ОХАРАКТЕРИЗУЙТЕ ОПЕРАЦІЮ ВИДАЧІ ГОТІВКИ З КАСИ БАНКУ, ПОЯСНИТИ ОСОБЛИВОСТІ ДОКУМЕНТООБІГУ



Порядок видачі готівки здійснюється за такими видатковими документами: а) за грошовими чеками - юридичним особам, їх відокремленим підрозділам, а також підприємцям; б) за заявою на видачу готівки - фізичним особам з поточних, вкладних (депозитних) рахунків та фізичним і юридичним особам переказ без відкриття рахунку (з представленням юридичною особою довіреності на уповноважену особу); в) за документом на отримання переказу готівкою в національній валюті, установленим відповідною платіжною системою, - фізичним і юридичним особам (з представленням юридичною особою довіреності на уповноважену особу); г) за видатковим касовим ордером - працівникам банку за внутрішньобанківськими операціями.

У грошових чеках, заявах на видачу готівки, на підставі яких видається клієнтам готівка незалежно від суми, за винятком реалізації ювілейних, пам'ятних та інвестиційних монет, мають зазначатися дані паспорта особи-отримувача або документа, що його замінює, найменування документа, серія, номер і дата його видачі, найменування установи, що його видала.

У видаткових касових ордерах на видачу готівки працівникам банку, а також інкасаторам територіальних управлінь зазначаються прізвище, ім'я, по батькові отримувача, назва документа (посвідчення, перепустка) та його номер (крім операцій з видачі та приймання готівки між касовими працівниками).

 У видаткових касових документах (заява на видачу готівки, видатковий касовий ордер, грошовий чек) працівник банку перевіряє: повноту заповнення реквізитів на документі;

наявність підписів посадових осіб банку, яким надано право підпису касових документів, і тотожність їх зразкам; належність пред'явленого паспорта або документа, що його замінює, отримувачу, відповідність даних паспорта тим даним, що зазначені в касовому документі; у разі отримання готівки за довіреністю - правильність оформлення довіреності на отримання готівки; наявність підпису отримувача. Якщо клієнт отримує готівку за кількома видатковими документами з різних рахунків, то готівка видається за кожним документом окремо. У разі звернення до банку отримувача переказу з вимогою про виплату суми переказу готівкою працівник банку перевіряє наявність інформації про надходження переказу. Виплата частини переказу не допускається. Після закінчення обслуговування клієнтів працівник банку підраховує суми за документами, за якими проведені касові операції, і звіряє їх з даними бухгалтерського обліку та залишком готівки в касі.

 

 

ВИКОНАННЯ МІ ЖБАН ПЕРЕКАЗУ ЗА ДОПОМОГОЮ СЕП НБУ.

Міжбанківські розрахунки – без готів розрах між банками, що обумовл викон платежів клієнтів або власні зобов одного банку перед іншим.

Мі жбан розрах здійсн у формах: *через СЕМП НБУ (через коррах,відкриті в НБУ), *через прямі кореспондент відносини між банками, *через власну внутрішню банків платіж систему. СЕМП включає СЕП НБУ (діє з 1994), система термінов переказ СТП.

Міжбанків переказ – переказ грошей міжб устан в без готів формі. Між банк переказ через сист СЕМП здійсн на підставі міжбанків електрон розрах докум (МЕРД), який оформл сист автом банку(САБ-програмне забезпечення, що обслугов поточну внутріш банк діяльність банків установ(бух облік, обслугов рахун клієнтів тощо)) і викон в строк до 3 операц днів.

С Е П – загальнодержавна платіжна система, що забезпечує здійснення міжбанківських розрахунків на території України із застосуванням електронних засобів. СЕП забезпеч провед міжбанків переказу, за яким між списан грошей з кореспон рах банків установ(платника) та зарах грошей на коррах банків установи(отримув) є певний проміжок часу. Програмне забезпеч СЕП склад з програмно-техніч комплексів – автоматиз робочих місць (АРМ), що відпов 3 структурам СЕП. (центральна розрах палата – забезпеч функціон СЕМП у цілому, здійсн функції РРП для банків установ м.Києва і Киїі обл. та обслуг віртуальні банк регіони.; регіональна розрах палата - структ підрозділ терит управ НБУ, який обслугов в СЕП банки відпов бан регіону, банки).

Учасники НСЕП операційне управл НБУ, регіон управл НБУ, управл НБ в Київі та обл., Центр міждержавних розрах НБ, банки Укр. та їх установи, що мають коррах в регіон управл НБ і задовол технічні та технолог вимоги роботи СЕП.

Принципи функт СЕП: *розрах здійсн виключно в електр формі; *сист є закритою на всіх ділянках СЕП; *кожний платіж відобр на коррах учасн СЕП; *ініціал провед платежу нал банку-платнику; *доруч плат здійсн з його коррах в порядку їх надход в межах наявн коштів; *розрах здійсн продовж опер дня. Міжб в СЕП буд. На міжбан кореспон віднос, які регул договором про кореспон рах, який уклад між банком і територ управ НБУ.

Для відкриття коррах в НБУ до терит управл подаються документи: *заву про відкриття коррах,*копію статуту, *копія докум,що підтверд взяття банку на подат облік, *копію довідки про реєстр в Пенс фонді, *коп. Довід про ЄДРПОУ, *коп. Страх свідок, що підтер реєстр банку у ФСС, *картку із зраз підписів та відбитка печатки банку. Залежно від порядку обслугов рах існує 8 моделей обслуговування консолі коррах в СЕП – сукупність механізмів і правил роботи СЕП, банку та його філій, згідно з якими здійсн міжбанків розрах через СЕП.

 

 


ВРАХУВАННЯ ВЕКСЕЛІВ

Врахування векселів – це форма кредитування банком СГД шляхом придбання векселя до настання строку платежу за ним (зі знижкою– дисконтом) за грошові кошти з метою одержання прибутку від погашення векселя в повній сумі. Мета операції:отримання банком доходу від операції з цінним папером, який знаходиться в його власності, у вигляді різниці між вартістю погашення векселя і вартістю, за якою вексель було враховано.

Врахування векселя включає наступні процедури: Надання заяви на кредит – Перевірка кредитоспроможності заявника – Юридична та економічна експертиза векселів – Договір про облік векселів

Позитивні фактори для врахування векселів: 1) векселі, підписані надійними, перевіреними та платоспроможними підприємствами, які мають гарну репутацію і керівники яких є порядними, працюють у тісному взаємозв¢язку з банком; 2) векселі, доміцильовані банком; 3) на векселі є напис “Як аваліст за ...”, тобто ще одна особа бере на себе відповідальність за платіж по векселю; 4) на векселі є застереження “Без протесту”, “Без витрат”, що звільнює векселедержателя від протесту у неплатежі або неакцепті.

Порядок проведення операцій врахування векселів: 1) векселедержатель подає документи: заява, векселі та їх копії, реєстр векселів, предявлених до врахування (в 2-х примірниках), документи для проведення експертизи векселів, угоди на підставі яких були придбані векселі. 2) Проведення юридичної та фін експертизи векселів. 3) Прийняття рішення про врахування векселів, встановлення суми дисконту та інших утримань з клієнта за кожним векселем. 4) Укладання договору про врахування векселів векселедаржателя. 5) Здійснення предявником передавального іменного або бланкового індосаменту на користь банку. 6) Видача кредиту здійснюється шляхом переврахування коштів на поточний рахунок предявника і оплата кредиторської заборгованості.

Економічною суттю операції врахування (дисконту) є дострокова грошова реалізація векселя векселедержателем банкові і трасформація комерційного кредиту в грошовий банківський.

Враховуючи вексель, банк стає кредитором-векселедержателем, терміново оплачує вексель предявникові, стягуючи на свою користь певну винагороду, тобто вексель оплачується зі знижкою. Різниця між сумою, яку банк заплатив, придбавши вексель, і сумою, яку він отримає за цим векселем у строк платежу, називається дисконтом.

Дисконт = Номінальна сума векселя – Сума, яку отримав предявник векселя. Суму дисконту банк визначає відразу, але обліковується вона як доходи майбутніх періодів.

Для розрахунку конкретної суми дисконту: Д= (Номінальна сума векселя * кількість днів від дня врахування до дня платежу за векселем * дисконтна ставка банк)/ 100*кількість днів року.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 271; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!