона представляє молоду державу на світовому рівні й розбудовує її, а мова будь-якої держави - це її візитівка. З нами говоритимуть на рівних лише тоді, коли ми доведемо словом і ділом, що Україна спроможна посісти належне їй місце в Європі й у світі як держава, громадяни якої себе поважають, усвідомлюють себе народом, покликаним самою історією відродитися і гідно увійти в цивілізований світ. І державна мова в цьому процесі відіграє дуже важливу роль. «Яка мова, така й рада»,- засвідчує народна мудрість. Корисно дослухатися і до думки корифеїв, зокрема видатного українського мовознавця О. Потебні, який ще в минулому столітті пророче сказав: «Денаціоналізація (українства) зводиться до поганого виховання; до моральної хвороби; до неповного користування наявними засобами сприймання, засвоєння, впливу; до послаблення енергії думки; до мерзенності запустіння на місці витіснених, але нічим не замінених форм свідомості; до послаблення зв'язку молодих поколінь з дорослими, що замінюється лише слабким зв'язком з чужими; до дезорганізації суспільства, аморальності, спідлення».

Сьогодні відкриваються можливості для зміцнення й розбудови української державності. Це означає розширення перспектив для ділової співпраці, передусім для тих, хто поділяє Шевченкову пересторогу: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» (3 посібника).

 

Вправа 2. Прочитайте текст, назвіть основні функції та особливості мови професійного спілкування.

Специфіка мови професійного спілкування

Мова професійного спілкування є поліфункціональною підсистемою літературної мови і виконує загальномовні та специфічні функції. Такими функціями є:

1)   номінативна (називання фахових реалій і понять);

2)   пізнавальна (знаряддя й спосіб фахового пізнання, запам'ятовування,

оволодіння фаховим досвідом);

3)   аксіологічна (фахове та морально-етичне оцінювання);

4)   комунікативна (спілкування в професійній сфері);

5)   культуроносна (збереження й передавання фахових знань і культури

професійного спілкування);

6)   естетична (мовностилістична довершеність текстів) та ін.

В основу мови професійного спілкування покладена сучасна літературна мова. Проте в конкретній професійній мовленнєвій ситуації вона змістово редукується (зменшується, спрощується), залежно від галузі знання і предмета спілкування стає монотематичною, збагачується професійною лексикою і фразеологією. Це відбувається лише тоді, коли суб'єкти комунікації переходять на професійний рівень свідомості.

Мова професійного спілкування, крім уже названих, має й інші особливості. Характерною її ознакою є діалогічність. Професійна діяльність потребує обміну думками, обговорення певних проблем чи окремих питань, прийняття рішень, тому

фахівці вступають у безпосередній словесний контакт, і комунікативний процес між ними протікає як активна мовленнєва взаємодія.

Професійній мові, як і науковій, властиві певні комунікативні якості: абстрагованість, логічність, точність, ясність, об'єктивність. Крім того, вона має бути чистою, виразною, естетичною (3 посібника).

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!