Адаптація функціональних систем організму людини до фізичних навантажень



Людина має досить великі можливості пристосування до незвичайних умов існування або дії надзвичайних чинників. Ця здатність грунтується на резервах організму і його здатності до компенсаторних реакційТак, при гіпоксії треновані люди протягом більш тривалого часу зберігають працездатність. Вивчення фізіологічних резервів організму, їх підвищення і використання має увійти до арсеналу методів оцінки та закріплення здоров'я людини.

Слід зазначити, що систематичне виконання фізичних вправ дозволяє зберегти фізіологічні резерви, а відповідно високий рівень здоров'я і працездатності до дуже похилого віку.

фізично треновані особи не тільки здатні без будь-яких негативних наслідків різко підвищити функції органів і систем, але і витратити на це менше енергії, як у стані спокою, так і при фізичному навантаженні. Таким чином, при меншій частоті скорочень серце довгий час відпочиває, а тканини організму одержують з кров'ю достатньо поживних речовин при менших витратах енергії.

2)Некласична наука (кінець ХІХ - перша пол. ХХ ст.) відкидає об'єктивізм класичної науки та уявлення про реальність як щось незалежне від засобів пізнання. Вихідним пунктом науки на цьому етапі були такі відкриття: в фізиці - ділимості атома, становлення релятивістської та квантової теорій, в хімії - квантова хімія, в космології - концепція нестаціонарного Всесвіту, в біології - становлення генетики. Виникають та розробляються кібернетика та теорія систем. Тут ми маємо нове осмислення зв'язку між знаннями про об'єкт та характером засобів та операцій пізнавальної діяльності. Експлікація (виявлення та осмислення) цих зв'язків розглядається як умова об'єктивно істинного опису та пояснення світу.

Правове регулювання у професійному спорті

Правове регулювання професійного спорту здійснюється МОК.




Білет №15

Біомеханічна адаптація до рухової діяльності

Биомеха́ника это движение живого и раздел естественных наук, изучающий на основе моделей и методов механики механические свойства живых тканей, отдельных органов и систем, или организма в целом, а также происходящие в них механические явления.. Основные методы исследования:подометрия — измерение временных характеристик шага;гониометрия — измерение кинематических характеристик движений в суставах;

динамометрия — регистрация реакций опоры;элекромиография — регистрация поверхностной ЭМГ;стабилометрия — регистрация положения и движений общего центра давления на плоскость опоры при стоянии... Рухова діяльність - специфічний вид діяльності, який полягає у системі рухових дій, що забезпечують взаємодію суб'єкта з навколишнім середовищем.

Постнеокласична парадигма науки

. Сучасна наука – це постнекласична наука, особливістю якої є такий стан знань і такий тип наукової раціональності, що поєднують науки про природу і науки про дух. Вона являє собою, як відзначає академік РАН В.С. Степін, “людиновимірну систему, яка історично саморозвивається” і базується на фундаментальному положенні про те, що людина є істотним і неусувним компонентом наукової картини світу і предмету науки.      Істотна ознака постнекласичної науки (друга половина XX ст.) – включеність суб’єктивної діятельності в “тіло знання”. Вона враховує співвіднесеність характеру одержуваних знань про об’єкт не тільки з особливістю засобів і операцій діяльності суб’єкта, але й з її ціннісно-цільовими структурами.

Характерною рисою постнеокласичної стадії розвитку науки є універсальний (глобальний) еволюціонізм, що з’єднує ідеї еволюції з ідеями системного підходу і розповсяджуючи розвиток на всі сфери буття, встановлюючи універсальний зв’язок між неживою, живою і соціальною матеріями.

.3Процес багаторічної підготовки спортсменів складається з етапів:

1.  Етап початкової підготовки 9-12 років. Характеризується помірними темпами зростання, плавністю розвитку, поступовістю зміни структур і функцій. Завдання – зміцнення здоров’я та різноманітний фізичний розвиток дітей, формування у них стійкої зацікавленості до занять спортом, створення міцного рухового фундаменту. Методи: рівномірний, повторний, ігровий. Засоби: всі вправи, ознайомлення з усіма видами спорту, що є в шкільній програмі. Річний обсяг 100-150 годин.

2. Етап попередньої базової підготовки – сюди входять навчально-тренувальні групи 1-5 років навчання (12-16 років). Проходить різкий стрибок у розвитку фізичних якостей, йде швидке статеве дозрівання, стрімко розвиваються всі органи та системи, значно підвищується інтенсивність обмінних процесів. Завдання - зміцнення здоров’я та різнобічний фізичний розвиток, створення у юних спортсменів міцного фундаменту технічної підготовленості, що передбачає оволодіння широким арсеналом рухових умінь та навичок , які відповідають специфіці обраного виду спорту. Засоби: різносторонні вправи, спеціально-підготовчі, спеціально-підвідні вправи. Методи: рівномірний, повторний, ігровий. Заняття комплексної направленості.

3. Етап спеціалізованої базової підготовки – входять навчально-тренувальні групи 5-го року навчання та групи спортивного удосконалення 1-3 року навчання (17-20 років). Завершується формування організму , більшість його функцій досягає максимального розвитку. Завдання – створення передумов для напруженої підготовки на етапі максимальної реалізації індивідуальних можливостей. Цілеспрямована робота з формування міцного фундаментально спеціалізованої підготовленості та стійкої мотивації до досягнення найвищих результатів. Засоби і методи, що дозволяють підвищити функціональний рівень спортсменів.

4. Етап максимальної реалізації індивідуальних можливостей – входять групи вищої спортивної майстерності (20 років і більше). Завершується формування організму спортсмена , будується тренувальний процес з урахуванням усіх основних положень сучасної підготовки спортсменів високого класу.Загальні і спеціальні засоби тренування. Максимальне використання засобів, здатних виявити бурхливе протікання адаптаційних можливостей. Збільшується об’єм спеціальної психологічної підготовки.

5Етап збереження високих досягнень (30-35 років) або вік закінчення виступів у спорті вищих досягнень. Завдання – суто індивідуальний підхід до планування та побудови тренувальних занять на різних етапах річного макроциклу. Характеризується індивідуальним підходом і індивідуальними особливостями. Використовують ударні мікроцикли.Збільшення обсягу та інтенсивності тренувального навантаження в різних видах спорту за останнє десятиріччя підвищило важливість оптимізації методики навчально-тренувального процесу. У тренувальному процесі розрізняють: мікроструктуру – структуру окремих тренувальних занять і мікроциклів; мезоструктуру – структуру етапів, що містять відносно закінчену низку мікроциклів; макроструктуру – структуру великих тренувальних циклів типу піврічних, річних


 



Білет №16

1.Психологічна адаптація - функціональний компонент нерв. системи, яка вирішує специфічну репродуктивну проблему. Обробка інформації - високо абстрактна область, в якій очевидно діють психологічні адаптації Будь-яка 'обробка інформації' споживає енергію, що витрачається на перетворення фізичних систем. физическую активность можно считать значимым креативным элементом, формирующим в сочетании с другими факторами физическую культуру человека и являющимся в этом смысле важнейшим компонентом системы воспитания и самовоспитания личности.:1. Високий інформаційний зміст - система може приймати велику кількість різних і обнаружимо станів. Наприклад, серце може приймати тільки обмежений число різних станів (наприклад, швидкий пульс, повільний пульс), а ось сітківка ока може приймати астрономічно велика кількість різних станів (наприклад, всі можливі комбінації рівнів активацій всіх 125 мільйонів паличок і 6.5 мільйонів колб в кожному оці )2. Зміни станів вимагають невеликих кількостей енергії. Знову ж таки, серцевий м'яз вимагає істотної кількості енергії в порівнянні з енергією, необхідної для активізації колбочки в ретине3. Зміни станів можуть відбуватися дуже швидко. Частота скорочень серцевого м'яза повільна порівняна з потенційною частотою змін станів колб ретини. Фізична активність і психіка. Позитивний вплив фізичної активності проявляється також у психологічній сфері. Вона зменшує страх, допомагає побороти депресію, покращує якість сну та суб’єктивну оцінку самопочуття.

2.Науко́вим відкриття́м є встановлення невідомих раніше, але об'єктивно існуючих закономірностей, властивостей та явищ матеріального світу, які вносять докорінні зміни у рівень наукового пізнання [2]. Відкриття є найвищим науковим рівнем пізнання навколишнього світу. Стосунки, пов’язані з науковими відкриттями, регулюються Цивільним кодексом України.

Метод (грец. methodos — спосіб пізнання) — сукупність правил дії (наприклад, набір і послідовність певних операцій), спосіб, знаряддя, які сприяють розв´язанню теоретичних чи практичних проблем. Діалектика. Це один з методів філософії, згідно з яким будь-яке явище перебуває у процесі зміни, розвитку, в основі якого — взаємодія (боротьба) протилежностей. Метафізика — це недіалектичний, а точніше, за Гегелем, не філософський спосіб мислення. В цьому розмежуванні суто філософського методу в філософії і методу, який не піднявся до філософського рівня, і полягає суть протиставлення діалектики і метафізики у Гегеля.

Феноменологічний метод. Головним своїм завданням вбачає формування понять, якими оперує філософія. Трансцендентальний метод. Суть його полягає в тому, що визначення сущого дається через розкриття суб'єктивних умов (засад) його конституювання (формоутворення). значного поширення останнім часом.

3. Розрізняють 3 рівні в структурі тренувального процесу:1. Мікроструктуру – окремі заняття та мікро цикли. 2. Мезоструктуру – мезоцикли та етапи тренування3. Макроструктуру – макроцикли.

Мікроструктура визначається заняттями, що містять вступну, підготовчу, основну, заключну. Виділяють заняття: навчальні, тренувальні, навчально-тренувальні, відновлювальні, модельні, контрольні. Тривалість мікроциклу від 3-4 до 10-14 днів. Але найбільш поширені тижневі мікроцикли. Розрізняють втягуючі, ударні, відновлювальні, підвідні, змагальні.

Мезоцикли – відносно цілісні етапи тренувального процесу, тривалістю від 3 до 6 тижнів. Поділяються на втягуючі, базові, контрольно-підготовчі,предзмагальні, змагальні.

Великі формування тренувального процесу від кількох місяців до 4 років називають макроциклом. Протягом макроциклу набуваються, стабілізується і тимчасово втрачається спорт форма. Цим формам відповідає підготовчий, змагальний, перехідний періоди макроциклу. Залежно від етапу багаторічної підготовки спортсменів протягом року планується 1-2 або 3 макроцикли.

Мікроцикли:Втягувальні мікроцикли застосовуються на першому етапі підготовчого періоду для поступового підведення організму спортсмена до напруженої тренувальної роботи і характеризуються невеликими сумарними обсягами навантажень. Ударні мікроцикли містять великі сумарні обсяги і високу інтенсивність тренувальних навантажень.. Мікроцикли,. Відновлювальні мікроцикли характеризуються зниженням навантаження, основне завдання – забезпечення оптимальних умов для перебігу відновлювальних процесів в організмі після серії ударних мікроциклів. Змагальні мікроцикли спрямовані на забезпечення оптимальних умов передзмагальної підготовки й участі в змаганнях.Втягувальні мікроцикли застосовуються на першому етапі підготовчого періоду для поступового підведення організму спортсмена до напруженої тренувальної роботи і характеризуються невеликими сумарними обсягами навантажень. Ударні мікроцикли містять великі сумарні обсяги і високу інтенсивність тренувальних навантажень. Основне завдання – розширення функціональних й адаптаційних можливостей організму спортсмена.Кілька мікроциклів (3-5) об’єднуються в мезоцикли, Слід розрізняти мезоцикли втягувальні, базові, контрольно-підготовчі, передзмагальні і змагальні. . Планування тренування зводиться до Тренувальне заняття – це основна форма тренувального процесу і складається з трьох частин: підготовчо-вступної, основної та заключної. спортсмена.В заняття є вибіркової спрямованостікомплексної спрямованості




Білет №17

1.Соці-пед адаптація являє собою процес активного пристосування людини до нових для неї соціальних умов життєдіяльності, протягом якого вона набуває рівноваги і стійкості до впливу змінних умов соціального середовища. Повна соц.-пед адаптація людини передбачає сукупність наступних адаптацій: - організаційна адаптація - педагогічна адаптація - психологічна адаптація - професійна адаптація.

Соці-пед адаптація здійснюється за такими стадіями (етапами): 1) стадія початкова (етап формування адаптаційних навиків і розвитку здібностей, які покликані в подальшому полегшити соціальну адаптацію); 2) стадія терпіння (пристосувальницький етап, у ході якого і соціальне середовище, і індивід визнають рівноцінність еталонів поведінки);

3) стадія пристосування (етап засвоєння соціально корисних ролей); 4) етап правової адаптації; 5) стадія повної адаптації (етап “асиміляції”, коли індивід відмовляється від попередніх зразків і цінностей і повністю визнає нові).


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 400; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!