Санітарно-епідеміологічна розвідка. Завдання санітарно-епідеміологічної розвідки, методи її проведення



Санітарно-епідеміологічна розвідка - представляє собою комплекс захо­дів, що забезпечує безперервне і своєчасне отримання достовірної інфор­мації про санітарно-епідемічний стан району бойових дій військ, а також району їх розташування та маршрутів пересування.

 

Об’єктами санітарно-епідеміологічної розвідки є:

> природні умови та їх вплив на здоров’я особового складу військ та діяльність медичної служби;

> райони розташування та дії військ (санітарно-епідемічний стан райо­нів, умови життя й побуту населення, наявність і характер інфекцій­них захворювань, санітарний стан населених пунктів, їх благоустрій, стан джерел водопостачання та ін.);

> райони, намічені для розгортання етапів медичної евакуації та розмі­щення сил та засобів медичної служби (санітарний стан районів, на­явність приміщень, природних та штучних сховищ, місцевих засобів, що можуть бути використані у інтересах медичної служби та ін.);

> війська противника — їх санітарно-епідемічний стан, характер здійс­нюваних у них профілактичних заходів, наявність частин і закладів медичної служби і їх оснащення та ін.;

> цивільна система охорони здоров’я — вивчається наявність і стан ци­вільних лікувальних і профілактичних закладів, наявність медичного персоналу та медичного майна, організація і зміст профілактичних заходів, що проводяться серед місцевого населення;

> шляхи евакуації — вивчається стан доріг, можливість їх використання, зміст і обсяг робіт щодо їх ремонту та ін.;

> місцеві ресурси, що можуть бути використані у інтересах медичної служби (медична промисловість, сировина, матеріали і підприємства, на базі яких можуть бути організовані ремонт і виготовлення медич­ного майна та техніки, місцеві транспортні засоби та ін.).

 

Головна увага при проведенні санітарно-епідеміологічної розвідки звер­тається на своєчасне вивчення можливих джерел заносу інфекції у війська від цивільного населення, інших, так званих невійськових, контингентів та із природних осередків інфекційних захворювань, а у ході бойових дій — із військ противника і від місцевого населення. Уточнюється також наявність медичних спеціалістів відповідної кваліфікації - епідеміологів, бактеріоло­гів, гігієністів, інфекціоністів.

Санітарно-епідеміологічна розвідка проводиться медичною службою окремих частин, з’єднань, а також силами і засобами санітарно- епідеміологічних та інших медичних закладів. У батальйонах розвідку проводять фельдшери, у ротах - санітарні інструктори.

 

Обсяг і завдання санітарно-епідеміологічної розвідки залежать від хара­ктеру діяльності військ.

 

Головними завданнями санітарно-епідеміологічної розвідки є:

> вивчення і визначення санітарно-епідемічного стану району розмі­щення та майбутніх бойових дій військ і маршрутів їх пересування;

> вивчення властивостей місцевості, що впливають на стан здоров’я і захворюваність особового складу військ;

> виявлення умов евакуації поранених та хворих і можливість здійс­нення маневру силами та засобами медичної служби;

> виявлення умов для розгортання і роботи підрозділів, частин та за­кладів медичної служби;

> виявлення місцевих ресурсів медичного постачання;

> визначення санітарно-епідемічного стану військ противника, системи його медичного забезпечення і стану медичної служби.

 

Санітарно-епідеміологічна розвідка проводиться всіма ланками медич­ної служби — від санітарного інструктора роти до спеціальних санітарно- епідеміологічних закладів оперативного командування. Однак обсяг та зміст даних, що отримуються різними рівнями медичної служби, неоднако­вий і визначається умовами діяльності даного рівня медичної служби і тих сил та засобів, якими він володіє.

Санітарний інструктор роти проводить медичну розвідку в районі роз­міщення та бойових дій особового складу роти. Головними його завдання­ми є виявлення (шляхом опитування населення) хворих з підозрою на ін­фекційні захворювання та можливих джерел зараження особового складу; виявлення зручних шляхів вивозу (виносу) поранених з розташування ро­ти, а також місцевих ресурсів, необхідних йому для роботи.

Начальник МПБ організовує і здійснює санітарно-епідеміологічну роз­відку на осі (напрямку) пересування МПБ у наступі та у батальйонному районі оборони, а також у місцях розміщення особового складу та у вихід­ному районі (районі зосередження), на марші, на привалах і в районах ден­ного (нічного) відпочинку. Головними її завданнями є: виявлення інфекцінних хворих шляхом опитування населення та огляду підозрілих на інфе­кційні захворювання, можливих джерел зараження особового складу; оцін­ка санітарного стану приміщень у населених пунктах, сховищ, залишених противником, а також джерел водопостачання; визначення шляхів вивозу поранених з поля бою та їх подальшої евакуації з району бойових дій бата­льйону; виявлення місць, зручних для розгортання МПБ і місцевих ресур­сів, необхідних для роботи медичного пункту батальйону; забір проб води, грунту, продовольства для направлення їх в СЕЛ.

Кваліфікація і оснащення санітарного інструктора роти та фельдшера батальйону дозволяють їм давати відповіді лише на відносно прості питан­ня санітарно-епідеміологічної розвідки. Проте ці дані, отримані від медич­них працівників, які знаходяться безпосередньо в бойових порядках військ, можуть бути підставою для своєчасного проведення ряду важливих профі­лактичних заходів і зіграти істотну роль у збереженні санітарного благопо­луччя військ.

Про результати санітарно-епідеміологічної розвідки фельдшер допові­дає командиру і начальнику медичної служби бригади усно або письмово, у вигляді схеми з коротким поясненням.

На схему наносять виявлені осередки інфекційних захворювань серед місцевого населення і сільськогосподарських тварин, дані про джерела во­допостачання, відомості про лікувальні та протиепідемічні заклади, лазні та інші дані, що дозволять цілеспрямовано організувати протиепідемічні заходи та використати місцеві ресурси.

При здійсненні заходів з протибактеріологічного захисту військ, важли­ве значення надають санітарно-епідеміологічному спостереженню за тери­торією розташування військових частин, а також спеціальній бактеріологі­чній розвідці осередків застосування противником біологічної зброї. Суть санітарно-епідеміологічного спостереження полягає у безперервному зборі даних про санітарно-епідеміологічну обстановку у визначеному районі та вивченні їх. Для проведення санітарно-епідеміологічного спостереження вся територія, на якій діють війська і розміщаються тили, поділяється на райони (районування території), що закріплюються за лікувальними закла­дами, протиепідемічними та іншими частинами і закладами медичної слу­жби, що проводять санітарно-епідеміологічне спостереження. Таке спо­стереження дозволяє вчасно виявити застосування противником засобів бактеріологічної зброї, появу інфекційних захворювань та інші зміни в са­нітарно-епідемічному стані району.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1716; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!