Основи моделювання у фізичному вихованні і спорті



Моделювання — це процес створення та дослідження моделі, а модель (словесна, графічна, математична) — засіб, форма наукового пізнання.

В управлінні процесом ФВ виникає необхідність у розробці таких видів моделі:

- моделі фізичного стану особи, що займається фізичними вправами;

- моделі процесу ФВ – програми занять з ФВ.

МОДЕЛЮВАННЯ У СПОРТІ

Формування логічними засобами певної абстрактної моделі майбутньої цільової змагальної діяльності (відповідного стану спортсмена), структури тренувального та змагального процесу, що забезпечує досягнення прогнозованих станів і результатів. Моделі звичайно представлені у словесній, логічно-символічної, математичної, графічної формах.

Специфіка моделювання полягає в тому, що між суб'єктом (спортсменом) і об'єктом (досліджуваної ситуацією) коштує проміжну ланку - модель. Метод моделювання, як елемент наукового пізнання, являє собою відтворення форми або деяких властивостей предметів (явищ) з метою їх вивчення або повторення (відтворення).

Використання моделей в ході навчання підвищує можливість ефективно управляти навчально-тренувальним процесом. Така система передачі знань забезпечує створення проблемної ситуації, організацію зворотного зв'язку і отримання об'єктивних відомостей про якість засвоєння матеріалу, що вивчається.

33.3. . Педагогічна технологія - це системний метод створення, застосування й визначення всього процесу викладання та засвоєння знань із обліком технічних і людських ресурсів тай їхньої взаємодії, що ставить своїм завданням оптимізацію форм освіти (ЮНЕСКО). «3» аспекти: 1) науковим: педагогічні технології - частина педагогічної науки, що вивчає й розробляє цілі, зміст і методи навчання та проектувальних педагогічних процесів; 2) процесуально-описовим: опис (алгоритм) процесу, сукупність цілей, змісту, методів і засобів для досягнення планованих результатів навчання; 3) процесуально-діючим: здійснення технологічного (педагогічного) процесу, функціонування всіх особистісних, інструментальних і методологічних педагогічних засобів. Таким чином, під педагогічною технологією, насамперед, розуміється система найбільш раціональних способів досягнення педагогічної мети, наукова організація навчально-виховного процесу, що визначає найбільш раціональні й ефективні способи досягнення кінцевих освітньо-культурних цілей.




Білет № 34

34.1.Рівень фізичної культури – це комплекс якостей, здібностей та станів людини, який є необхідним і достатнім щодо якісної реалізації життєдіяльності відповідно до морально-етичних норм цивілізованого суспільства. До цього комплексу включаються показники фізичного розвитку, функціонального стану (працездатності), фізичної підготовленості та стану здоров’я.

Спортивні досягнення визначаються трьома групами факторів: індивідуальними факторами (перша група), науково-технічним прогресом (друга група) і соціально-економічними факторами (третя група).

1.група - а) ступінь мотивації до занять, б) психічну стійкість; в) здатність спортсмена до адаптації; г) показники фізичного розвитку займаються; д) ритм і темп біологічного дозрівання спортсмена.

2. група- сучасна методика тренування;- раціональна система змагань;- прогресивність техніки і тактики;- матеріально-технічне, науково-методичне, медико-біологічне та інформаційне забезпечення.

3. група - а) ресурс вільного часу, необхідного не тільки для тренування, але і для відпочинку; б) сон, достатній для відновлення сил; в) правильно організоване і збалансоване харчування

34.2Наукова робота - це самостійно виконане наукове дослідження тієї чи іншої проблеми, яке відповідає науковим принципам, має певну структуру, містить результат власного і власні, висновки, її якість може бути визначена за такими критеріями: актуальність обраної теми; науковість, повнота розкриття теми , аргументованість висновків; елемент творчості; стиль, грамотність.

Сучасне поняття НДР включає в себе два взаємопов'язаних елементи:а) ознайомлення студентів з елементами дослідної праці; б) наукові дослідження.

Основними завданнями науково-дослідної роботи студентів є :

- оволодіння науковими методами пізнання, поглиблене і творче засвоєння програмного матеріалу; - навчання методиці й засобам самостійного вирішення наукових і технічних задач.

Науково-дослідна робота являє собою комплекс форм та методів формування у майбутніх спеціалістів творчого мислення, засвоєння теоретичних знань, набуття навичок дослідникаОтже, науково-дослідницька робота – це не переказ, і тим більше не виклад літератури або інших джерел, а самостійна творча робота з елементами наукового дослідження.

3. Основні концептуальні положення побудови педагогічних технологій формування рухових навичок у фізичному вихованні.

Технологія - це сукупність прийомів, застосовуваних у якій-небудь справі, майстерності, мистецтві (тлумачний словник).

Педагогічна технологія - це системний метод створення, застосування й визначення всього процесу викладання та засвоєння знань із обліком технічних і людських ресурсів тай їхньої взаємодії, що ставить своїм завданням оптимізацію форм освіти (ЮНЕСКО).

Основні концептуальні положення побудови педагогічних технологій формування рухових навичок: 1. Поєднання фізичних вправ з умовами їх виконання при формуванні засобів педагогічного впливу адекватних педагогічній задачі.  2. Врахування основних механізмів адаптації, 3. Формування функціональної системи технології формування рухових навичок. 4. Акцентування провідної ролі педагога. 5. Врахування в процесі навчання руховим діям у фізичному вихованні впливу різноманітних дидактичних умов діяльності та залежності ефективності навчання від властивостей нервової системи, уваги і рухової пам’яті учнів, креативного підходу вчителя в управлінні процесом навчання, диференціації навчання на основі застосування вказаних умов діяльності.



Білет № 35

35.1У другій половині XX сторіччя технологія у фізичній культурі і спортивній підготовці зробила великий крок вперед, особливо у частині, яка призначена забезпечити найвищі досягнення у спорті. На очах одного покоління був здійснений шлях від інтуїтивного випробування продуктивних засобів та методів їх використання до чіткої теорії, яка визначає закономірності розвитку спортивної майстерності.

 У цьому процесі значна роль належить можливостям інструментального збору інформації, статистичним методам її обробки, які дозволяють зробити точні висновки з неточних, нестабільних даних, а також швидкому розповсюдженню методичних і наукових праць. Тому своє впливове місце має інформація, яка засновується на знаннях закономірностей розвитку фізичних можливостей, на тестуванні - використовуванні валідних (найбільш насичених інформацією) тестів у контрольних іспитах, адекватних даному виду спорту. Вони об'єктивно (у фізичних одиницях) визначають стан рухового розвитку людини, водночас вони значно простіші у виконанні, ніж основні вправи з виду спорту. Для точного прогнозу і програмування майбутньої діяльності тестування проводяться у двох напрямках: а) медичне обстеження, яке відображає стан здоров'я і рівень розвитку функціональних систем організму, їх відновлюваність після навантажень (за даними рівня кров'яного тиску, екскурсії і об'єму легень, часу відновлення пульсу і т.п.); б) рівень розвитку фізичних якостей, технічної та психологічної підготовленості.

 Сучасний професіоналізм тренера та викладача характеризується його здібністю до збирання суттєвої інформації, її обробки та аналізу та на цій основі обирати гідний варіант.

На загальному тлі засобів, що традиційно застосовуються для інтенсифікації та підвищення ефективності підготовки спортсменів у професіональному та олімпійському спорті, вигідно вирізняються потенційні можливості біомеханіки фізичних вправ, оснащеної найсучаснішими, високими, зокрема комп'ютерними та біофізичними, технологіями. Досягнення біомеханіки порівняно давно, протягом останніх трьох-чотирьох олімпійських циклів, активно впроваджуються промислово розвинутими країнами у практику спорту вищих досягнень і у ряді випадків приносять вельми відчутні результати.

35.2. Метод вивчення документів використовується здебільшого як додатковий, але, незважаючи на це, він має велике значення, оскільки за його допомогою можливий аналіз продуктів людської діяльності. Метод вивчення документів застосовується переважно на ранніх етапах дослідження, коли необхідне попереднє ознайомлення з об’єктом дослідження, або на заключному етапі – для повнішої та об’єктивнішої інтерпретації результатів. У деяких випадках метод вивчення документів застосовується і як самостійний. Особливо доцільний він тоді, коли з документів можна отримати такі відомості, які неможливо дістати шляхом спостереження чи опитування. Для діагностики процесу цілеспрямованої спеціалізації в межах середньої освіти необхідний аналіз навчальних планів і програм, змісту підручників, звітної документації, учнівських творів, біографій випускників.

Методи аналізу документальних джерел поділяються на традиційний, неформалізований і формалізований, контент – аналіз. Традиційний (ґрунтується на загальних логічних операціях аналізу і синтезу, порівняння, визначення, оцінки, осмислення. Проводиться змістовне виділення блоків ідей згідно з постановленими цілями). Формалізований стандартизований метод (контент-аналіз) - альтернатива традиційним нормативним методам з метою подолання суб’єктивних викривлень у сприйнятті та інтерпретації змісту документів - в аналізові словника тих чи інших документів, фіксуванні частоти вживання окремих понять з наступною кількісною обробкою отриманих даних.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 834; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!