Методичні вказівки для підготовки до семінарського заняття



Закон України «Про нотаріат» надає перелік суб’єктів щодо вчинення нотаріальних дій. Це нота­ріуси, які працюють у державних нотаріальних кон­торах, державних нотаріальних архівах або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси). У населених пунк­тах, де немає нотаріусів, нотаріальні дії вчиняють уповноважені на це посадові особи органів місцевого самоврядування. Вчинення нотаріальних дій за кордо­ном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на дипломатичні представництва України. Крім того, посвідчення заповітів і довіреностей, що дорівнюються до нотаріальних, може провадитися особами, вказа­ними у ст. 40 Закону (головними лікарями лікарень, лікувальних закладів, санаторіїв; капітанами мор­ських судів; начальниками експедицій тощо).

Держава покладає на нотаріальні органи функцію вчинення нотаріальних дій і наділяє їх владними повноваженнями (компетенцією).

Законодавство про нотаріат, на відміну від ЦПК України, не містить норми, яка б закріплювала загальні правила підвідомчості справ нотаріальним органам. У Законі перераховані нотаріальні дії, які в сукупності складають компетенцію нотаріальних органів.

Організаційно-правові засади діяльності нотаріату в Україні мають важливе значення для правозастосовчої практики, оскільки діяльність нотаріусів та посадлових осіб приведе до законних, обґрунтованих рішень пов’язаних з нотаріальною діяльністю.

Метою вивчення даної теми є з’ясування діяльності нотаріусів (приватних, державних) посадових осіб які мають право вчиняти нотаріальні дії їх функції та прав і обов’язків. Відповідно завдання які ставляться до теми, полягають у засвоєнні студентами таких питань: система та компетенція нотаріальних органів; порядок призначення на посаду та звільнення з посади нотаріус; приватна нотаріальна діяльність.

Дайте визначення наступних понять:

Кандидат на посаду нотаріуса, стажист нотаріуса,кваліфікаційні комісії нотаріату, свідоцтво на право заняття нотаріальною діяльністю, приватна нотаріальна діяльність, Українська нотаріальна палата, державний нотаріальний архів.

 

Тематика рефератів:

¨ Організація роботи посадових осіб виконавчих органів місцевих рад щодо вчинення нотаріальних дій.

¨ Організаційні питання вчинення нотаріальних дій консульськими установами та дипломатичними представництвами.

¨ Роль органів юстиції в регулюванні та контролю за організацією діяльності нотаріату.

Задача

Студентка юридичного інституту, яка проходила практику в нотаріальній конторі зробила ксерокопії найбільш цікавих договорів іпотеки та долучила їх до дипломної роботи в якості додатку. Запитання: Чи можливо розглядати дії студентки як порушення нотаріальної таємниці?

 

Нормативна література

1. Цивільний кодекс України. Офіційне видання К .- 2004.

2. Сімейний кодекс України. Офіційне видання К .- 2004

3. Закон України від 2 вересня 1993 року "Про нотаріат"// ВВР, 1993 p., № 39. ст. 383.

4. Укази Президента України:

5. від 10 липня 1998 року № 762/98 "Про врегулювання справляння плати за вчинення нотаріальних дій //Офіційний вісник України, 1998, № 34, ст. 1030;

6. від 23 серпня 1998 року № 932/98 "Про врегулювання діяльності нотаріату в Україні" //Офіційний вісник України, 1998, № 34, ст. 1274.

7. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 419 "Про порядок посвідчення заповітів і доручень, прирівнюваних до нотаріально посвідчених"

8. Положення про державний нотаріальний архів (Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 1994 року № 8/5 //

9. Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвам та консульських установах України (Затверджено спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України 27 Ірудня 2004 року № 142/5/310) //Офіційний вісник України, 2004, ч. 2, ст. 3492.

10. Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами УкраїниНаказ Міністерство юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595

11. Положення про спадковий реєстр Наказ Міністерство юстиції України від 07.07.2011р. № 1810/5

 

Спеціалізована література:

1. Долгов М.А. Большая история нотариата // Нотариус. – 2000. – № 3 (23). – С. 76-80.

2. Кальницький М. Нерухомість і посвідчення угод у старому Києві // Нотаріат для Вас. – 2000. – № 2. – С. 46-47.

3. Кальницький М. Як зароджувався київський нотаріат // Нотаріат для Вас. – 2000. – № 1. – С. 31-32.

4. Комаров В.В., Баранкова В.В. Нотариат и нотариальный процесс. –Харьков: Консум. 2004. – 240 с.

5. Мічурін Є. О. Вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Наукою - практичний посібник. X., 2004.

6. Радзісвська Л. К., Пасічник С. Г. Нотаріат в Україні (Навчальний посібник). За відповідальною редакцією Л. К. Радзієвської. К., 2006.

7. Рябоконь Є.О. Правові питання прийняття спадщини // Держава і право: збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 12. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 327-334.

8. Радзієвська Л.К., Пасічник С.Г. Нотаріат в Україні. –К.: Юрінком Інтер, 2002. – 528 с.

9. Фурса С. Я., Фурса Є.І. Спадкове право. К., 2002.

10. Фурса С.Я. Окреме провадження у цивільному процесі України. – К.: вид-во КДУ, 2005. – 310 с.

11. Фурса С.Я., Фурса Є.І. Нотаріат в Україні. Особлива частина. – К.: Вентурі, 2004. – 198 с.

12. Фурса С.Я. Правова концепція нотаріальної діяльності щодо охорони прав громадян. // Право України. – 2006. - № 6. – С.100-104.

13. Фурса С.Я. Теоретична модель нотаріального процесу // Вісник Академії праці і соціальних відносин. Федерації профспілок України. – 2001. – № 1. - С.87-93.

14. Фурса С.Я. Фурса Є.І. Спадкові права в нотаріальній і судовій практиці // Вісник Академії праці і соціальних відносин. Федерації профспілок України. – 2005. - С.317-320.

15. Фурса С.Я. Фурса Є.І. Щодо охорони права спільної власності в нотаріальному процесі // Право України. - 2004. - № 3. – С.80-84.

16. Черниш В.М., Штефан М.Й. Нотаріус // Юридична енциклопедія: в 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. – К.: „Укр. енцикл.”, 2005. − Т. 4: Н-П. – С. 196-197.

17. Шатіло В. Витоки українського права // Нотаріат для Вас. – 1997. – № 1(2). – С. 31-35.

 

Змістовний модуль ІІ

ТЕМА №3

НОТАРІАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

 

Семінарське заняття – 2 год.

 

1. Поняття нотаріального процесу, його суб'єкти та стадії.

2. Принципи нотаріального процесу та їх характерні особливості.

3. Нотаріальні провадження та їх класифікація.

 

Методичні вказівки для підготовки до семінарського заняття

 

Нотаріат — спеціальний правозастосовчий, юрисдикційний орган, що владно вирішує в ме­жах своєї компетенції правові питання, його діяль­ність можна розглядати як особливий вид державної діяльності, здійснюваної у визначеному процесуально­му порядку. Відносини, що виникають у зв'язку з учи­ненням нотаріальної діяльності між нотаріатом і фі­зичною чи юридичною особою з приводу посвідчення юридичних фактів (угод), вживання заходів щодо охо­рони спадкового майна, видачі свідоцтв про право на спадщину і т. ін., за своїм характером є процесуальни­ми, спрямованими на вирішення матеріально-право­вих питань, віднесених до його компетенції. Усе це свідчить про те, що процесуальний порядок вчинення нотаріальних дій, маючи визначену регламентовану систему процесуальних дій, складає зміст нотаріаль­ного процесу.

Для розробки визначення нотаріального процесу і його характеристики як самостійного правового інсти­туту необхідно враховувати, що питання про природу юридичного процесу взагалі є дискусійним.

Зміст нотаріального процесу складають процесуальні дії нотаріусів або прирівняних до них осіб та інших учасників нотаріального процесу, якими реалізуються їх процесуальні права й обов'язки.

У лекції будуть розглянуті й інші питання:принципи нотаріального процесу та їх характерні особливості; нотаріальні провадження та їх класифікація; суб'єкти та стадії нотаріального процесу.

Метою вивчення даної теми є з’ясування ролі, змісту, значення нотаріального процесу . Відповідно до мети, завдання вивчення теми полягає у засвоєнні студентами інституту нотаріального процесу (нотаріальне провадження, класифікація) та його значення у цивільних, сімейних адміністративних, кримінальних справах.

Дайте визначення наступних понять:

    Нотаріальний процес, суб’єкт нотаріального процесу, стадії нотаріального процесу, нотаріальне провадження.

 

Скласти схеми:

· Класифікація нотаріального провадження

· Класифікація принципів

· Стадії нотаріального процесу

Тематика рефератів:

· Поняття нотаріального процесу, його суб'єкти та стадії.

· Принципи нотаріального процесу та їх характерні особливості.

· Нотаріальні провадження та їх класифікація

 

Задача № 1

До управління юстиції звернувся гр.-н К. з заявою про видачу йому свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю. До заяви К. додав копію диплому про закінчення Юридичної Академії МВС, довідку з місця роботи про тс, що він працює слідчим, медичну довідку про стан здоров'я.

Оцініть ситуацію та визначте порядок видачі свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю і вимоги до осіб, які можуть працювати нотаріусом.

Задача №2

До приватного нотаріуса звернувся його рідний брат з метою посвідчення договору дарування принтера до комп'ютера.

Як повинен діяти нотаріус в цій ситуації?

Задача№3

До головного лікаря Дніпропетровської лікарні №4 звернувся громадянин Франції, який через автомобільну катастрофу потрапив до лікарні і через поганий стан здоров'я попросив посвідчити його заповіт.

Чи мас право посвідчити заповіт іноземця головний лікар?

 

Задача№4

До нотаріуса звернулось подружжя Козак В.О. та Козак Н.В. з проханням посвідчити договір купівлі-продажу автомобіля, який належить Власюку К.М., і щодо розпорядження яким власник видав довіреність Козаку В.О. Покупцем мала виступити Козак Н.В. Запитання: Які дії нотаріуса?

Нормативна література

1. Цивільний кодекс України. Офіційне видання К .- 2004.

2. Сімейний кодекс України. Офіційне видання К .- 2004

3. Закон України від 2 вересня 1993 року "Про нотаріат"// ВВР, 1993 p., № 39. ст. 383.

4. Укази Президента України:

5. від 10 липня 1998 року № 762/98 "Про врегулювання справляння плати за вчинення нотаріальних дій //Офіційний вісник України, 1998, № 34, ст. 1030;

6. від 23 серпня 1998 року № 932/98 "Про врегулювання діяльності нотаріату в Україні" //Офіційний вісник України, 1998, № 34, ст. 1274.

7. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 419 "Про порядок посвідчення заповітів і доручень, прирівнюваних до нотаріально посвідчених"

8. Положення про державний нотаріальний архів (Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 1994 року № 8/5 //

9. Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвам та консульських установах України (Затверджено спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України 27 Ірудня 2004 року № 142/5/310) //Офіційний вісник України, 2004, ч. 2, ст. 3492.

10. Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами УкраїниНаказ Міністерство юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595

11. Положення про спадковий реєстр Наказ Міністерство юстиції України від 07.07.2011р. № 1810/5

 

Спеціалізована література:

1. Долгов М.А. Большая история нотариата // Нотариус. – 2000. – № 3 (23). – С. 76-80.

2. Кальницький М. Нерухомість і посвідчення угод у старому Києві // Нотаріат для Вас. – 2000. – № 2. – С. 46-47.

3. Кальницький М. Як зароджувався київський нотаріат // Нотаріат для Вас. – 2000. – № 1. – С. 31-32.

4. Комаров В.В., Баранкова В.В. Нотариат и нотариальный процесс. –Харьков: Консум. 2004. – 240 с.

5. Мічурін Є. О. Вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Наукою - практичний посібник. X., 2004.

6. Радзісвська Л. К., Пасічник С. Г. Нотаріат в Україні (Навчальний посібник). За відповідальною редакцією Л. К. Радзієвської. К., 2006.

7. Рябоконь Є.О. Правові питання прийняття спадщини // Держава і право: збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 12. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 327-334.

8. Радзієвська Л.К., Пасічник С.Г. Нотаріат в Україні. –К.: Юрінком Інтер, 2002. – 528 с.

9. Фурса С. Я., Фурса Є.І. Спадкове право. К., 2002.

10. Фурса С.Я. Окреме провадження у цивільному процесі України. – К.: вид-во КДУ, 2005. – 310 с.

11. Фурса С.Я., Фурса Є.І. Нотаріат в Україні. Особлива частина. – К.: Вентурі, 2004. – 198 с.

12. Фурса С.Я. Правова концепція нотаріальної діяльності щодо охорони прав громадян. // Право України. – 2006. - № 6. – С.100-104.

13. Фурса С.Я. Теоретична модель нотаріального процесу // Вісник Академії праці і соціальних відносин. Федерації профспілок України. – 2001. – № 1. - С.87-93.

14. Фурса С.Я. Фурса Є.І. Спадкові права в нотаріальній і судовій практиці // Вісник Академії праці і соціальних відносин. Федерації профспілок України. – 2005. - С.317-320.

15. Фурса С.Я. Фурса Є.І. Щодо охорони права спільної власності в нотаріальному процесі // Право України. - 2004. - № 3. – С.80-84.

16. Черниш В.М., Штефан М.Й. Нотаріус // Юридична енциклопедія: в 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. – К.: „Укр. енцикл.”, 2005. − Т. 4: Н-П. – С. 196-197.

17. Шатіло В. Витоки українського права // Нотаріат для Вас. – 1997. – № 1(2). – С. 31-35.

 

ТЕМА № 4


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!