ДВОТАКТНІ ТРАНСФОРМАТОРНІ ПІДСИЛЮВАЧИ ПОТУЖНОСТІ
Недоліків однотактного трансформаторного підсилювача потужності позбавленій двотактній підсилювач потужності рис.67.
Рисунок 67 – Двотактний трансформаторний підсилювач потужності
Підсилювач складається з двох однотактних каскадів, виконаних на транзисторах VT1 і VT2. Параметри транзисторів повинні бути практично однаковими. Трансформатор TV1 призначений для подачі на вхід підсилювача двох напруг Uвх1 та U вх2 , рівних за величинами, але зсунутих за фазою на 180 ел.град. Трансформатор TV2 узгоджує вихід підсилювача з навантаженням, тобто забезпечує виконання умови передачі максимальної потужності. Резистори R1, R2 (дільники напруги) призначені для створення режиму спокою (в режимі класу АВ) для обидвох транзисторів.
Цей підсилювач може працювати у класі В або АВ. У трансформатора TV2 стале підмагнічування відсутнє, оскільки по одній його напівобмотці постійний струм тече в одному напрямку, а по другій – у протилежному, причому ІОК1 = І ОК2
Розглянемо роботу підсилювача за наявності Uвх1.
Якщо полярність Uвх1 відповідає вказаній на схемі без дужок, транзистор VT2 закритий, а VT1 працює в режимі підсилення. При цьому в колекторному колі VT1 з′являється підсилена напівхвиля струму, яка через верхню первинну напівобмотку трансформатора TV2 передається до навантаження.
При полярності Uвх1 , вказаній у дужках, транзистор VT1 закритий, а VT2 знаходиться в режимі підсилення під дією Uвх2 . Напівхвиля струму, що протікає у колекторному колі VT2, має протилежний напрямок і через нижню напівобмотку трансформатора TV2 передається до навантаження. Таким чином, транзистори VT1 і VT2 працюють по черзі, створюючи підсилену змінну напругу на навантаженні за два такти.
|
|
Рвих = Іm Um /2,
де Рвих – корисна потужність, що віддається в навантаження;
Um– амплітуда змінної складової напруги на колекторі;
Іm – амплітуда змінної складової струму колектора.
Потужність, яка споживається кожним транзистором від джерела живлення
P0 = ІКсер ЕК,
де ІКсер - середнє значення струму кожного транзистора.
Унаслідок симетрії схеми к.к.д. двотактного каскаду в режимі В рівний
ηВ = 2Рвих /2Р0 = Рвих /Р0 .
Різниця потужностей, яка споживається кожним транзистором від джерела живлення і корисної
РК = P0 – Рвих = Р0 (1 - ηВ)
розсіюється у вигляді тепла на колекторі транзистора. Високий К.К.Д. вказує, що в режимі В на колекторі транзистора розсіюється відносно невелика частина (близько 30%) потужності, споживаної транзистором від джерела живлення. Тому при заданій допустимій величині потужності РКmax в режимі В транзистор може віддати потужність у декілька разів більшу, ніж в режимі А.
|
|
ДВОТАКТНІ БЕЗТРАНСФОРМАТОРНІ ПІДСИЛЮВАЧІ НА БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРАХ
Безтрансформаторні потужні вихідні каскади дозволяють здійснити безпосередній зв'язок з навантаженням, що дає можливість обійтися без громіздких трансформаторів і розділових конденсаторів; мають хороші частотні і амплітудні характеристики; легко можуть бути виконані за інтегральною технологією. Між каскадами можна вводити глибокі загальні від′ємні ЗЗ як по змінному, так і за постійним струмами, що істотно покращує характеристики перетворення всього пристрою.
Безтрансформаторні вихідні каскади підсилення використовують як у складі ІМС, так і в дискретному виконанні.
Безтрансформаторні потужні вихідні каскади збирають в основному по двотактних схемах на транзисторах, працюючих в режимі В або АВ і включених за схемами зі СК або СЕ. У цих схемах можливе поєднання в одному каскаді або однакових транзисторів (рис.68), або транзисторів з різним типом електропровідності (рис.69). Каскади, в яких використані транзистори з різним типом електропровідності (р-n-р або n-p-n), називаються каскадами з додатковою симетрією.
Схему такого каскаду, виконану на однотипних транзисторах n-p-n – типу, наведено на рис.25.
|
|
Рисунок 68 – Безтрансформаторний каскад підсилення на однотипних транзисторах
Рисунок 69 – Каскад підсилення на транзисторах різного типу провідності
Транзистор VT2 і навантаження Rн утворюють каскад зі СК, а VT3 і Rн – каскад зі СЕ. Сигнали, що підсилюються, надходять на входи транзисторів VT2, VT3 із зміщенням за фазою на 180º, одержання двох протифазних напруг забезпечує фазоінверсний каскад на транзисторі VT1.
Транзистори VТ2 і VТЗ поперемінно відкриваються позитивними напівперіодами, зумовлюючи протікання в навантаженні змінного струму.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1 Які схеми підсилювачів потужності застосовують в режимі класу В?
2 Які каскади використовують у складі ІМС?
3 Задача 1. Визначити опір резистора в колі колектора RК, якщо напруга живлення транзисторного каскаду U = 30 В, а струм колектора спокою ІК0 = 2 мА.
(Відповідь: 7,5 кОм).
4 Задача 2. Визначити струм спокою колектора транзисторного каскаду зі СЕ на базі транзистора КТ502Г, що забезпечує на резисторі RК = 6,2 кОм максимальну амплітуду вихідної напруги. Напруга живлення каскаду U = 40 В.
|
|
(Відповідь: 3,18 мА).
5 Задача 3. В транзисторному каскаді зі спільним емітером на транзисторі МП40 струм спокою бази ІБ0 = 0,5 мА. Напруга UБЕ0 = 0,31 В. Визначити опори резисторів дільника R1 , R2 , якщо через резистор R1 проходить струм І1 = 2 мА, напруга живлення каскаду U = 10 В, опір резистора RК = 2,4 кОм.
(Відповідь: R1 = 3,68 кОм; R2 = 405 Ом).
6 Задача 4. Визначити діапазон зміни вихідної напруги транзисторного каскаду зі спільним емітером на транзисторі КТ819Б, якщо напруга живлення каскаду U = 40 В.
(Відповідь: 5 В < uвих < 40 В).
ВИКЛАДАЧ– Ковальова Т.І.
ЛЕКЦІЯ № 21 (2 год.)
Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1269; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!