Опитувач для оцінки гострого фізичного стомлення



Методика спрямована на визначення ступеня гострого фізичного стомлення, що розвивається упродовж одного робочого дня. Вона придатна для діагностики цього виду стомлення не лише і не стільки у важких видах фізичної праці, але і при виконанні робіт з інтенсивними динамічними і статичними навантаженнями, необхідністю тривалої підтримки фіксованої робочої пози, частого чергування різних видів активності і поїздками (наприклад, робота в офісах, учбова діяльність, операторська праця та ін.).

Опитувач складається з 18 коротких тверджень, що включають як пряму симптоматику фізичного дискомфорту (п. 1–10, група симптомів втоми), так і супутні їм зміни з боку групи проявів психічної нестабільності і виснаження (п. 11–14), а також емоційно–мотиваційних оцінок (п. 15–18, група симптомів мотиваційної включеності). Формулювання симптомів першої і другої груп дані в прямій формі, тобто вказують на ознаки стомлення, а третьої групи – в зворотній формі, тобто фіксують можливі позитивні прояви стану. Опитувальний лист, пропонований випробовуваному для заповнення,, запропонований нижче (див. бланк 1.2).

Схема роботи випробовуваного з цією методикою проста: він виражає свою згоду (відповідь «Так») або незгоду (відповідь «Ні») з кожним з тверджень. За наявності сумнівів у виборі відповіді («І начебто так, і начебто немає») йому надається можливість дати проміжну оцінку, підкресливши обидва варіанти відповіді (відповідь «Так–Ні»). Для кількісної обробки результатів відповіді випробовуваного легко трансформуються в трибальну оцінну шкалу.

Бланк 1.2. Опитувач для оцінки гострого фізичного стомлення Інструкція. Нижче наводиться список тверджень, що характеризують ті або інші симптоми, які можуть з’являтися у вас в процесі роботи. Залежно від того, що ви відчуваєте в даний момент часу, виберіть потрібну відповідь. Закресліть «Так», якщо у вас є присутнім це переживання, чи «Ні» – якщо воно відсутнє. При коливаннях у виборі відповіді підкресліть обидві відповіді «Так–Ні». Намагайтеся не залишати пропусків при заповненні опитувача і не замислюйтеся довго над вибором відповіді.
1 Відчуття втоми Так–Ні
2 Біль в м’язах Так–Ні
3 Прискорене дихання Так–Ні
4 Слабкість в ногах Так–Ні
5 Задишка Так–Ні
6 Прискорене серцебиття Так–Ні
7 Сухість у роті Так–Ні
8 Тремтіння в руках Так–Ні
9 Ускладненість дихання Так–Ні
10 Виснаження сил Так–Ні
11 Підвищена напруга Так–Ні
12 Бажання змінити характер роботи Так–Ні
13 Збудливість Так–Ні
14 Загальне відчуття дискомфорту Так–Ні
15 Точність і цілеспрямованість в діях Так–Ні
16 Зацікавленість Так–Ні
17 Відчуття свіжості Так–Ні
18 Енергійність Так–Ні

 

Індекс фізичного стомлення                _________

 

 

Прямі твердження(п. 1–14) «Так» = 2 бали «Так–Ні» = 1 бал «Ні» = 0 балів
Зворотні твердження(п. 15–18) «Так» = 0 балів «Так–Ні» = 1 бал «Ні» = 2 бали

Основним показником цієї методики є індекс фізичного стомлення (ІФС), який підраховується як загальна сума балів по 18 твердженням. Оцінки ІФС можуть набувати значень в діапазоні від 0 до 36 балів. Для інтерпритації отримуваних оцінок використовується наступні градації ІФС:

ІФС < 11 балів Відсутність ознак фізичного стомлення
11 < ІФС < 18 балів Легка міра фізичного стомлення
18 < ІФС < 25 балів Помірна міра фізичного стомлення
ІФС > 25 балів Сильна міра фізичного стомлення

Для тоншої якісної інтерпретації даних можна визначити міру вираженості симптомів стомлення по різних групах проявів («втома», «психічне виснаження» і «мотиваційна включеність»), а потім оцінити вклад кожної з цих груп в сумарному значенні ІФС.

Опитувач для оцінки гострого розумового стомлення

Ця методика призначена для оцінки ступеня розумового стомлення, що розвивається упродовж одного робочого дня у осіб, робота яких пов’язана з обробкою інформаційних потоків. До них відносяться представники різного роду операторських професій, працівники диспетчерських служб, користувачі ЕОМ широкого профілю, що вчаться і багато інших. В сукупності з даними по опитувачу на гостре фізичне стомлення ця методика дає можливість більш повно охарактеризувати синдром гострого стомлення, що розвивається у представників масових професій.

За формою представлення тестового матеріалу, процедури збору і обробки даних ця методика багато в чому схожа з опитувачем на гостре фізичне стомлення. Вона також містить 18 тверджень, що характеризують різні прояви розумового стомлення з боку ознак зниження загальної працездатності, специфічних порушень відчуттів і сприйняття, когнітивного дискомфорту, змін в емоційно–вольовій регуляції діяльності і соціальних контактах.

Формулювання симптомів стомлення представлені як в прямій (п. 1, 2, 5 – 16), так і зворотній формі (п. 3, 17, 18). Опитувальний лист, який запропонований випробовуваному для заповнення, наведений нижче (див. бланк 1.3).

Схема роботи випробовуваного з опитувачем аналогічна описаній вище. По відношенню до кожного твердження він може дати один з трьох варіантів відповіді : згоден (відповідь «Так»), не згоден (відповідь «Ні»), не упевнений в чіткому виборі (відповідь «Так–Ні»). Отримані відповіді по кожному пункту опитувача переводяться в трибальну оцінну шкалу з урахуванням типу формулювання твердження :

Прямі твердження (п. 1, 2, 5–16) «Так» = 2 бали «Так–Ні» = 1 бал «Ні» = 0 балів
Зворотні твердження(п. 3, 17, 18) «Так» = 0 балів «Так–Ні» = 1 бал «Ні» = 2 бали

На підставі отриманих приватних оцінок підраховується загальний показник методики — індекс розумового стомлення (ІРС) – рівний сумі балів за усіма пунктами опитувача. Чим вище значення ІРС, тим сильніше міра розумового стомлення. Значення ІРС можуть варіювати в діапазоні від 0 до 36 балів.

Інтерпретація даних про міру вираженості розумового стомлення грунтується на наступних градаціях ІРС:

ІРС < 10 балів Відсутність ознак розумового стомлення
10 < ІРС < 16 балів Легка міра розумового стомлення
16 <  ІРС < 28 балів Помірна міра розумового стомлення
ІРС > 28 балів Сильна міра розумового стомлення

Детальніша якісна інтерпретація отриманих результатів може включати аналіз частоти симптомів зниження працездатності і когнітивного дискомфорту (п. 1, 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14, 15, 16) в порівнянні з порушеннями регуляторних процесів, що забезпечують діяльність (п. 3, 5, 8, 10, 12, 13, 17, 18).

Бланк 1.3. Опитувач для оцінки гострого розумового стомлення Інструкція. Прочитайте уважно кожне з представлених нижче тверджень і співвіднесіть їх з тим, як ви почуваєте себе в даний момент часу. Закресліть відповідь «Так», якщо воно відповідає вашим поточним відчуттям, або відповідь «Ні» – якщо воно відсутнє. У разі, якщо у вас є складнощі з вибором відповіді, підкресліть обидва варіанти «Так–Ні». Послідовно відповідайте на усі пункти опитувача і не замислюйтеся довго над вибором відповіді, – як правило, перше відчуття виявляється найбільш точним!
1 Відчуваю загальну слабкість Так–Ні
2 Мені доводиться примушувати себе якнайшвидше реагувати на інформацію, що поступає Так–Ні
3 Я спокійний і зібраний Так–Ні
4 Мені задушливо Так–Ні
5 Хочеться хоч трохи відволіктися від роботи Так–Ні
6 У мене важка голова Так–Ні
7 Мені стало важко думати Так–Ні
8 Почуваю себе роздратованим Так–Ні
9 Мені не хочеться розмовляти Так–Ні
10 Я не звертаю уваги на те, як йде робота у моїх колег Так–Ні
11 У мене стали з’являтися паузи під час роботи Так–Ні
12 Час тече повільно Так–Ні
13 Мені хочеться встати і розім’ятися Так–Ні
14 У мене втомилися очі Так–Ні
15 Мені доводиться напружувати слух Так–Ні
16 У мене постійно виникають сумніву в правильності виконання роботи Так–Ні
17 Мені весело Так–Ні
18 Мені хочеться працювати Так–Ні

 

Індекс розумового стомлення                        ________________


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 194; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!