Експлуатація закритої зрошувальної мережі, основні причини та види її пошкодження



Закрита зрошувальна мережа призначена для транспортування води до місць її випуску і розподілення, а також для підтримання необхідних напорів для роботи дощувальної техніки. При експлуатації закритої зрошувальної мережі розрізняють: підготовчий, робочий, неробочий періоди.

В підготовчий період проводять операції по відновленню робото здатності мережі після зимового збереження. На початку необхідно оглянути траси трубопроводів напірно-регулюючої і запобіжної арматури, гідрантів, колодязів і т.д. Після цього очищають від сміття і консерваційної змазки, визначають місця можливих пошкоджень та проводять ремонт. Наступний крок заклечається у настроюванні напірно-регулюючої, запобіжної арматури і готовлять мережу до заповнення її водою.

В робочий період основною задачею експлуатації мережі є проведення поливів і пов’язане з ним дотримання режиму роботи, а також проведення технічного обслуговування , контроль і облік усунення аварійних пошкоджень, зниження втрат води і підтримання пропускної здатності мережі. Найбільш відповідальним моментом при дотриманні режиму роботи мережі є правильне відключення і включення гідрантів дощувальних машин з метою усунення небезпечного тиску гідравлічного удару.

Неробочий період . В кінці зрошувального сезону проводять промивку трубопроводів і детально обслідують мережу та складають дефектну відомість з врахуванням результатів огляду мережі під напором. В неробочий період проводять огляд, консервацію і необхідний ремонт трубопроводів напірно-регулюючої мережі. Для забезпечення нормальної зберігаємості в зимовий період, проводять спорожнення мережі від води через спеціальні колодязі-скиди і гідранти самопливно або відкачкою. Після спорожнення мережі проводять фарбування відкритих частин трубопроводу і його арматури. Покривають мастилом шпінделі засувок, непокрашені частини болтових з’єднань та ін. частини, які можуть піддаватись корозії.

Причини порушень в роботі зрошувальних систем поділяють на 2 групи:

1)природно-кліматичні фактори:

- дія вітру, снігу та льодового покриву;

-значні перепали температури, що призводять до замерзання і розмерзання грунту, бетонних споруд, води тощо;

-просадка грунту, набухання грунту;

-значний поверхневий стік води при зливах ти повенях;

-фільтрація води в грунті, суфозні процеси;

-рослинність, яка з’являється в каналах, на укосах, бермах;

2) недоліки господарської діяльності людини:

-передпроектні помилки, що викликані недостатнім рівнем інженерних вишукувань: погане вивчення грунту і гідрогеології; неякісна геодезична зйомка; неточності у визначення х-к джерела зрошення, водозабірної площі, метеорологічних умов;

-проектні помилки, що викликані невірними проектними рішеннями: неправильний вибір перерізу та ухилів каналів, профілів дамб, неточний розрахунок режимів зрошення, параметрів трубопроводів і споруд, невірні конструкторські рішення;

- неякісне виконання буд робіт, що викликано відхилення від проекту: (спрощення проектних рішень; застосування неякісних матеріалів і конструкцій, неякісного обладнання, недотримання буд норм);

- відсутність регулювання технічного обслуговування елементів системи відповідно до норм експлуатації;

- порушення правил користування системи власниками систем та ін. особами.

39. Експлуатація зрошувальних машин та їх зимове зберігання. Технічна безпека при їх експлуатації.

Експлуатація дощувальних машин полягає в підтримці хорошого технічного стану машин і їх вузлів в період поливу і зберігання для забезпечення надійної і високопродуктивної їх роботи. Найбільше поширення в практиці зрошування в даний час отримали багато упорні дощувальні машини «Фрегат», «Волжанка», «Дніпро», а також навісні на трактор .ДДА-100М-Д і ДДН-70. Обслуговування багато упорних дощувальних машин здійснюють оператори. При одиночній роботі багато упорних дощувальної машини її обслуговує один оператор, а при груповій роботі одна людина може обслужити 3—4 дощувальних машини. Технічне обслуговування дощувальних машин полягає в своєчасному виконанні профілактичних заходів, направлених на забезпечення їх безперебійної роботи. Всі дощувальні машини проходять регулярні технічні обслуговування через строго встановлені проміжки часу. Як правило, Передбачається 3 технічних обслуговування що сезонно. Щозмінне технічне обслуговування дощувальної машини (ДДМ) «Фрегат» включає перевірку постійності робочого тиску, загальній лінійності трубопроводу машини, надійності закріплення нерухомої опори на фундаменті, відсутність витоків води у фланцевих з'єднаннях труб і зливному клапані, плавності підйому гідроциліндрів, рівномірності обертання дощувальних апаратів, збігу колії задніх і передніх коліс, роботи електричного і гідравлічного захисту.

На зимовий період машину промивають, від'єднують від нерухомої опори, очищають від грязі і встановлюють в транспортне положення. Знімають дощувальні апарати, напірний шланг, манометр, деталі електро- і гідравлічного захисту і поміщають на зберігання на склад. Зливають воду з гідроциліндрів. Ослабляють натягнення тросів, змащують солідолом різьбові з'єднання. Відкриті отвори в машині закривають дерев'яними пробками. Трубопровід відводять і встановлюють під лісосмугу в напрямі пануючих вітрів і закріплюють тросами до міцно забитих паль. Після зимового зберігання машину комплектують, строго дотримуючи послідовність установки насадок, і перевіряють її роботу. Щозмінне технічне обслуговування ДМ «Волжанка» включає перевірку надійності кріплення двигуна, вузла приєднання до гідранта, реверсредуктора, фланцевих з'єднань, стану сопл дощувальних апаратів і їх очищення при засміченні, контроль положення трубопроводу, витоків масла і палива по зовнішньому огляду. Змащують ланцюг приводу візка, маточину провідного колеса. На зимовий період знімають і здають на склад механізм само установки дощувальних апаратів, дощувальні апарати, ланцюг [ приводу візка, вузол приєднання до гідранта, реверс-редуктор» манжети, двигун. Трубопровід промивають, закріплюють розтяжками, під колеса підкладають дерев'яні прокладки. Відкриті отвори закривають дерев'яними пробками. Зберігають дощувальну машину на краю поля, краще в лісопосадок. Для запобігання укочуванню від натиску вітру дощувальну машину заякорівают. Після зимового зберігання дощувальну машину комплектують і перевіряють до початку поливів відповідно до інструкції завода-виготівника. Щозмінне технічне обслуговування ДМ «Дніпро» включає перевірку герметичності фланцевих з'єднань, кріплень рами, фіксаторів, стріли, циліндрової передачі, втулково-пальцьової муфти, кабелів і дротів, роботи зливних клапанів, дощувальних апаратів, осей обертання кулачків і важелів-перемикачів. При роботі машини постійно стежать за кріпленням вузлів і деталей машини, за станом дротів, кабелів, перемикачів і обертанням дощувальних апаратів. При періодичному технічному обслуговуванні перевіряють натягнення тросів і ланцюгів на опорних візках, герметичність і щільність прилягання кришок коробок штепсельних роз'ємів і вмикачів, співісна осі валу генератора з віссю веденого валу циліндрової передачі на електричній станції, надійність кріплення мотора-редукторів. 

Після зимового зберігання з машиною виробляють ті ж операції, що і з ДМ «Фрегат».

 Електрифікована дощувальна машина фронтальної дії «Кубань» працює в автоматичному режимі, без постійної участі оператора. При груповій роботі механік-оператор може обслуговувати до 4 машин. При вітрі більше 10 м/с і грозі поливши «Кубанню» не допускається. До ремонту і наладки електроустаткування «Кубані» допускається електротехнічний персонал, що має не нижче за III кваліфікаційну групу по правилах техніка безпеки при експлуатації установок.

Щозмінне технічне обслуговування машини проводиться ; через кожних 8... 10 ч її роботи.

При щозмінному обслуговуванні перевіряється робота двигуна на слух і за свідченнями приладів насоса, системи автоматики і електроустаткування, лінійність руху машини, наявність витоків води в місцях з'єднання вузлів. Виявлені несправності усуваються.

Планові технічні обслуговування № 1 № 2 і № 3 проводиться відповідно після 60, 240 і 960 ч роботи двигуна дощувальної машини. При планових технічних обслуговуваннях виробляють мастило і регулювання двигуна і вузлів ДМ відповідно до заводської інструкції.

Враховуючи сезонність, роботи зрошувальної системи, передбачають короткочасне і тривале (зимове) зберігання машини. На короткочасне зберігання ставлять машини, які не працюють по тих або інших причинах не більше двох місяців. Машина зберігається комплектно, без зняття з неї вузлів і деталей, із забезпеченням належної охорони. При тривалому зберіганні машину встановлюють в захищеному від вітру місці, очищають від грязі, промивають її вузли і трубопроводи. Знімають силовий двигун і здають в теплий склад на зберігання. Знімають також акумулятори. Обгортають поліетиленовою плівкою щити силового управління і автоматики. Забарвлюють і захищають противно корозійними мастилами місця, схильні корозії і руйнуванню. Не рідше за один раз в місяць перевіряють стан вузлів машини, що знаходяться на консервації. При виявленні корозії мастило консервації відновлюють. Знімають машину з консервації і готують до поливу відповідно до заводської інструкції, перевіряють комплексність,відсутність течії масла і палива; змащують вісь ролика гідроциліндра всмоктуючої лінії, вісь опорних роликів ферми; пружини відкидних упорів ферми, задній підшипник насоса, перевіряють також працездатність газоцівкового вакуум-апарата.

В процесі роботи агрегату своєчасно очищають всмоктуючу лінію від засмічення, стежать за герметичністю всмоктуючої ЛІНІЇ і свідченнями контрольно-вимірювальної апаратури. Обслуговування базового трактора агрегату проводять відповідно до з інструкцією з його експлуатації.

На період зберігання агрегат демонтують. Знімають всмоктуючу лінію, консольну ферму і укладають на дерев'яні підкладки. З ферми знімають открилки з насадками, укладають в ящик і здають на склад. Відкриті отвори у фермі закривають дерев'яними пробками. З гідросистеми зливають масло, знімають шланги і здають на склад.

Підготовка машини ДДА-100МА до зрошувального сезону проводиться заздалегідь, до початку зрошувального сезону відповідно до інструкції заводу-виготівник


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 950; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!