Технологічна карта розробки лісосіки



Основним документом, що визначає встановлену для розробки даної лісосіки технологію розробки лісосіки, організацією робіт є технологічна карта розробки лісосік. В технологічній карті повинні бути обов’язково відображені:

§ Прийнята схема розробки лісосіки, яка повинна відображати весь технологічний процес ─ всі технологічні елементи лісосіки.

§ Характеристика лісосіки з вказаними слідуючими таксаційними показниками: склад насадження, середній об’єм хлиста, середній запас на 1 га, ліквідний запас, характеристика підросту, спосіб рубки.

§ Технологічні вказівки роботи майстерської дільниці і технологію роботи комплексної бригади, на кожній операції з обліком застосованих механізмів, переліком основних вимог по техніці безпеки.

§ Кількісні показники роботи майстерської дільниці: змінність роботи по операціям технологічного процесу, змінний об’єм робіт на бригаду і норми виробітку по операціям, число комплексних бригад на лісосіці, склад бригади та розстановка робітників, вид і число робочих механізмів і пристроїв закріплених за бригадою, комплексна норма виробітку та комплексна розцінка на виконання робіт, вказана об’єм та виконавців підготовчих робіт, які необхідно виконати перед початком основних робіт.

Технологічна карта повинна враховувати особливості передових форм та способів розробки лісосіки, а також специфіку природньо-грунтових умов розташування лісосіки. На основі прийнятих і проведених розрахунків заповнюється бланк технологічної карти на розробку лісосіки та накреслюється на форматі А3 схема розробки лісосіки з показом всіх елементів технологічного процесу.

 

Очистка території лісосік.

До порубкових залишків належать: сучки, гілля, вершинки та інша частина деревної маси, що не віднесена до ліквідної деревини. Очищення лісосік від порубкових залишків виконується одночасно з лісосічними роботами, але не пізніше як за 20 днів після проведення валки дерев. У хвойних лісах в період з 1 квітня по 1 листопада не пізніше як за 15 днів після закінчення валки дерев.

Лісівниче значення очищення лісосік:

- Зменшення захаращеності лісу;

- Забезпечення нормальної роботи машин на лісозаготівлі та лісовідновленні;

- Покращення фізичних, хімічних та мікробіологічних властивостей ґрунтів для успішного поновлення лісу;

- Збереження захисних функцій лісу та його продуктивності;

- Використання порубкових залишків як вторинної сировини.

Залежно від лісорослинних умов та вимог до лісовідновлення розрізняють такі способи очищення лісосік:

- Збирання порубкових решток для послідуючої переробки або використання як палива;

- Збирання порубкових решток у вали або купи для перегнивання у місці їх збирання;

- Подрібнення та рівномірне розкидування порубкових решток по площі лісосіки;

- Складання порубкових решток на трелювальні волоки з послідуючим їх вминанням в ґрунти;

- Збирання порубкових решток в купи з послідуючим їх спалюванням.

В даному випадку буде використовуватись метод збирання порубкових решток для послідуючої переробки або використання як палива. Це зумовлено тим, що фактично всі порубкові залишки будуть сконцентровані на верхньому складі у місцях, де працюватиме сучкорізна машина.

 

Організація підготовчих робіт.

Значення та склад підготовчих робіт.

Підготовчі роботи виконуються з метою створення умов для нормального, безпечного та ефективного виконання основних робіт при високій продуктивності праці. В лісозаготівельній галузі до підготовчих робіт відносять всі роботи пов’язані з підготовкою лісосіки, будівництвом лісовозних вусів та місць стоянки лісозаготівельної техніки. В склад підготовчих робіт на лісосіці входить: лісосировинна підготовка, технологічно підготовка, підготовка території лісосік на верхньому складі, вибір трас лісовозних вусів.

Важливим підготовчим заходом від якого залежить виробнича діяльність підприємства на протязі року є лісосировинна підготовка. До неї відноситься підбір, відведення, і приймання лісосік. Введення в експлуатацію окремих ділянок лісосировинної бази намічається в плані проведення рубок, який складають на 10 років. В основі його лежать матеріали лісокористування. Лісосічний фонд відведених ділянок повинен бути достатньо великий для розміщення майстерських дільниць та повинен забезпечувати нормальну роботу підприємства як в літній так і зимовий період.

На всі вибрані ділянки підприємство дає заявку в лісгосп до початку робіт по відведенню лісосік, але не пізніше ніж 1 липня.

13.2 Розрахунок трудовитрат на підготовчі роботи.

 

 Таблиця 6. Розрахунок трудовитрат на підготовчі роботи.

Вид робіт Склад виконавців Об’єм робіт на лісосіці Кількість лісосік Річний об’єм робіт Норма виробітку Трудовитрати на підготовчі роботи
1. Прорубка граничних візирів шириною 1 м по заданому напрямку в насадженнях з повнотою 0,5-0,7 Лісоруб 3р. Лісоруб 2р. 0,88 131 115,3 2,4 48,04
2. Прорубка внутрішніх візирів шириною 1 м у насадженнях з повнотою 0,5-0,7 Лісоруб 3р. Лісоруб 2р. 0,34 131 44,5 3,1 14,4
3. Стрічковий перелік дерев Лісоруб 3р. Лісоруб 2р. 3,4 131 445,4 3,5 127,3
4. Будівництво навантажувальної площадки: а) Валка дерев із спилюванням пнів на рівні із землею на площадці 30×40 м б) Влаштування під штабельних місць Вальщик 6р. Тракторист Чокеру вальник Сучкоруб     1   4     131   131     131   524         1,0   3,0     131   174,7
Разом           495,4

 

 

Необхідна кількість робітників зайнятих на підготовчих роботах визначаємо по формулі:

 

 

де Т ─ трудовитрати на виконання підготовчих робіт;

A ─ кількість днів на рік для виконання підготовчих робіт.

 

 

Вальщик (лісоруб 4р.) ─ 1

Помічник вальщика (лісоруб 3р.) ─ 1

Сучкоруб (лісоруб 2р.) ─ 1

Тракторист 6р. (трельовка) ─ 1

 

Обслуговування виробництва.

Під обслуговуванням виробництва розуміють створення необхідних умов для роботи основного виробництва ─ обслуговування і ремонт основного обладнання та машин, а також створення нормальних умов роботи на відпочинку робітників. Для робітників зайнятих на лісосіці, повинні бути створені не тільки нормальні умови праці, але і побуту ─ отже, повинно бути організовано побутове обслуговування робітників на робочих місцях. До побутового обслуговування робітників на лісосічних роботах відноситься організація гарячого харчування, обігріву і відпочинку, а також перевезення робітників на лісосіку та назад. Для організації гарячого харчування в лісі на майстерських дільницях, які працюють на базі автомобільних доріг, використовуються пересувні їдальні ЛС-12 з салоном на 12 посадочних місць, кухнею, тамбуром. Вони оснащені системою водяного опалення і електрообладнанням. Для комплексної бригади слід використовувати обігрівальний будиночок ЛВ-157, що представляє собою фургон каркасної конструкції, встановлений на зварній рамі з ходовою частиною на пневмоколесах. Для перевезення робітників по лісовозних автомобільних дорогах плануємо використання автобуса. Технічне обслуговування машин на лісосіці включає наступні роботи: заправку машин паливно-мастильними матеріалами, підігрів води в зимовий період, проведення ТО та невеликих ремонтів. Для заправки тракторів паливом безпосередньо на лісосіці плануємо проводити використання автозаправника МА-4А. проведення технічного огляду і невеликого ремонту тракторів в умовах лісосіки плануємо проводити за допомогою пересувної ремонтної майстерні ЛВ-8А.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 3928; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!