ПОСЕРЕДНИЦЬКІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ



Серед нетрадиційних банківських послуг дедалі важливішу роль відіграють посередницькі послуги. На практиці надання таких послуг оформляється двома видами цивільно-правових догово­рів: договором доручення та договором комісії. За своєю суттю ці договори є договорами на продаж послуг. Законодавець під продажем послуг розуміє будь-які операції цивільно-правового характеру з надання послуг, права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з надання будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання послуг.

За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язу­ється виконати від імені і за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії — підписання документів, укладення угод. Але, виконуючи юр. дії, повірена особа виконує і фактичні дії — пошук контрагентів, наведення довідок, огляд майна тощо. Повірений є представником свого довірителя перед третіми осо­бами. Вказівки довірителя на вчинення повіреним конкретних юр. дій містяться у договорі або у виданій на його підста­ві довіреності. Повірений зобов'язаний терміново передати дові­рителеві все отримане у зв'язку з виконанням доручення (цінні папери, майно, грошові кошти, документи). Довіритель, оскільки повірений діє за його рахунок, повинен забезпечити повіреного коштами, необхідними для виконання доручення, а також від­шкодувати йому фактичні витрати при виконанні ним доручення.

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за винагороду укласти одну або кілька угод від свого імені за рахунок комітента. За угодами, які укладає комісіонер з третіми осо­бами, набуває права і стає зобов'язаним не комітент, а комісіонер.

Схожість цих договорів у тому, що в них є 3 особа, а також, що на їх підставі 1 сторона (повірений чи комісіонер) укладає угоди в інтересах другої сторони (довірителя чи комітента).

Відмінності:

1. За договором комісії комісіонер укладає угоди від свого іме­ні, а за договором доручення повірений діє від імені довірителя, при цьому у комісіонера виникають права та обов'язки щодо третьої особи, а у повіреного ні.

2.Договір доручення може бути сплатним і безоплатним. До­говір комісії є сплатним, причому право на винагороду виникає у комісіонера незалежно від того, чи передбачене воно договором.

Види посередницьких послуг:

в одер­жанні клієнтом кредиту - нада­ється банком коли він не в змозі задовольнити кредитну заявку клієнта, при цьому банк може бути посередником у пошуку іншого банку-кредитора або на його прохання одержати міжбанківський кредит для наданя кредиту клієнту. Якщо клієнтові потрібен великий кредит, то банк може вдатися до консорціумного або паралельного кредитування;

в операціях з майном (ЦП, валютою та ін.):

При первинному розміщенні ЦП банки можуть за дорученням, від імені і за рахунок емітента виконувати обов'язки щодо організації перед­плати на ЦП або їх реалізації іншим способом. При цьому можливі два варіанти: 1-ший - банк на­дає послуги з первинного розміщення ЦП без зо­бов'язань щодо викупу нерозміщеної частини емісії; 2-гий - банк зобов'язу­ється у разі неповного розміщення ЦП викупити в емітента їх нереалізовану частину, тобто бере на себе ризики розміщення ЦП. Банки можуть займатися і брокерською діяльніс­тю, тобто здійснювати цивільно-правові угоди щодо ЦП, які передбачають оплату ЦП проти їх поставки новому власнику на підставі договорів доручення чи комісії за рахунок своїх клієнтів.

Посередництво банків у валютних операціях пе­редбачає, зокрема, купівлю-продаж іноземної валюти або платі­жних документів у ній, конверсію однієї іноземної валюти в ін­шу, конверсію протягом визначеного строку національної валюти в іноземну, і навпаки; переказування за дорученням громадян іноземної валюти за кордон та виплату громадянам отриманих на їх ім'я з-за кордону переказів; інкасування іноземної валюти та платіжних документів у ній тощо.


ГАРАНТІЙНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ.

Гарантії та поручительства— це спосіб забезпечення ви­конання зобов'язань, що застосовуються між будь-якими суб'єк­тами правовідносин.

За договором поруки поручитель зобов'язується перед креди­тором іншої особи відповідати за виконання нею свого зобов'язання в повному обсязі або в певній частині. Порукою може бути забезпечена лише дійсна вимога. Договір поруки має бути укла­дений у письмовій формі, недодержання цієї вимоги тягне недій­сність договору поруки.

Відмінності гарантії від поруки полягають у такому:

1.На відміну від поруки гарантія може бути односторонньою цивільно-правовою угодою, заснованою на волевиявленні однієї особи — гаранта.

2.Гарант несе субсидіарну відповідальність, тоб­то він повністю виконує зобов'язання, але лише за умови відсут­ності в основного боржника коштів, необхідних для належного виконання зобов'язання. Поручитель, якщо іншого не встановле­но договором поруки, у разі невиконання зобов'язання боржни­ком відповідає разом з ним перед кредитором солідарно.

3.Оформлення гарантії договором не обов'язкове, тоді як для поруки закон цього вимагає.

4. Якщо поручитель відповідає в тих самих межах, що й борж­ник, то гарант у договорі може обмежити свою відповідаль­ність частиною зобов'язань боржника. Тобто передбачене гарантією зобов'язання обмежується сплатою суми, на яку ви­дано гарантію.

Під гарантією слідрозуміти зобов'язання гаранта, що видається на прохання іншої особи (принципала), за яким гарант зобов'язується сплатити кредиторові принципала відповідно до умов гарантійного зобов'язання певну грошову суму. Виконуючи умови гарантії, гарант має право зажадати від принципала в порядку ре­гресу відшкодування сплачених за гарантією сум, якщо інше не передбачено договором гаранта з принципалом.

Видаючи гаран­тіюбанки беруть на себе зо­бов'язання при несплаті клієнтом у строк належних платежів здійснити їх за рахунок власних ресурсів. Якщо кредитоспромо­жність клієнта невідома / викликає сумнів, то гарантія видається під відповідне забезпечення. Розмір га­рантій, що їх надає банк, регулюється у відповідний спосіб НБУ.

Банківські гарантії можуть бути спрямовані на вико­нання клієнтом своїх зобов'язань за торг. та фін. угодами. Зазначені гара­нтії можуть надаватись як у вигляді спеціально­го документа (гарантійного листа, договору поруки), так і шляхом напису на векселі (акцепт, аваль).

Акцептування векселя полягає в тому, що банк акцептує ви­ставлений на нього клієнтом вексель за умови, що клієнт надасть банку грошове покриття до настання строку платежу за векселем. У зовнішньоекономічних операціях акцептний кредит набуває вигляду акцептно-рамбурсного кредиту. Він базується на по­єднанні акцепту та відшкодування (рамбурсування) імпортером коштів банку-акцептанта. Акцептний кредит нада­ється банком експортера банку імпортера для забезпечення пла­тежів імпортера за зовнішньоекономічним контрактом. При акцептно-рамбурсному кредитуванні використовуються акредитиви й перекази! векселі. Клієнт-покупець компенсує здійснені плате­жі та витрати своєму банкові, а також сплачує %.

При авалюванні банк бере на себе відповідальність за вико­нання зобов'язання будь-якою зобов'язаною за векселем особою — акцептантом, векселедавцем, індосантом.

Аваль називають «вексельним поручительством». Оплачую­чи вексель, аваліст набуває права регресної вимоги проти особи, за яку він надав аваль, а також проти усіх зобов'язаних за вексе­лем осіб. Аваліст набуває права вимоги, аналогічного праву ре­гресної вимоги у звичайному поручительстві. Кількість авалей на векселі, як і кількість поручителів за договором, не обмежується. Водночас існують суттєві відмінності аваля від поручительства: поручительство може забезпечувати лише дійсну вимогу, а аваль не втрачає своєї сили у разі недійсності зобов'язання, за яке він був наданий. Договір поруки може передбачати окремі умови, при дотриманні яких настає відповідальність поручителя, тоді як зо­бов'язання аваліста є аналогічним зобов'язанню векселедавця (плат­ника), тобто безумовним.

Дія гарантії закінчується із закінченням забезпече­ного ними зобов'язання. Гарантія припиняється також, якщо кредитор протягом 3 місяців з дня настання строку зобов'я­зання не подав позову до гаранта. Якщо строк ви­конання зобов'язання не зазначений або визначений моментом вимоги, то за відсутності іншої угоди відповідальність гаранта припиняється після закінчення одного року з дня укладення договору гарантії.


ФОРФЕЙТИНГ.

Форфейтинг— це придбання у кредитора боргу, виражено­го в оборотному документі, на безповоротній основі. Покупець боргу (форфейтер) бере на себе зобов'язання відмовитися від свого права регресної вимо­ги до кредитора у разі неможливості одержання грошових кош­тів від боржника. Фактично банк бере на себе такі ризики, як ризик не­платежу, ризик переказування коштів, валютний, процентний ризик та ін.

Основними документами є векселі. Однак об'єктом можуть бути ін. види ЦП (обов'язкова наявність абстрактного зобов'язання) або рахунки дебіторів та розстрочки платежів, що є наслідком використання акредитивної форми розрахунків. Пріори­тетне використання векселів пов'язане з простотою їх оформлен­ня, а також із давнім використанням як інструментів фінансуван­ня міжнародної торгівлі.

Ініціатором форфейтингу є, як правило, експортер чи його банк тому, що для дисконтування пода­ються або переказні векселі, виписані експортером, або прості векселі, одержувачем коштів за якими він є.

Удаючись до форфейтингу, експортер отримує можливість додатково мобілізувати кошти та скоротити дебіторську заборго­ваність. Звернення експортера до форфейтера відбувається, зок­рема, в таких випадках: власне фінансове становище експортера не дає йому змоги надовго вилучати власні кошти зі свого обороту; імпортер, тобто зовнішньоторговельний контрагент експо­ртера, недостатньо кредитоспроможний; експортеру не вдається отримати першокласну гарантію.

Здійснюючи придбання боргових вимог, форфейтер може збе­рігати їх у себе, в цьому разі витрачені ним грошові кошти можна вважати інвестиціями. Також форфейтер може продати ці інвестиції іншій особі, котра також стає форфейтером. Унаслідок такого наступного перепродажу боргів виникає вторинний форфейтинговий ринок.

Форфейтингу властиві такі характерні ознаки:взаємозв'язок із зовнішньоторговельними операціями; договори форфейтингу укладаються переважно у вільно кон­вертованих валютах; основними документами, що застосовуються при здійснен­ні форфейтингових операцій, є векселі — прості та переказні; кредитування експортера здійснюється шляхом купівлі век­селів або інших боргових вимог на дисконтній основі; кредитування здійснюється на середньостроковій основі, як правило, на строк від шести місяців до п'яти років, а в деяких випадках — до семи років; дисконтування відбувається на основі фіксованої процент­ної ставки; здебільшого форфейтинг пов'язаний з реалізацією машин, обладнання та інших товарів інвестиційного призначення.

Зміст і послідовність здійснення: 1.Експортер та імпортер домовляються про поставку товарів та порядок їх оплати. 2.Експортер шукає форфейтера. 3.Імпортер оформляє серію векселів та знаходить банк, який гарантує або авалює зазначені векселі. 4.Направлення з банку імпортера в банк експортера гарантованих або авальованих векселів. 5.Поставка товарів. 6.Дозвіл банка імпортера банку експортера на передання векселів експортеру. 7.Надання банком експортера векселів експортеру. 8.Продаж векселів експортером форфейтеру. 9.Надходження коштів від проданих векселів.

“+” для експортера:можливість одержання грошових коштів відразу після відвантаження продукції або надання послуг; при купівлі векселів застосовується фіксована облікова ста­вка; відсутність ризиків, оскільки експортер продає боргові вимоги форфейтеру на безповоротній основі, тобто без права регресу; відсутність витрат часу та коштів на управління боргом або на організацію його погашення; простота документації та оперативність її оформлення; робить зайвим експортне страхування.

“-” для експортерависока вартість; вірогідність не знайти гаранта або аваліста, який би задовольняв форфейтера; необхідність підготувати документи у такий спосіб, щоб на експортера не було регресу у разі банкрутства гаранта або аваліс­та, та необхідність знати законодавство країни імпортера.

“+” для форфейтера:простота та оперативність в оформленні документації; вища маржа, ніж при кредитуванні; можливість реалізації куплених активів на вторинному ринку.

“-” для форфейтера:відсутність права регресу у разі несплати боргу; необхідність знання законодавства країни імпортера; необхідність нести ризики до погашення векселів; відповідальність за перевірку кредитоспроможності гаранта або аваліста.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 336; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!