G70. Правила ділового спілкування



 Надійним способом запобігання конфліктам у колективі є використання етичних правил ділового спілкування [68].

 Правило 1. Людина, що заходить у кімнату, повинна, незалежно від її посади, першою привітатися з присутніми там колегами. Якщо керівник не відповідає на привітання підлеглих, це погіршує ставлення до нього.

 Правило 2. У діловому спілкуванні варто віддавати перевагу займеннику «ви» перед займенником «ти». Він не тільки демонструє культуру спілкування, але й служить інструментом для підтримки службової дистанції та дисципліни.

 Правило 3. У будь-яких умовах потрібно бути привітним, увічливим, посміхатися людям, підтримуючи гарний настрій у себе і у всіх навколо.

 Правило 4. Необхідно вміти терпляче слухати співрозмовника й не перебивати його своїми репліками.

 Правило 5. Спокійно реагуй на критику, не мстися за неї. Для того, щоб справити гарне враження на інших і уникнути непотрібних конфліктів, не слід забувати про власну зовнішність і манери поводження. Нескромний одяг і погані манери можуть дратувати співрозмовника. Під час комерційних переговорів не рекомендується знімати піджак, не спитавши дозволу в навколишніх. Ця рекомендація стосується і паління.

. - Говорити треба так, щоб кожен учасник бесіди мав можливість легко вступити в розмову і висловити своюдумку.

 - Неприпустимо нападати із запалом і нетерпінням на чужу точку зору.

 Висловлюючи свою думку, не можна відстоювати його, гарячкуючи і підвищуючи голос:спокій і твердість в інтонаціях діють більш переконливо. Витонченістьв розмові досягається через ясність, точність і стислість висловлюванихдоводів і міркувань. Під час бесіди необхідно зберігати самовладання,хороший настрій і доброзичливість. Серйозна полеміка, навітьпри впевненості у своїй правоті, що негативно позначається на взаімополезнихконтактах і ділових відносинах. Необхідно пам'ятати, що за спором йдесварка, за сваркою - ворожнеча, за ворожнечею - програш обох протиборчихсторін. Ні за яких обставин не можна перебивати мовця. Лише вкрайніх випадках можна зробити зауваження з усілякими формамиввічливості. Вихована людина, перервавши бесіду, коли до кімнати зайшовновий відвідувач, не продовжить розмову, перш ніж не ознайомить короткощо прийшов з тим, що було сказано до його приходу. Неприпустимо в бесідахлихе або підтримувати лихослів'я на адресу відсутніх. Не можнавступати в обговорення питань, про які немає достатньо ясногоподання. Згадуючи в бесіді третіх осіб, необхідно називати їх поім'я та по батькові, а не на прізвище. Жінка ніколи не повинна називати чоловіківна прізвище.

 - Необхідно суворо стежити за тим, щоб не допускати безтактні висловлювань (критика релігійних поглядів, національних особливостей ітощо).

- Вважається нечемним примушувати співрозмовника повторювати сказане під тимприводом, що ви не чули якихось деталей. Якщо інша людина заговорить одночасно з вами, надайте право спочатку висловитися йому.

І останнє, освіченої та вихованої людини впізнають по скромності. Вінуникає хвалитися своїми знаннями та знайомствами з людьми, які обіймаютьвисоке становище.

1. Раціональність. Необхідно вести себе стримано. Неконтрольовані емоціїнегативно позначаються на переговорному процесі і здатності прийняттярозумних рішень.

 2. Розуміння. Неуважність до точки зору партнера обмежує можливостівироблення взаємоприйнятних рішень.

 3. Спілкування. Якщо ваші партнери не виявляють великої зацікавленості,все-таки постарайтеся провести з ними консультації. Це дозволить зберегти іполіпшити відносини.

 4. Достовірність. Помилкова інформація послаблює силу аргументації, а такожнесприятливо впливає на репутацію.

 5. Неприпустимо повчати партнера. Основний метод - Переконання.

 6. Прийняття. Постарайтеся прийняти іншу сторону і будьте відкриті для того,щоб дізнатися щось нове від партнера.

 

Програма соціально-психологічного дослідження колективу

Соціально-психологічний клімат колективу - це притаманний певному колективу стійкий психічний настрій, який здійснює значний вплив на взаємини людей, їх ставлення до праці та навколишнього середовища. 

Соціально-психологічний клімат-це результат сумісної діяльності людей, їх міжособистісні відносини. Він виявляється в таких групових ефектах, як настрій та колективна думка, індивідуальне самопочуття в колективі. Ці ефекти мають відображення у взаємовідносинах, пов'язаних з процесом праці та рішеннями загальних завдань колективу.

вивчення СПК за допомогою методу тестування дає змогу більш детально вивчити ті чи інші феномени даної проблеми, а також змоделювати цілісну картину.

 1. Діагностичний етап

Визначення СПК в організації

В основі цієї методики лежить специфічний вид опитування, в якому приймають участь всі члени того чи іншого колективу. Кожному з них дається 74 стверджень. Номера стверджень ,які мають відношення, до досліджує мого колективу, обводиться в опитувальному листі. Причому всі опитувані попереджаються , що обвести ствердження можливо в тому випадку , коли зафіксована в ствердженні форма поведінки співпадає всім або більшості членам колективу.

Судження характеризують найбільш важливу поведінку і відносини, які повинні бути присутні в ідеальному колективі. В цілому вони задають еталон ідеального колективу, в якому всі учасники проявляють зверх нормативну активність.

Процедура опитування може проводитися і по іншому . дослідник зачитує всі судження по черзі, а кожний учасник опитування проставляє на чистому листі паперу, номера тих суджень , які на його думку, співпадають всім або більшості колективу. ( див. додаток №1.1)

Методика А.Ф.Фідера.

     Методика використовується для оцінки психологічної атмосфери в колективі. У основі лежить метод семантичного диференціала. Нижче представлений бланк методики. Відповідь по кожному з 10 пунктів шкали оцінюється зліва направо від 1 до 8 балів. Чим лівіше мався в своєму розпорядженні знак *, тим нижче бал, тим сприятливіше психологічна атмосфера в колективі, на думку того, хто відповідає. Підсумковий показник коливається від 10 (найбільш позитивна оцінка) до 80 (найбільш негативна).

На основі індивідуальних профілів створюється середній профіль, який і характеризує психологічну атмосферу в колективі. Методика цікава тим, що допускає анонімне обстеження, а це підвищує її надійність. Надійність збільшується і в поєднанні з іншими методиками (наприклад, соціометрією).

       Експрес – метод по вивченню СПК в організації  О.С. Михалюк, Шалито А.Ю

Ця методика дозволяє виявити, три компонента СПК емоційний, когнітивний , поведінковий компонент. В якості емоційного компонента розглядається критерій симпатії на рівні “подобається – не подобається” , “приємний – неприємний” .

Поведінковий компонент – видержується критерій “бажання чи небажання працювати в даному колективі”, “ бажання – небажання спілкуватися з членами колективу в сфері відпочинку”.

Основним критерієм когнітивного компоненту вибрана зміна - це знання чи незнання особливостей членів колективу.

Дослідження може проводитися ,як індивідуально так і в групі, ця методика складається з 8 запитань з двома етапами обробітку.

 Виявлення ділових ролей членів організації

Ця методика складається з 56 стверджень, що допомагає виявити соціальні ролі, які члени організації грають на роботі ( див. додаток 1.3).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 240; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!