Підготовка до лабораторної роботи та її захист



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ ЛЬОТНИЙ КОЛЕДЖ

НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

Заступник начальника коледжу

з навчальної роботи

__________________В.Г.Тягній

„____”_______________20__ р.

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ЛАБОРАТОРНИХ ЗАНЯТЬ

 

дисципліни Хімія

для всіх спеціальностей, що здійснюють підготовку на основі базової зальної середньої освіти

 

 

м. Кременчук

20__ р.

Методичні вказівки щодо проведення лабораторних занять дисципліни „Хімія” складено на основі галузевого стандарту підготовкимолодшого спеціаліста для всіх спеціальностей, що здійснюють підготовку на основі базової загальної середньої освіти і Міністерської навчальної програми дисципліни „Хімія”.

 

Укладач:______________ А.В.Реута, викладач ІІ категорії.

Методичні вказівки щодо проведення лабораторних занять обговорено і схвалено на засіданні циклової комісії „Пально-мастильних матеріалів”.

Протокол № ___ від „____”___________20 __ р.

 

Голова циклової комісії _________ А.В.Реута

„___”______________ 20__ р.

        

 

Вступ

Лабораторні роботи важливим етапом учбового процесу, що дає можливість вдосконалити теоретичну і практичну підготовку курсантів.

Лабораторні роботи ведуться паралельно з теоретичним курсом, що дає можливість більш глибоко і в повній мірі засвоїти учбовий матеріал, що викладається, оволодіти навиками лабораторних методів аналізу, вникнути в хімічні процеси та сутність технології нафтопродуктів.

    Лабораторні роботи в повній мірі відповідають програмі курсу „Хімія”, що викладається курсантам та студентам денної форми навчання для всіх спеціальностей, що здійснюють підготовку на основі базової загальної середньої освіти.

Виконанню лабораторного практикуму передує знайомство з правилами техніки безпеки у хімічній лабораторії, оскільки багато органічних речовин є легкозаймистими і токсичними.

 

Правила техніки безпеки при проведенні лабораторних робіт по підготовці до їх виконання

2.1 Категорично забороняється працювати одному в лабораторії, тому що в екстреному випадку буде комусь надати першу допомогу і ліквідувати наслідки невдалого експерименту. Працювати слід тільки під контролем викладача або лаборанта.

2.2 Необхідно дотримувати тишу, чистоту і порядок. Поспішність і неохайність у роботі часто приводять до нещасливих випадків. Не можна відволікатися від роботи і відволікати сусідів. Забороняється тримати на лабораторному столі сторонні предмети (сумки, підручники тощо).

2.3 Категорично забороняється приймати і зберігати їжу, пити воду і курити, тримати в лабораторії верхній одяг.

2.4 Кожний повинен знати, де знаходяться аптечка, засоби індивідуального захисту і гасіння пожежі. В усіх лабораторіях у легко доступних місцях знаходяться засоби для пожежогасіння (шухляди з піском, вогнегасники, протипожежні ковдри), а також аптечка для першої медичної допомоги (розчин борної кислоти, гідрокарбонату натрію, перманганату калію, нашатирного спирту, а також вата, бинт, йодна настойка, активоване вугілля, мазь від опіків, склянка для промивання очей ).

2.5 У лабораторії необхідно знаходитися в застебнутому бавовняному халаті. Це забезпечує деякий індивідуальний захист і дозволяє уникнути забруднення одягу.

2.6 Тема лабораторного заняття і дати його проведення повідомляється курсантам заздалегідь.

2.7  Для того щоб успішно виконати лабораторну роботу, підготуйтесь до неї заздалегідь: прочитайте відповідний матеріал (тему лекції), і вивчіть опис роботи, яку треба виконати. Роботу виконуйте точно так, як описано в методичних вказівках, або за вказівками викладача чи лаборанта. Це забезпечить успіх у роботі і допоможе уникнути нещасних випадків. Приступати до роботи можна тільки засвоєння техніки її виконання.

2.8 До початку роботи зберіть все необхідне для неї: посуд, реактиви, пальник тощо.

2.9 Штатив ставте на середину стола, реактиви – зліва від них, а посуд і прилади – справа.

2.10 Не забруднюйте реактивів. Склянки з ними тримайте завжди закритими, не переплутуйте пробок до них, порошки беріть з банок чистими ложечками. Ні в якому разі не повертайте надмір взятих реактивів у ту посудину, з якої взяли. Лишки здавайте керівникові чи лаборанту.

2.11 Не беріть речовини руками і без дозволу керівника не пробуйте на смак. Нюхайте речовини обережно, направляючи до носа долонею повітря від отвору посудини з речовиною.

2.12 Наливайте рідини в пробірки чи інший посуд і виконуйте всі роботи над столом.

2.13 При нагріванні будь – яких рідин у пробірках не спрямовуйте отвір останніх на себе або товаришів. 

2.14  Не можна проводити досліди в забрудненому посуді. Посуд варто мити відразу після закінчення експерименту.

2.15  Категорично забороняється пробувати хімічні речовини на смак. Нюхати речовини слід обережно, не підносячи судину близько до обличчя, а лише направляючи до себе пари газу легким рухом руки, при цьому не слід робити повний вдих. Рідкі органічні речовини і розчини забороняється набирати в піпетки ротом, необхідно використовувати гумові груші.

2.16 У процесі роботи необхідно стежити, щоб речовини не попадали на шкіру, тому що багато які з них викликають роздратування й опіки шкіри і слизуватих оболонок.

2.17 Усі банки, у яких зберігаються речовини, повинні бути позначені етикетками з відповідними назвами.

2.18  Необхідно користуватися захисними окулярами в випадках:

а) при роботі з їдкими речовинами (з концентрованими розчинами кислот і лугів, при дробленні твердого лугу і т.д.);

б) при визначенні температури плавлення речовин у приборі з концентрованою сірчаною кислотою:

в) при роботі з ампулами і скляними капілярами.

2.19 Категорично заборонено виливати в раковину залишки кислот і лугів, вогненебезпечних, вибухонебезпечних речовин, або речовин які мають сильних запах. Для зливу цих речовин у витяжній шафі повинні знаходитися спеціальні судини з щільно притертими кришками і відповідними етикетками («ЗЛИВ КИСЛОТ», «ЗЛИВ ЛУГІВ», «ЗЛИВ ОРГАНІКИ»).

2.20 Не дозволяється кидати в раковину скло від розбитого посуду, папір і вату.

2.21 Брудний посуд треба зразу ж після роботи мити – кілька разів сполоснути водою. Якщо після цього на стінках все ж залишаються частинки нерозчинних речовин, то, вливши в посудину трохи води, протирають йоржами , а потім посудину споліскують водою. Якщо й це не допомагає, то миють посуд розчином соляної кислоти і споліскують водою. Жирний посуд миють гарячим розчином мила або соди за допомогою йоржа, тирси та клаптиків паперу, а потім споліскують водою.

2.22 Після завершення роботи необхідно відключити воду, витяжні шафи й електроенергію.

2.23 Закінчивши роботу, вимийте посуд і використані матеріали, фільтри, папірці тощо викиньте в призначену для цього посуд, а не в каналізаційну раковину.

2.24 Виконуючи роботу, ведіть короткі, але точні записи в спеціальному зошиті (лабораторному журналі). Схема записів:

- тема, мета, перелік обладнання та реактивів для виконання лабораторної роботи, дата її виконання;

- опис досліду і малюнки, що пояснюють цей опис;

- запис спостережуваних явищ;

- пояснення цих явищ, назви речовин, що утворилися, рівняння реакцій;

- висновки з проведеного лабораторного дослідження.

2.25 По закінченню роботи з курсантами проводиться захист лабораторних робіт, де вони повинні представити викладачеві свої результати виконання лабораторної роботи у вигляді вищеописаного письмового звіту. Після успішного захисту курсанти допускаються до виконання слідуючої лабораторної роботи.

 

Заходи безпеки при гасінні локальної пожежі і палаючого одягу:

 

1. При виникненні пожежі потрібно швидко забрати всі пальні, пожежонебезпечні речовини подалі від місця загорання, відключити всі електроприлади і припинити доступ повітря в лабораторію.

2. Полум’я варто гасити піском чи протипожежною ковдрою. Гасіння полум’я водою може привести до розширення вогнища пожежі. У випадку більш великої площі загорання варто скористатися вогнегасником.

3. Якщо займе одяг, необхідно щільно накрити тканину, що зайнялася, протипожежною ковдрою. При загоранні одягу не можна бігти, тому що це сприяє поширенню полум’я.

 

Підготовка до лабораторної роботи та її захист

    Перед виконанням лабораторної роботи викладач заздалегідь повідомляє тему лабораторної роботи. Курсанти та студенти повинні знати тему роботи та відповідні теоретичні положення, викладені в лекційному матеріалі. Після виконання лабораторної роботи кожен курсант та студент оформляє звіт в зошит для лабораторних робіт. Звіт повинен містити тему, мету, теоретичні відомості лабораторної роботи, результат виконання роботи заноситься до таблиці,яка включає хімічні реакції, за якими виконувалися досліди, а також додаткові питання. Після виконання лабораторної роботи відбувається теоретичний її захист.

 

 

Лабораторна робота 1

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1017; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!