СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 7



Тема: Навчання як умова психічного розвитку. Психічний розвиток особистості.

Мета:Поглибити знання студентів про навчання та учіння як умови та рушійні сили психічного розвитку особистості в онтогенезі, поглибити знання студентів про особливості психічного розвитку дитини від народження до підліткового віку

План:

І. Теоретична частина.

1. Характеристика навчальної діяльності. Психологічна сутність научіння та учіння. Структура, типи та рівні научіння

2. Етапи психічного розвитку людини: психологічний розвиток дитини від народження до року; від 1-3 років, від 3-6 років, період молодшого школярства, підлітковий вік, юність, зрілість

3. Класичні дослідження кризи підліткового віку. Основні проблеми пубертатного періоду. Соціальна ситуація розвитку, завдання підліткового віку, провідна діяльність.Основні психологічні новоутворення віку: самоцінка, самовизначення. Особливості розвитку самосвідомості підлітків.

4. Специфіка соціальної ситуації розвитку в ранній юності.Психологічні особливості вибору професії та готовність юнаків і дівчат до професійного самовизначення.

5. Методи дослідження мотивації навчання, сприймання навчального матеріалу

ІІ. Практична частина.

1. Рішення психологічних задач: опрацювання завдань для усного виконання в аудиторії та / або завдань для домашнього виконання рівня С.

2. Виконання практичних завдань на формування психодіагностичних навичок: лабораторний практикум

ЗАВДАННЯ ДЛЯ УСНОГО ВИКОНАННЯ В АУДИТОРІЇ:

1. Як би ви охарактеризували і порівняли між собою положення молодої людини в тому, що стосується трьох сторін психосоціального розвитку - розвиток "Я" як індивідуума, "Я" як члена сім'ї, "Я" як працівника? Які особливості рольового напруження чи рольового конфлікту у кожного з них?

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ПОЗААУДИТОРНОГО ВИКОНАННЯ

ТЕМИ ДЛЯ НАУКОВИХ ПОВІДОМЛЕНЬ ТА ДОПОВІДЕЙ

1. Теоретичні підходи до проблеми навчання

2. Методи та засоби навчання у ВНЗ

 

ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ

Практична задача (рівень А):

Дайте визначення основих понять «навчання», «научіння», «учіння».

Практична задача (рівень В):

1. Чому сюжетно-рольова гра є провідним типом діяльності в дошкільному віці? Чим зміст гри відрізняється від сюжету гри?

2.Дайте відповідь на питання: як зміст та форми навчального матеріалу впливають на мотивацію учіння у учнів старшої школи та студентів 1-2 курсів

Практична задача (рівень С):

1.Ви – класний керівник 6 класу і Вам необхідно виступити на батьківських зборах на тему: «Шляхи забезпечення всебічного розвитку старшокласників у позакласній виховній роботі».

· Визначте найбільш важливі проблеми розвитку особистості у підлітковому віці.

· Проаналізуйте характерологічні проблеми сучасних підлітків.

· В рамках якої психологічної теорії (теорій) доцільно розглядати дану психологічну проблематику (Л.С. Виготський, С.Л. Рубінштейн, І.С. Кон, К. Леонгард, А.Є. Лічко,)? Обгрунтуйте відповідь.

2.Ви – класний керівник у 6 класі. Нещодавно у цей клас прийшов новий учень, сором’язливий, тихий, проте старанний у навчанні, який потребує адаптації в учнівському колективі.

· Які соціально-психологічні чинники слід врахувати при роботі з підлітками? Чим зумовлений характер між особистісних стосунків у класі?

· Розробіть 5 психологічних рекомендацій на допомогу вчителю, перед яким стоїть завдання адаптувати нового учня до класного колективу. Рекомендації в даному випадку слід складати, дотримуючись такої схеми: «Якщо новий учень такий-то (володіє певною рисою характеру, здатністю), то вчитель повинен (може) зробити..».

· В рамках якої психологічної теорії (теорій) доцільно розглядати дану психологічну проблематику (Д.Б. Ельконін, І.С. Кон, Дж. Морено,)? Обґрунтуйте відповідь.

3.Ви вчитель іноземної мови в десятому класі:

· Визначте вікові особливості розвитку мислення підлітків

· Наведіть приклади конкретних образів, створених в результаті роботи уяви учнів старшої школи. Визначте, які прийоми створення образів використовувалися в наступних прикладах:

а ) У міфах і легендах у давнину описуються різні фантастичні істоти - кентаври, мінотаври, сфінкси, дракони і т.д.

б) Винахідники конструюють аеросани, танки- амфібії, вертольоти, дирижаблі, підводні човни тощо.

в) У казках часто використовуються такі образи як килим - літак, чоботи -скороходи, шапка- невидимка.

· В рамках якої психологічної теорії доцільно розглядати дану психологічну проблематику (Л.І. Божович, А.Є.Лічко, І.С. Кон).

 

ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:

Давыдов В. В. Проблемы развивающего обучения. – М.: Педагогика, 1986.

 

СЛОВНИКОВА РОБОТА: учіння, навчання, навчальна діяльність, научіння, учбова задача, мотивація учіння, стимул. ігрова діяльність, кризові періоди, навчальна діяльність, учень, молодший шкільний вік, внутрішній план дії, позиція школяра, мотивація досягнення успіху, мотивація уникнення невдач, довільність психічних процесів, Дорослість.. Похилий вік. Загальний потенціал людини

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА

1. Складіть питання для інтер'ю з метою вивчення мотивації учіння студентів.  Проведить інтерв'ю зі своїми одногрупниками. Проаналізуйте отримані результати як відповідали на питання, які відповіді, що вони можуть означати.

ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 156; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!