Заставні операції банків з цінними паперами



У світовій практиці застава ЦП є однією з найпоширеніших форм забезпечення повернення кредиту, що по­яснюється наявністю розвинутого фондового ринку й особливими властивостями ЦП як предмета застави, (здатністю до тривалого зберігання, мінімальними витратами на зберігання).

Застава ЦП оформляється договором про заставу або заставним зобов'язанням. Власник ЦП (банк-позичальник) виступає заставодавцем. Передача ЦП заставодержателю (банку-кредитору) не є переходом права власності. При виконанні своїх зобов'язань перед заставодержателем право власності на ЦП залишається за заставодавцем.

ЦБ виступають відносно банків у ролі кредиторів в останній інстанції. Вони надають банкам з метою під­тримки їх поточної ліквідності кредит під заставу ЦП, що дістав назву ломбардного. ЦБ можуть надавати ломбардний кредит як за заявками банків під фіксовану процентну став­ку, так і шляхом проведення кредитних аукціонів.

Як забезпечення кредиту нбу приймає цінні папери, що задо­вольняють певні вимоги: ЦП повинні бути занесені до ломбардного списку, тобто списку ЦП, затвердженого правлінням НБУ; ЦП повинні обліковуватись на балансі банку і бути вільними від інших зобов'язань банку; Строк погашення ЦП має перевищувати строк користування кредитом.

Заборгованість банку за ломбардним кредитом не повинна перевищувати 75% вартості портфеля цінних паперів (облігацій), що надані як забезпечення кредиту. Нбу здійснює контроль за достат­ністю забезпечення кредиту. У разі падіння вартості портфеля облігацій до рівня, що є недостатнім для забезпечення ломбардного кре­диту, банк зобов'язаний надати додаткову кількість облігацій як забезпечення і відповідно заблокувати їх на окремому рахунку в де­позитарії або частково погасити заборгованість.

Ломбардний кредит надається банкам, що мають ліцензію НБУ і працюють не менше 1 року; виконують вимоги щодо дотри­мання економ. нормативів і формування резерву для відшкоду­вання можливих втрат за кредитними операціями відповідно до встановлених обсягів; забезпечують своєчасне погашення кредитів НБУ; мають заборгованість за наданими на міжбанківському ринку кредитами, що не перевищує 5% кредитного портфеля.

Для одержання ломбардного кредиту банк надає РУ НБУ заявку на кредит, кредитний договір і доручення на право реалізації НБУ облігацій, що передані як забез­печення кредиту. Після укладання кредитного договору банк надає до депозитарію НБУ депо-розпорядження про блокування необхідної кількості облігацій під забезпечення кредиту. Блокування здійснюється у разі надання повідомлення від РУ НБУ про зарахування суми кредиту на коррахунок банку. Після настання строку повернення ломбардного кредиту РУ НБУ стягує його суму одночасно з нарахованими % з ко­ррахунку банку. Облігації під забезпечення лом­бардного кредиту розблоковуються в депозитарії на підставі депо-розпорядження, що надається банком — заставодав­цем, та повідомлення регіонального управління нбу про повернен­ня кредиту. У разі невиконання умов кредитного договору облігації переходять у власність НБУ. Заборгованість за кредитом і нараховані % НБУ погашає за рахунок коштів від реалізації облігацій (згідно з дорученням банку), що передані йому як забезпечення. Якщо ці кошти більші суми боргу, їх залишок зараховується на коррахунок банку.

ЦП можуть використовуватись банками як застава при купівлі кредитів на закритих кредитних аукціонах, які НБУ (проводяться з 94р.). Загальне керівництво і відповідальність за їх проведення покладені на аукціонний комітет (склад визначається і затверджується Правлінням НБУ). Єдиним продавцем на аукціоні є НБУ. Для участі в аукціоні банки подають в ко­мітет відповідну заявку. Той визначає коло банків, що допускаються до участі в торгах. Вимоги до банків - учасників кредитних аукціонів ті самі, що і при наданні ломбардного кредиту. За умовами проведення аук­ціонів сума заборгованості банку за кредитами НБУ з урахуванням поданої заявки не повинна перевищувати 5-кратного розміру власного капіталу банку, розрахованого на основі останнього балансу; 1 позичальнику надається не більше 50% запропонованого обсягу кредитів.

Банки можуть надавати та отримувати від інших банків кредити під заставу ОВДП. Облігації, що є забезпеченням кредиту, блокуються в депозитарії на підставі депо-розпорядження банку-заставодавця і повідомлення банку-кредитора (заставодержателя) про перерахування коштів.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 231; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!