ТЕМА 3.7 Селективні підсилювачі



МЕТА:

- навчальна: ознайомити студентів з селективними підсилювачами;

- розвиваюча: розширити світогляд студентів, поглибити вивчене для систематизації та узагальнення фундаментальних знань щодо основних схем резонансних підсилювачів LC-типу, RC-вибіркових систем підсилення; розвивати вміння самостійно застосовувати знання до вирішення практичних завдань;

- виховна: виховувати увагу, логічне мислення, впевненість у вирішенні практичних завдань:

 

ОБЛАДНАННЯ: дошка, схеми, характеристики

 

ПЛАН

1 Характеристики послідовного та паралельного контурів. Підсилювачі резонансні LC-типу.

2 RC-вибіркові системи. Подвійний Т-міст. Селективні RC-підсилювачі.

 

ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ

 

ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОСЛІДОВНОГО ТА ПАРАЛЕЛЬНОГО КОНТУРІВ. ПІДСИЛЮВАЧІ РЕЗОНАНСНІ LC-типу

 

За принципом дії та схемному виконанню частотно-вибіркові підсилювачі діляться на резонансні, смугові та підсилювачі зі зворотнім зв'язком.

Резонансні підсилювачі (рис.70) – навантаженням вихідного ланцюга підсилювального елемента є паралельний коливальний контур, який має високий опір Rрез для резонансної частоти f0 і малий опір для всіх інших частот. В резонансних підсилювачах транзистор може бути включений за схемами з СЕ, СБ, СК, але у більшості випадках застосовується схема з СЕ, яка має найбільше підсилення за потужністю із малим рівнем шумів.

Рисунок 70 – Схема резонансного транзисторного підсилювача з автотрансформаторним включенням контура

 

Частотна характеристика резонансного підсилювача визначається параметрами коливального контура.

Для зменшення впливу транзисторів на контур в схемах резонансних підсилювачів, як правило, використовують неповне включення контуру в колекторний ланцюг транзистора.

Смугові підсилювачі (рис.71) на відміну від резонансних мають, як правило, фіксовану настройку. Опором навантаження їх є смуговий фільтр – це двоконтурна зв’язана система з взаємоіндуктивним зв’язком між контурами. Частотна характеристика має форму аналогічну резонансної кривої двох зв’язаних контурів і в основному залежіть від ступеню зв’язку між контурами.

Рисунок 71 – Схема смугового підсилювача

 

RC - ВИБІРКОВІ СИСТЕМИ. ПОДВІЙНИЙ Т-МІСТ. СЕЛЕКТИВНІ RC -ПІДСИЛЮВАЧІ

На більш низьких частотах (сотні герц), коли індуктивність коливального контуру стає досить великою і контур стає громіздким і досить дорогим застосовують селективні підсилювачі з застосуванням частотно-вибіркових фільтрів типу RC в ланцюзі ВЗЗ (рис.72,а).

Рисунок 72 – а) схема простішого RC-фільтра вибіркового підсилювача; б) його резонансна характеристика

 

Елементи R1C1 ослаблюють низькі частоти, а елементи R2C2 ослаблюють високі частоти. Тому коефіцієнт передачі фільтра

К = Uвих /Uвх

Має максимальне значення тільки на одній резонансній частоті f0. А на інших частотах коефіцієнт передачі різько зменшується. Частотна характеристика такого фільтра показана на рис.72,б. Частота f0, яка називається квахзірезонансною визначається за формулою

На рис.73,а наведено Т-подібний RC-фільтр, який містить два Т-подібних RC-ланцюга і складається: перший з конденсаторів С1, С2 і резистора R3; другий з конденсатора С3 і резисторів R1 i R2.

Рисунок 73 – а) подвійний Т-подібний RC-фільтр; б) його частотна характеристика

 

Напруга на виході кожного Т-подібного ланцюга зсунуті за фазою відносно вхідної напруги. При цьому напруга на виході першого випереджає вхідну напругу, а напруга на виході другого – відстає. Це дозволяє при паралельному з’єднані двох Т-подібних RC-ланцюжків отримати на виході (на деякій частоті) при відповідних співвідношеннях величин елементів R і С рівні по амплітуді, але протилежні за фазою напруги. При цьому сумарна напруга на виході такого фільтра дорівнює нулю. Частотна характеристика такого фільтра наведена на рис.73,б.

Квазірезонансна частота f0 цього фільтра, на якій коефіцієнт передачі має найменше значення, залежить від елементів ланцюжків:

На рис.74,а наведена схема вибіркового підсилювача з подвійним Т-подібним мостом в ланцюзі ВЗЗ.

Рисунок 74 – а) схема вибіркового підсилювача з подвійним Т-подібним мостом;

б) частотна характеристика

На квазірезонансній частоті f0 фільтр вносить максимальне затухання сигналу, який проходить з виходу на вхід. Тому глибина ВЗЗ практично дорівнює нулю і, отже, підсилення максимальне.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1 Законспектувати коротко характеристики паралельного та послідовного коливальних контурів з визначенням резонансу струмів і напруг для цих контурів. Записати формули визначення резонасних частот, добротності, резонасних опорів та формули зв’зку між собою смуги пропускання, резонасної частоти та добротності.

2 Законспектувати схему селективного підсилювача з подвійним Т-подібним RC-фільтром на ОП, режекторну АЧХ підсилювача.

3 Який резонанс створюється в паралельному резонансному контурі – струмів чи напруг?

4 Що таке квазірезонансна частота в селективному RC-підсилювачі?

5 Визначити резонансну частоту вибіркового підсилювача, якщо індуктивність котушки контуру становить 8 мкГн, а ємність конденсатора 100 пФ.

6 Яке співвідношення опорів і ємностей подвійного Т-подібного мосту повинно бути для забезпечення режиму підсилення?

7 Графічно відобразити АЧХ селективного RC-підсилювача на ОП.

8 Чому дорівнює квазірезонасна частота такого підсилювача?

 

ВИКЛАДАЧ– Ковальова Т.І.

 

ЛЕКЦІЯ № 22 (2 год.)

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 935; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!