Утримання земляних каналів зрошувальних систем



Відкриті канали зрошувальних систем, призначені для транспортування води до місць водорозбору, при експлуатації не повинні зменшувати свою пропускну здатність і змінювати початкові габарити і ухил.

 Відкрита зрошувальна мережа з земляними каналами відрізняється простотою технології будівництва, проте має низку істотних недоліків, які ускладнюють умови експлуатації її. Це значні втрати води на фільтрацію, заростання, замулення каналів, обвал, розмиви, зсуви укосів.

 Експлуатаційні роботи за змістом каналів включають систематичні спостереження за їх станом, охорону від пошкоджень, заростання та замулення, а також проведення ремонтів.

 На пропускну здатність каналів, що знаходяться в експлуатації, можуть негативно впливати конструктивні недоліки (форма ложа, розміри), геологічна будова ґрунту ложа, технологія будівництва та ремонту (підвищена шорсткість "недобір, перебір ґрунту, зворотні ухили, деформації та ін.)> а також експлуатаційні фактори (недотримання режиму експлуатації), які збільшують об'єми експлуатаційних робіт і знижують термін служби каналів.

Правильністьроботиканалу визначаєтьсяпропускомрозрахункових витратводипривстановленихшвидкостях ігоризонтахбезвидимихвідхиленьдинамічноїосіпотокувідосіканалузчітковираженимиберегами, укосамиібеззамулення, засмічення та заростанняложа.

 Уроботіканаліврозрізняютьробочийрежиміфорсованийз граничноюшвидкістюводи. Граничні швидкостіводивизначаютьсямеханічнимскладомґрунтуложаканалів

При пропуску форсованих витрат або при підтримці напорів перед спорудою перевищення дамб над горизонтами води має бути не менше таких значень:

 

Витрата каналу, м3 / с 1,0  1...10  10 ...ЗО  ЗО...50   50

 Перевищення, м         0,20   0,30     0,40       0,50    0,60

 

Пропуск форсованих витрат у перший рік експлуатації забороняється.

На випадок проведення ремонтних робіт і оглядів вздовж каналів влаштовуються службові стежки і дороги, які включаються у ведення системного управлення.

Вздовж каналів в смузі відводу розбивають пікети і встановлюють кілометрові знаки.

Для спостереження за станом каналів дно, а в деяких випадках і весь поперечний переріз закріплюється через 1 км постійними донними реперами або пристроями, які фіксують поперечний переріз.

Для каналів, що проходять у греблях, ширина дамб встановлюється виходячи не тільки з умови забезпечення їх міцності та стійкості, але також проїзду землерийної техніки при виконанні робіт з очищення та обкошуванні каналів.

Протягом експлуатації зрошувальних каналів періодично контролюють положення горизонтів води та стан їх русла і дамб.

Для попередження фільтраційного руйнування укосів і утворенні зсувів підняття і зниження горизонтів води в каналах слід проводити поступово, з інтервалами не менше 2 годин. Для крупних каналів зміна витрати за один період не повинно перевищувати 10%, а для дрібних - 20% від максимальної витрати. На ділянках каналів, схильних дозсувівіобвалення, укладають укоси, влаштовуютьдодатковіберми.

Зрошувальні канали, що проходять у земляному руслі, регулярно очищають від наносів і від бур'янистої рослинності.

Для боротьби з бур'янистою рослинністю застосовуються механічний, хімічний і біологічний способи.

 При механічному способі бур'янисту рослинність в каналах і на укосах зрізують за допомогою косарок, роторних канало-очищувачів, ланцюгових волокуш, грейдерів, бульдозерів, екскаваторів.

 При хімічному способі бур'яни періодично оприскують гербіцидами у міру відростання пагонів до 20 ... 30 см, як правило, два-три рази на рік. Оприскують в суху погоду гербіцидами: далапоном, атразином, дікватом, паракватом за допомогою оприскувачів ОПК-12, ОКМ-100, ОПГ і ін.

Біологічні способи боротьби з заростанням каналів полягають в їх затіненні лісопосадками, розведенні рослиноїдних риб, що знищують водну рослинність, і в посіві на зовнішніх укосах гребель багаторічних трав, що витісняють бур'яни.

Завдання коригування планів водокористування та умови його проведення.

      Корегування системних планів проводиться в наступних випадках:            

 - при зменшенні водоносності джерела зрошування більш ніж на 10 % в порівнянні з режимом, встановленим на рік 50 %-ї забезпеченості; 

- при аварії, що спричиняє за собою тривале порушення розрахункових об'ємів водоподачі;                                                        

 - при зміні напряму с/г виробництва на поливних землях, що супроводжується значною зміною структури посівів в господарствах, що спричиняє збільшення або зменшення водоподачі більш ніж на 10 %;

- при випаданні опадів від 20 до 40 мм за два дні відсовується термін поливу на 4...8 дні;   

- при випаданні опадів більше 40 мм за два дні виключається черговий полив. Зміни в плані водорозподілу погоджують з організаціями, що раніше затверджували план, а потім доводять до відома господарств-водокористувачів. Інші не передбачені зміни вносять до плану шляхом подекадних диспетчерських корегувань в процесі його виконання. Крім того, його уточнюють на подальший місяць при здобутті місячних прогнозів водоносності джерела зрошення.

  Надпланова подача води в зрошувальну систему, навіть при надлишку її в джерелі зрошення, не допускається. Лише у виключних випадках (суховії і ін.) по заявці водокористувачів, погодженою з сільськогосподарськими органами, управління зрошувальних систем подає господарствам додаткову надпланову кількість води.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!