Види ремонтів ГМ систем та організація їх проведення



Залежно від характеру та обсягу робіт ремонти поділяються на такі види: поточний, капітальний та аварійний.

Поточні та капітальні ремонти проводять за річними планами експлуатаційних заходів управлінь гідромеліоративних систем, аварійні-у позаплановому порядку,які викликаються в основному наслідками стихійних явищ та лих (повені,катастрофічні паводки та ін) або порушенням розрахункових норм експлуатації систем.

 Поточний ремонт проводиться щорічно, в міру необхідності, на каналах, спорудах та інших елементах меліоративних Систем, що мають знос до 20%. Метою цього ремонту є і ліквідація невеликих деформацій каналів, споруд та інших елементів системи, не пов’язані зі змінами, конструкції.

 Різновидом поточного ремонту є попереджувальний (профілактичний) ремонт. Він полягає у повсякденному, систематичному проведенні робіт з попередження можливих пошкоджень каналів і споруд. Профілактичний ремонт. як правило, проводиться в порядку нагляду і догляду за каналами і спорудами та планами ремонтних робіт не передбачується .

До профілактичному ремонту відносяться: ліквідація ходів землериїв в каналах і дамбах, обробка тріщин; видалення з каналів випадково потрапивших предметів, що ускладнюють вільний перебіг води, очищення від сміття та сторонніх предметів отворів дорожніх споруд, шлюзів-регуляторів, дренажних гирл та ін; скошування трав'яної рослинності на каналах; підготовка до зими всіх споруд і устаткування; регулювання натягнутості болтів, змазування підшипників двигунів і т. д.

 Профілактичний ремонт і значну частину поточного ремонту проводять без зупинки роботи меліоративної системи.

Капітальний ремонт проводиться періодично (один раз в декілька років) на об'єктах із зносом

20 ... 50% і виконується, якщо поточний ремонт не може забезпечити безперебійну роботу каналів і споруд. Метоюкапітального ремонту є виправлення великих деформацій каналів, споруд та інших пристроїв меліоратівної системи шляхом часткової або повної заміни їх елементів та конструкцій.

 Капітальний ремонт може бути комплексний і вибірковий. Комплексний ремонт проводиться з охопленням всіх споруд, що підлягають ремонту. У цьому випадку необхідно повністю або частково зупинити, роботу системи і припинити подачу води з неї і на поля для зрошення (зволоження).

 Вибірково ремонтують окремі споруди або їх конструкції,. Особливо при значному зносі. Цей вид ремонту найбільш прийнятний,. Так як не пов'язаний з великими перешкодами в роботі систем. У разі необхідності при ремонті гідротехнічних споруд і осушувальних каналів влаштовують огорожі ділянок каналів ,що ремонтуються і обвідні русла.

 Строки і обсяги капітального ремонту на меліоративних системах залежать від природних особливостей меліорованих земель, характеру їх використання, виду будівельних матеріалів, що застосовуються для влаштування систем та їх елементів, від конструктивний особливостей і виду систем (табл. 60) .

 Аварійні ремонти проводять з повною мобілізацією всіх матеріально-технічних засобів і трудових ресурсів. Особливість проведення цих робіт викликає необхідність створення на системах запасів аварійних матеріалів, обладнання, інструментів з чітко обумовленим місцем їх зберігання. Завдання служби експлуатації - забезпечити утримання всіх цих фондів (каналів, споруд, закритих трубопроводів, вертикального та закритого дренажу, насосних станцій, поливної техніки тощо) у працездатному стані.

Організація ремонтних робіт

Поточний і капітальний ремонти виконують у плановому по рядку, по щорічно складаються з затвердженим планом. План ремонтних робіт є складовою частиною плану експлуатаційних заходів. У річному плані ремонтних робіт вказують об'єм і терміни їх проведення, а також потреба в робочій силі, будівельних матеріалах і виробах, механізмах і транспортних засобах з урахуванням діючих норм і витрат. Аварійні ремонти проводять поза планом, за спеціально складеним актам.

 До початку робіт необхідно вирішити питання, пов'язані з забезпеченням ремонтних об'єктів будівельними матеріалами ,засобами, робочою силою, механізмами, транспортом, підвезення їх до місця роботи, підготувати виробничі та складські приміщення, забезпечити робітників та інженерно-технічний персонал житлом, хорошими культурно-побутовими умовами, уточнити план ремонтних робіт на місці, розподілити роботи між ремонтними бригадами. Ремонтні роботи, пов'язані із зупинкою діяльності системи, повинні проводитися цілодобово (у три зміни). Виробництво ремонтно-будівельних робіт на каналах та спорудах комплексного призначення повинно бути узгоджено з зацікавленими організаціями з встановленням строків та частки їх участі в цих роботах.

 Поточний ремонт осушувальних систем проводять в післяпаводковий період, в основному у весняно-літній та осінній періоди, і частково - у зимовий період (перед пропуском весняного паводка), а капітальний ремонт - в строки, встановлені проектом капітального ремонту. Поточний і капітальний ремонти на зрошувальних системах виконуються в осінньо-зимовий і частково - у підготовчий періоди (перед поливом).

 Для забезпечення нормальних умов виконання ремонтних робіт необхідно суворо регламентувати термін припинення подачі води на зрошувальну систему після закінчення вегетаційного періоду з урахуванням необхідності спрацювання фільтраційних підканальних куполів до настання стійких морозів. Для півдня України приблизне припинення подачі води, визначається датою 1 ... 10 жовтня. Цю дату в конкретних місцевих умовах встановлює облводгосп.

У залежності від обсягів і складності виконання ремонтні роботи можуть виконуватися господарським або підрядним способом . Господарським способом виконуються роботи з поточного ремонту та невеликі обсяги робіт . По капітальному ремонту, на міжгосподарській мережі - силами і засобами управлінь експлуатації (механізованим загоном), на внутрішньогосподарській мережі - силами і засобами господарств (колгоспів і радгоспів).

Великі обсяги робіт з капітального ремонту на міжгосподарській мережі виконуються підрядним способом, за договорами з ремонтно-будівельними та будівельними водогосподарськими організаціями. Роботи з очищення, поточного і капітального ремонтів внутрішньогосподарської мережі колгоспи і радгоспи можуть проводити також і підрядним способом - силами ремонтних, будівельних і експлуатаційних організацій, за договорами з ними.

 Поточний ремонт і невеликі обсяги робіт з капітального ремонту механічного та транспортного обладнання виконуються в ремонтно-механічних майстернях управлінь експлуатації меліоративних систем, а великі обсяги таких робіт рекомендується проводити на спеціалізованих ремонтно-механічних базах або заводах.

 Пошкодження, що виникають на зрошувальних системах у зрошувальний період, які можуть викликати аварійний стан каналу та споруди(просадка дамб каналу, тріщини ,підмив споруд, вимив в обхід споруди та ін) усуваються силами та засобами управління експлуатації зрошувальної системи негайно після виявлення. Для усунення деформації аварійного характеру управління експлуатації організовує аварійні бригади.

 При отриманні даних про аварію диспетчер управління експлуатації системи зобов'язаний негайно відключити пошкоджену ділянку від подачі води і спорожнити мережу в зоні аварійної ділянки, повідомивши про це начальника управління системи, і перекинути в місце аварії механізми мехзагону. Начальник мехзагону і-головний інженер управління зрошувальної системи зобов'язані особисто виїхати на місце і організувати ліквідацію аварії.

 Значному підвищенню ефективності використання меліорованних земель сприяє переклад експлуатації меліоративних систем на індустріальну основу.

 Роботи з ремонту меліоративних систем, технічному обслуговування мережі, ремонту насосно-силового обладнання виконують механізовані загони, створені в кожному управлінні.

З впровадженням технічного обслуговування в штат госпрозрахункових механізованих загонів при управлінні систем додатково введені посади старшого інженера, інженера, інженера-гідрометра, робітників з догляду за насосними станціями, зрошувальної та осушувальної системами з відповідною нормативною наванта кою. У госпрозрахункових механізованих загонах, в залежності від видів робіт і конструкції мережі, створені спеціалізовані або комплексні бригади, групи налагодження і технічного обслуговування з догляду та ремонту закритою і відкритою осушувальних мереж, закритої зрошувальної мережі з широкозахватними дощувальними машинами, відкритої зрошувальної мережі в лотках і з бетонної облицюванням, насосних станцій та ін.. Кожній такій бригаді виділяється автотранспорт, спеціальне обладнання.

 Це дозволяє значно підвищити якість робіт і примі нитка додаткові заходи матеріального заохочення.

41. Види ремонтних робіт на зрошувальних системах строки проведення ремонтних робіт
Поточний ремонт
проводиться щорічно, в міру необхідності, на каналах, спорудах та інших елементах меліоративних Систем, що мають знос до 20%. Метою цього ремонту є і ліквідація невеликих деформацій каналів, споруд та інших елементів системи, не пов’язані зі змінами, конструкції.

Капітальний ремонт проводиться періодично (один раз в декілька років) на об'єктах із зносом

20 ... 50% і виконується, якщо поточний ремонт не може забезпечити безперебійну роботу каналів і споруд.

Строки і обсяги капітального ремонту на меліоративних системах залежать від природних особливостей меліорованих земель, характеру їх використання, виду будівельних матеріалів, що застосовуються для влаштування систем та їх елементів, від конструктивний особливостей і виду систем (табл. 60) .

Поточний ремонт осушувальних систем проводять в після паводковий період, в основному у весняно-літній та осінній періоди, і частково - у зимовий період (перед пропуском весняного паводка), а капітальний ремонт - в строки, встановлені проектом капітального ремонту. Поточний і капітальний ремонти на зрошувальних системах виконуються в осінньо-зимовий і частково - у підготовчий періоди (перед поливом).

У зимовий період здійснюється ремонт насосних станцій, насосно-силових агрегатів, підйомних механізмів, щитових затворів, приладів водо обліку, землерийної техніки., Автотраса-порта .

 Капітальний ремонт на зрошувальних системах, повинен починатися після закінчення вегетаційних поливів і закінчуватися, при значних, обсягах робіт, навесні, до початку поливів.

 Роботи з очищення зрошувальних каналів від наносів проводять восени і навесні. Поточний ремонт гідротехнічних споруд здійснюють протягом усього періоду роботи зрошувальної системи, за винятком споруд, для ремонту яких потрібне припинення подачі води в систему. Ці споруди ремонтують в осінньо-зимовий період і ранньою весною, до початку поливів. Ремонт доріг, ліній зв'язку, службових, житлових, виробничих будівель та інших допоміжних пристроїв можна вести протягом усього року. Ці роботи зручно виконувати в той час, коли лінійний персонал системи, ремонтно-будівельної бригади, механізми і транспортні засоби найбільш вільні від основних робіт.

Аварійні ремонти проводять з повною мобілізацією всіх матеріально-технічних засобів і трудових ресурсів. Особливість проведення цих робіт викликає необхідність створення на системах запасів аварійних матеріалів, обладнання, інструментів з чітко обумовленим місцем їх зберігання. Завдання служби експлуатації - забезпечити утримання всіх цих фондів (каналів, споруд, закритих трубопроводів, вертикального та закритого дренажу, насосних станцій, поливної техніки тощо) у працездатному стані.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 837; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!