Експлуатація закритої зрошувальної мережі , склад робіт в різні її періоди



Робота зрошувальної системи характеризується, як і вирощування сільськогосподарських культур, сезонністю, яка потребує в різні періоди проведення лише певних робіт, яка обумовлює виконання експлуатаційних робіт в характерні періоди вмісту системи: в період підготовки системи до поливу, в робочий період, тобто при проведенні поливів, а також в період міжсезонного зберігання.

В період підготовки зрошувальної системи до поливу перевіряється  становище системи і її наладка в відповідності з технічними вимогами. Крім того, проводяться інструктивні наради працівників експлуатаційної служби, колгоспних і радгоспних гідротехніків і агрономів. На цих нарадах кожен лінійний працівник повинен отримати виписку з плану водорозподілу для обслуговуваної їм ділянки і необхідний інструктаж.

Особливу увагу приділяють питанням робити системи у експлуатацію нових поливних ділянок, в період пропуску форсованих витрат і в критичні періоди нехватки води. Освітлюють питання техніки поливу, взаємозв'язків внутрішньогосподарської служби і системного управління, звертається увага на недоліки, що мали місце при експлуатації в минулий сезон, а також на необхідність повсякденного контролю меліоративного стану, недопустимість переполиву сільськогосподарських культур, організацію цілодобового поливу.

Заповнення системи водою є відповідальним виглядом робіт підготовчого періоду. По кожному каналу встановлюються граничні витрати і горизонти води. Зміну розходів води в каналах здійснюють поступово, для запобігання їх руйнуванню.

 У робочий період експлуатаційні роботи на зрошувальній системі полягають в забезпеченні забору і розподілу води серед водокористувачів в планові терміни, нагляду і відходу за спорудами, контролю меліоративного стану системи. Більш детально питання експлуатації основних споруд і елементів системи в робочий період висвітлені в подальших параграфах розділу.

 У неробочий період експлуатаційні роботи полягають в забезпеченні збереження системи, проведенні планових, поточних і капітальних ремонтів, профілактики устаткування, переустройства і дообладнання системи, а також в забезпеченні збереження головної споруди і елементів системи при пропуску паводка Щорік в міжсезонний неробочий період проводиться техніческе навчання експлуатаційного персоналу системи.

Закрита зрошувальна мережа призначена для транспортування води до місць її випуску і розподілу, а також для підтримки необхідних натисків для роботи дощувальних машин. 

У закриту зрошувальну мережу входять лінії трубопроводів, замково-регулююча і запобіжна арматура, колодязі спорожнення, оглядові лази.

Підрозділяється зрошувальна мережа на самонапірну і з механічною подачею води.

При експлуатації закритих зрошувальних мереж розрізняють підготовчий, робочий і неробочий періоди.

У підготовчий період проводять операції по відновленню працездатності мережі після зимового зберігання, а також її заповнення. Спочатку ретельно оглядають траси трубопроводів замково -регулюючу і запобіжну арматуру, гідранти, колодязі; очищають мережу від сміття і мастила консервації; визначають місця можливих пошкоджень (по провалах і просіли) і проводять ремонт; набудовують роботу замково -регулюючої і запобіжної арматури і готують мережу до заповнення водою.

Заповнення виробляють бустерними насосами, в ручному режимі управління і лише в денний час доби. Рівномірне виділення води з гідрантів свідчить про закінчення заповнення. Для випуску скупчень повітря з мережі відкривають постійно вантузи, а на період заповнення — гідранти в безвиході і підвищених ділянках трубопроводів. При заповненні засувку в голові трубопроводів прочиняють на 1/4 1/10 ходу шпинделя.

Спочатку заповнюють господарський трубопровід, включаючи найбільш видалений польовий трубопровід для скидання водоповітряної смеси. При цьому засувки в головах останніх польових трубопроводів залишають закритими. Після заповнення господарського трубопроводу піднімають тиск до робітника і перевіряють герметичність засувок, встановлених в головах польових трубопроводів. Наявність характерного шуму в засувках свідчить про їх негерметичну. При виявленні несправності заповнення припиняють і і проводять ремонт. Заповнення відновлюють після усунення несправностей.

Після заповнення господарського трубопроводу проводять почергове заповнення останніх трубопроводів, починаючи з польових, приходящих по знижених місцях рельєфу. При цьому засувку в голові польового трубопроводу прочиняють на ¼ 1/10 частині ходу шпинделя. У заповнених польових трубопроводах засувки в головах прикриваються на 7/10...9/10 частин ходу шпинделя для виключення ефекту безвиході при поширенні хвиль гідравлічного удару в мережі.

У робочий період основним завданням експлуатації мережі виявляє ся проведення поливів і пов'язане з ним дотримання режиму роботи, проведення технічного обслуговування, облік і контроль усунення аварійних пошкоджень, зниження втрат води і під тримання пропускної спроможності мережі.

 Найбільш відповідальним моментом при дотриманні режиму роботи мережі є правильне відключення і включення гідрантів дощувальних машин щоб уникнути утворення небезпечного тиску Гасіння удару досягається за допомогою технічних заходів — запобіжних протиударних пристроїв і експлуатаційних — закриття з уповільненням , а також закриття гідранта з різким поворотом штурвалу на 1/2...1/3часті звороту з подальшою зупинкою і перехопленням для нового закриття. Цикл переривистого закриття вибирають в діапазоні 0,3...0,45 с в залежності від  довжини крила дощувальної машини. Заходи технічного обслуговування направлені на виявлення і запобігання аварійним пошкодженням і забезпечення безперебійної роботи мережі протягом зрошувального сезону. Вони включають спостереження, регулювання запірно-регулюючої і запобіжної арматури, ремонт з метою ліквідації витоків . і аварійних пошкоджень. В кінці зрошувального сезону виробляють промивання трубопроводів і детальне обстеження мережі і складають дефектну відомість з врахуванням результатів огляду мережі під натиском. У неробочий період проводять технічний огляд, консервацію і необхідний ремонт трубопроводів, запірно-регулюючої і запобіжної арматури.

Для забезпечення збереження трубопроводів в передзимовий період проводять спорожнення мережі від води через спеціальні колодязі-скидання і гідранти самоплив або відкачуванням. Засувки типа «лудло» прочиняють на Уз частина для запобігання їх розморожуванню. Після спорожнення мережі виробляють забарвлення відкритих частин трубопроводу і його арматури, густе покриття антикорозійним мастилом шпинделів засувок, виступаючих незабарвлених частин болтових з'єднань і інших частин, схильних до корозії. Регулярно, не рідше ніж один раз в місяць, роблять обстеження стану консервації мережі. При виявленні місць порушення консервації відновлюють захисний шар. На ділянках мережі, виведених в ремонт, проводять ремонтно-відновні роботи, які закінчують не пізнішим, ніж за 2 тижні до початку проведення поливів.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 412; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!