Вправа 9. Прочитайте, запишіть спочатку семантичне й стилістично правильні словосполучення. Усно зредагуйте неправильні



Виборча компанія, весела компанія, відкрити вікно, щире відношення, синтаксичні відношення, музикальна пам'ять, музикальна школа, білет на літак, екзаменаційний білет, відчути почуття, службова особа, особова охорона, особисте щастя, здатний до вивчення мов, здатний на подвиг, документальна точність, вимушені зупинитися, вимушені рухи, змушений жити в місті.

Вправа 10. Переписати, пояснити правопис слів, частини яких відділені скісними рисками.

1. Ми розглянули лише два питання. На/решті питань спинятися не будемо (3 газети). 2. На/решті! Всім стало легше (М. Коцюбинський). З. Нас запросили на/зустріч до прим'ер-міністра. 4. Ти не дивись, що буде там, Чи забуття, чи зрада: Весна іде на/зустріч вам, Весна в сей час вам рада (Олександр Олесь). 5. Вік все більше і більше заплутувався у своїх почуваннях і своїх гадках. Та про/те серйозного питання він ще не задавав собі (Г. Хоткевич). б. На тому досить. І кінець розмові. Не треба й говорити нам про/те (Л. Костенко). 7. Вони в житті не сердилися й разу. І діти гарні, й любий чоловік. Але як/що вважали за образу,- вони мовчали страшно і навік (Л. Костенко). 8. Як/що вони добре працюватимуть, то щось зароблять (Г. Тютюнник). 9. Спершу будиночок мав одну-едину, що/правда, простору кімнату /Я. Загребельний). 10. Ні, друже,- кажу,- що/правда, то правда: сварка до добра не доведе (Марко Вовчок). 11. їм теж хотілося б переговорити про невідкладні свої справи, домовитися про діло на/завтра (О. Гончар).

Вправа 11. Серед наведених словосполучень виокремте стилістично неправильні, відредагуйте їх, правильні варіанти запишіть.

Пропуск в інститут, вимкнути світло, кризисна ситуація, в силу обставин, немає потреби, вжити всіх зусиль, перегорнути сторінку, запланувати міро-приємства, звернутися з проханням, думки співпадають, податкові пільги, говорити на українській мові, всі без виключення, широким планом, дійсне лице, наступна зупинка, в любий час.

Завдання для самостійної роботи.

 Самостійно доберіть текст фахового спрямування, визначте до якого функціонального стилю він належить та схарактеризуйте показники його зв'язності.

 

Рекомендована література:[1,3,5,6,8,10.]

                                                  

Практичне заняття №6( 2 год.)

Тема:  «Спілкування як інструмент професійної діяльності»

Практичне заняття №6( 2 год.)

Мета:Набуття знань про спілкування , його функції, види та етапи й роль у професійній діяльності; розширення знань про невербальні засоби спілкування, гендерні особливості спілкування;виховання любові, поваги до рідного слова й бажання досконало, ґрунтовно оволодіти нормами спілкування.

Студенти повинні знати:

-що таке спілкування, роль спілкування у професійній діяльності;

-зв'язок спілкуванням з мовою та мовленням;

-невербальні засоби спілкування;

-гендерні аспекти спілкування;

-поняття ділове спілкування.

Студенти повинні вміти:

-розрізняти види і форми спілкування;

-добирати синоніми, антоніми, фразеологізми і вживати їх відповідно до значення;

-виконувати різноманітні практичні завдання та вправи, спрямовані на засвоєння теми .

 

План.

1. Спілкування і комунікація.

2. Функції спілкування.

3. Види і форми спілкування

4. Етапи спілкування.

5. Мова, мовлення і спілкування.

6. Невербальні засоби спілкування.

7. Гендерні аспекти спілкування.

8. Поняття ділового спілкування.

 

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК

1. Розкрийте зміст поняття «спілкування».

2. Яка роль належить спілкуванню у професійній діяльності?

3. У чому полягає регулятивна функція спілкування?

4. Яка роль емотивної функції спілкування?

5. Назвіть критерії виокремлення видів спілкування?

6. Які види спілкування виділяються за формою реалізації мовних засобів?

7. Хто може бути учасником офіційного спілкування?

8. Назвіть невербальні засоби спілкування.

9. Як можна «читати людину» за жестами, мімікою, рухами тіла?

10. Назвіть мімічні ознаки різних емоційних станів.

11. Яка роль належить дистанції у спілкуванні?

12. Назвіть основні етапи спілкування.

13. Що і як можна висловити поглядом?

14. Гендерні аспекти спілкування - розкрийте зміст.

 

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК

 

Вправа 1. Прочитайте текст, з'ясуйте головну його думку. Поясніть, у чому полягають особливості ділового спілкування.

В основі спілкування є «діло», з приводу якого виникає і розвивається взаємодія. У літературі є різні описи його специфіки, але в основному підкреслюється, що його визначальним змістом виступає соціально значуща спільна діяльність.

Ділове спілкування - це процес взаємозв'язку і взаємодії, в якому відбувається обмін діяльністю, інформацією і досвідом, спрямований на досягнення певного результату, вирішення конкретної проблеми або реалізацію конкретної цілі. Особливості ділового спілкування полягають у тому, що:

а)    партнер у діловому спілкуванні завжди виступає як особистість, що є

значущою для суб'єкта (колега, клієнт, начальник, підлеглий тощо);

б)   люди, що спілкуються, мають глибоке розуміння конкретної справи,

яка є предметом обговорення;

в)   основним завданням спілкування для них є продуктивна співпраця.

Під час ділового спілкування легше встановлюється контакт між людьми,

якщо вони говорять «однією мовою» і прагнуть до продуктивного співробітництва. При цьому засадами їхнього спілкування є етичні норми та ритуальні правила ділових взаємин, знання й уміння, пов'язані з обміном інформацією, а вони керуються тими самими механізмами спілкування (3 посібника).

 

Вправа 2. Прочитайте текст, наведіть свої міркування щодо ролі спілкування у професійній діяльності.

І. Найвиразніше людина виявляє себе під час виконання професійних обов'язків. Від її знань та вміння робити свою справу, від культури поведінки, вміння говорити, слухати часто залежать результати професійної діяльності - одного із основних видів людського спілкування. Професійна діяльність неможлива без наявності контактів (постійних чи тимчасових), без обміну Інформацією з метою успішного вирішення завдань. Спілкування є вагомою складовою професійної діяльності. Існує думка, що в нашій країні майже 80% проблем будь-якої організації виникає внаслідок неефективного спілкування. Д. Рокфеллер стверджував, що «вміння спілкуватися з людьми - це товар, який можна купити так, як ми купуємо цукор або каву. І я заплачу за це вміння більше, ніж за щось інше на світі».

„.Спілкування, персональні контакти є одним з важливих параметрів, за якимжурнал Foreign Policy визначає рівень глобалізації країни. У першу

п'ятірку найглобалізованіших країн за цим показником увійшли Ірландія, Швейцарія, Швеція, Сингапур та Нідерланди. Україна в цьому списку посідає 42 місце з 65 країн, що брали участь у рейтингу (Л. Г. Чайка).

Вправа 3. Прочитайте текст, з'ясуйте, що може заважати ефективності спілкування.                                      Спілкуванню властивий діалоговий характер. Воно відбувається між двома людьми, рідше - між людиною і групою, ще рідше - між людиною і суспільством.

Діалог репрезентує комунікативну взаємодію між людьми, а також те, що ця взаємодія відбувається з певною метою: висловити своє ставлення до когось, поінформувати, спонукати до дії, обмінятися поглядами, переконати в чомусь тощо. Досягнення мети буває різним - успішним, недостатньо успішним або й зовсім невдалим. Тому виникає питання ефективності, дієвості спілкування. Адже воно незрідка натрапляє на різні ускладнення або й перепони, пов'язані з віковими, статевими, соціальними, національними відмінностями співрозмовників, їх неоднаковим характером і темпераментом, ступенем освіченості й вихованості, розбіжностями у поглядах на життя та іншими якостями, властивими конкретним людям.

Розумові здібності, ерудиція, сила волі, працездатність й інші позитивні якості можуть не приносити потрібних результатів, якщо людина не вміє належно спілкуватися, і, навпаки, досконале спілкування може стати ключем до успіху людини в суспільстві. Вміння спілкуватися, товариськість, комунікабельність (фр. communicable - «той, що з'єднується», від пізньолат. cpmmunicabilis - «поєднуваний») - це риси людини, які цінуються найбільше. Йдеться не лише про людей як членів суспільства загалом, а й як представників певних професій (Я. Радевич-Винницъкий).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1749; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!