СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ 2



ЗМІСТ СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1.

Тема: Загальні уявлення про психіку та психологію.

План

І. Теоретична частина.

1. Психологія як наука і практика: предмет, завдання, принципи психології.

2. Сучасна психологія, її задачі та місце в системі наук (трикутник Кєдрова).

3. Галузі сучасної психології.

4. Поняття про методологію, методи та методику дослідження. Класифікація методів психології. Організація психолого-педагогічного дослідження.

5. Поняття про психіку. Функції психіки. Порівняльна характеристика психіки вищих тварин та людини.

ІІ. Практична частина.

1. Рішення психологічних задач: опрацювання завдань для усного виконання в аудиторії та / або завдань для домашнього виконання рівня С.

2. Виконання практичних завдань на формування психодіагностичних навичок: лабораторний практикум

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ УСНОГО ВИКОНАННЯ В АУДИТОРІЇ:

 

Проілюструйте прикладами формування життєвих психологічних знань.

Назвіть напрями та галузі психології, які найбільш тісно пов'язані з вашою майбутньою професійною діяльністю. Відповідь обгрунтуйте.

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ПОЗААУДИТОРНОГО ВИКОНАННЯ

ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ

Практична задача (рівень А):

Відомий досвід створення графічного образу психології в системі інших наук (точних, природничих, гуманітарних) Б.М. Кєдрова. Спробуйте побудувати свою графічну модель людського знання (системи наук) і вказати місце психології в ній.

2. В чому практична цінність самоспостереження як різновиду методів психології?

Практична задача (рівень В):

Уже з третього тижня життя дитина у відповідь на систе­матичні впливи дорослого (поява у полі зору, дотику, посмішка, промовляння) поводить себе відповідним чином. Спочатку вона виявляє орієнтувальну реакцію на дорослого; потім відповідає на його появу позитивними емоціями; далі виконує дії (наприклад, викидає з колиски іграшку) з метою привернути до себе увагу дорослого; нарешті, виявляє негативні емоції, коли дорослий байдужий до неї.

Про що свідчить така поведінка? Що зумовлює її зміни? Дайте письмову обгрунтовану відповідь

Практична задача (рівень С):

1. Складіть анкету для виявлення інтересу до вивчення іноземної мови учнями основної школи. Схарактеризуйте її (вид анкети, тип запитань, передбачувані відповіді, аналіз результатів). Дослідіть за вашою анкетою інтереси до вивчення іноземної мови у декількох ваших зна.йомих. Результати проаналізуйте

2. СЛОВНИКОВА РОБОТА:

Психологія, предмет психології, галузі психології, принципи психології, психодіагностика, методологія, метод, методика, емпіричне дослідження, спостереження, експеримент, бесіда, анкета

ЗАВДАННЯ ДЛЯ НАУКОВИХ ПОВІДОМЛЕНЬ ТА ДОПОВІДЕЙ

Опрацюйте статтю Волянюк Н. Ю. Использование биографического метода в психолого-педагогических исследовавниях // Практична психологія та соціальна робота. – 2004. – № 1. – С. 37 – 40. та зробіть наукове повідомлення про використання біографічного методу в вашій спеціальності

4. ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:

Ананьев Б.Г. О методах современной психологии // Психодиагностические методы в лонгитюдном исследовании студентов. - Л , 1976.

ЛІТЕРАТУРА:

1.Бондаренко А.Ф. Основы психологии. [Учебник для студентов гуманитарных вузов] / Александр Федорович Бондаренко / – К.: Освита Украины. – 2009.

2.Кісарчук З. Г. Особливості розвитку практичної психології на сучасному етапі // Практична психологія та соціальна робота./ Зоя Кісарчук/ – 2001. – № 3. – С. 10 – 12.

3.Гамезо М. В., Домашенко И. А. Атлас по психологии. / М.В. Гамезо, И.А. Домашенко/. – М.: Педагогическое общество России, 2001.

4.Гиппенрейтер Ю. Б. Введение в общую психологию: Курс лекций. / Ю.Б. Гиппеерейтер / – М.: ЧЕРо, 1999.

5.Естественно-научные основы психологии / Под ред. А.А.Смирнова, А.Р.Лурия, В.Д.Небылицына. – М.: Педагогика, 1978.

6.М’ясоїд П.А. Загальна психологія: [Навч. посіб]. – 2-ге вид., допов. / П.А. М’ясоїд – К.: Вища шк., 2001.

7.Немов Р. С. Психология. [Кн. 1]. / Р.С. Немов/ – М.: ВЛАДОС, 1997.

8.Основи психології: Підручник / За заг. ред. О. В. Киричука, В. А. Роменця. – К., 1995.

9.Психологія: [Підручник] / Ю. Л. Трофімов, В. В. Рибалка, П. А. Гончарук та ін.; [за ред. Ю. Л. Трофімова]. – 2-ге вид. – К.: Либідь, 2000.

10. Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии. Т. І./ С.Л. Рубинштейн – М., 1989.

11. Столяренко Л. Д. Основы психологии. – 3-е изд./ Л.Д. Столяренко/ – Ростов-на-Дону: Феникс, 2000.

ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ

 

Мета роботи: дослідження властивостей нервової системи за психомоторними показниками.

Обладнення: (Тепінг-тест Є. Ільїна) спеціально заздалегідь підготовлені бланки, що явля­ють собою аркуші паперу (203 х 283), розділені на шість розташованих по три в ряд рівних прямокутники, олівці, секундомір.

Інструкція. Дослід проводиться студентами самостійно з чітким дотриманням інструкції. За командою почніть ставити крапки в кожному квадраті запропонованого вам бланка. Протягом 5 секунд необхідно по­ставити якнайбільше крапок у першому квадраті. За командою ви переходите до другого квадрату за годинниковою стрілкою, при цьому не переривайте роботу. Увесь час намагайтеся працювати у швидкому темпі.

Завдання повторити тепер вже другою рукою.

Обробка результатів

1. Підрахувати кількість крапок у кожному квадраті.

2. Побудувати графіки працездатності для кожної з рук. Для цього на осі абсцис відкласти рівні інтервали часу (5 с, 10 с, 15 с...), на осі ординат — кількість крапок у кожному квадраті. Криву роботи правої руки можна накреслити суцільною лінією, а лівої — пунктирною.

3. Проаналізувати форми кривих.

Аналіз результатів. Сила нервових процесів є показником праце­здатності нервових клітин і нервової системи в цілому. Сильна нервова система витримує більші за величиною і тривалістю навантаження, ніж слабка. Методика заснована на визначенні динаміки максимального темпу руху рук. Досвід проводиться послідовно спочатку правою, а потім лівою рукою. Отримані в результаті варіанти динаміки максимального темпу можуть бути умовно розділені на п'ять типів:

- опуклий тип: темп наростає до максимуму в перші 10-15 с роботи, надалі він може знизитися до вихідного рівня. Цей тип кривої свід­чить про наявність у досліджуваного сильної нервової системи;

- рівний тип — максимальний темп утримується приблизно на одно­му рівні протягом усього часу роботи. Цей тип кривої характеризує нервову систему досліджуваного як систему середньої сили;

- спадний тип — максимальний темп знижується вже з другого інтер­валу. Протягом всієї роботи він вже не піднімається до вихідного. Цей тип свідчить про слабкість нервової системи;

- проміжний тип — темп роботи знижується після перших 10—15 с. Цей тип розцінюється як проміжний між середнім і слабким — середньослабкий тип;

- увігнутий тип — первісне зниження максимальною темпу змінюєть­ся, а потім короткочасне зростання темпу до вихідного рівня. Цей тип розцінюється як средньосильний.

Завдання дослідження:провести експериментальне дослідження властивостей нервової системи, побудувати графік цього процесу, проаналізувати та узагальнити отримані результати.

 

Оформлення звіту з лабораторної роботи є обов'язковим етапом лабораторної роботи. Письмовий виклад аналізу отриманих результатів має певну структуру:

1. Тема дослідження, мета. Інформація про досліджуваного (ПІБ, стать, соціальний статус)

2. Метод дослідження, назва, автор, використана література.

3. Протокол досліду

4. Обробка отриманих результатів та іх аналіз.

СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ 2.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 232; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!