Національна премія України імені Тараса Шевченка



 

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2. РИТОРИКА. ЗАСОБИ ЕМОЦІЙНО-ОБРАЗНОЇ ВИРАЗНОСТІ. ТЕХНІКА МОВЛЕННЯ.

ТЕМА 4. РИТОРИКА І СТИЛІСТИКА У ПРОЦЕСІ ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ.

ПЛАН

Теоретична частина

1. Риторика і стилістика. Риторична майстерність майбутнього вчителя.

2. З історії риторики.

3. Академічне красномовство.

4. Етапи підготовки до публічного виступу. Вимоги до мовлення оратора.

5. Стилі і жанри мовлення: основні ознаки, види творів, у яких реалізується стилі.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА.

Базова:

1. Бабич Н.Д.. Основи культури мовлення. - Львів:. Світ, 1990

2. Головин Б.Н. Основы культуры речи. – М., 1988.

3. Климова К.Я. Віч-на-віч з мовою: Методичний посібник. – Житомир, 2001

4. Климова К.Я. Теорія і практика формування мовнокомунікативної професійної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей педагогічних університетів : монографія / Катерина Яківна Климова. — Житомир : ПП "Рута", 2010. — 560 с.

5. Климова К.Я. Основи культури і техніки мовлення: Навч. посібник. 2-е вид., випр. і доп.— К.: Ліра – К., — 2007. — 240 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів).

6. Мова наша – українська : Навчально-методичний посібник для вчителя / Л. І. Мацько, О. М. Семеног та ін. / За ред.. Л. І. Мацько. – К.: Богданова А.М., 2011. – 512 с.

7. Стилістика української мови: Підручник / Л. І. Мацько, О. М. Сидоренко, О. М. Мацько; За ред. Л. І. Мацько. ─ К.: Вища шк., 2003. ─ 462 с.

8. Пономарів О. Стилістика сучасної української мови: Підручник. – К.: Либідь, 1993.

9. Сагач Г. Золотослів: Навч. посібник для середніх і вищих навчальних закладів. – К.: Райдуга, 1993.

Допоміжна

1. Антисуржик / За ред. О.Сербенської. – Львів: Світ, 1994

2. Антоненко-Давидович Б. Як ми говоримо. -.К., 1970.

3. Словник української мови: В 11 т. – К., 1970 – 1980.

4. Український правопис. – К., 1994.

5. Климова К. Я. Розвиток читацьких інтересів у процесі формування мовнокомунікативної професійної компетенції майбутніх учителів нефілологічних спеціальностей ВНЗ // Українська мова і література в школі. — 2010. —№ 4. — С.26 — 30.

6. Методичні рекомендації щодо організації навчально-дослідницької роботи школярів із використанням українського національного лінгвістичного корпусу (на матеріалах вивчення функціональних можливостей сполучника та дослідження концептів «праця», «робота» у текстах творів Тараса Шевченка /Климова К. Я., Довгий С. О., Комова О. Б., Лісовий О. В., Надутенко М.В., Сидорчук Н. М., Стрижак О. Є., Широков В. А., Шкурко В. В., Якименко К. М. ‑ К. : ТОВ «Праймдрук», 2012. - 76 с.

7. Станіславський К. Робота актора над собою. К.: Мистецтво, 1953.

8. Читанки для 1-4 класів загальноосвітніх шкіл.

Практична частина

1. Перевірка домашнього завдання.

Чому текст має такий заголовок? Визначте, до якого стилю і жанру мовлення його можна віднести? Які мовні особливості стилю Ви спостерігаєте?

Геній України

Шевченко мав сильних попередників в українській літературі, але незважаючи на це, він став її справжнім основоположником. Справа не тільки в тому, що в поезії Шевченка заграла всіма тонами звучна і ніжна українська мова. Справа не тільки в тому, що Шевченко ствердив і виховав національну гідність українського народу. Справа не тільки в тому, що Шевченко нагадує своїм універсальним талантом (він був живописцем, драматургом, прозаїком, гравером, філософом, критиком і передовсім—геніальним поетом) таких людей, як Леонардо да Вінчі. Справа насамперед в тому, що завдяки Шевченкові українською мовою були написані твори, які мають як з естетичного, та із ідейного боку світове значення. Тут неможливо не згадати слів Франка, які найточніше визначають суть Шевченка — мислителя і творця: «Він є немов великий факел з українського воску, що світиться найяснішим і найчастішим вогнем європейського поступу...»

Ставши класиком України, Шевченко став «класиком для всіх народів» (Луї Арагон)... Шевченко зробив для української літератури те, що Пушкін для російської, Гете для німецької, Шекспір для англійської Ні, більше. Він піднісукраїнське письменство до рівня загальнолюдських ідеалів, і тому ,як представник нації, що не мала своєї державності, став символом не тільки художнього, але й політичного її суверенітету. Шевченко — одне з найбільших прав України на міжнародну повагу. В цьому праві немає жодного образливого слова для інших націй. Воно все, від початку до кінця,написане любов'ю до всіх народів, до всіх людей на Землі...(Д. Павличко).

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!