Англомовні країни (Англія, США)



Характерними особливостями обліку того часу було те, що в Англії в кінці XIX ст. переважали праці з викладенням не теорії, а переважно практики рахівництва. Вчених цікавили не наукові основи обліку, а практичні прийоми обліку. Автори праць лише описували досягнення практики. Отже, в обліку переважав позитивізм. Це призвело до появи організаційних принципів обліку: поділ праці, локалізація інформації, конкуренція в контролі, дієвість бухгалтерії, методологічна незалежність, психологічний клімат.

Слід зазначити, що теорія обліку не відрізнялась глибиною досліджень. У ті часи була поширена персоніфікація (кожний рахунок трактувався як жива людина, відповідна персона). Згодом кожний рахунок почали розглядати як екран, за допомогою якого спостерігають за поведінкою службовців («Товари» – комірник, «Каса» – касир, «Основні засоби» – комендант). Цей аспект отримав назву персоналізація.

Крім того, в обліку розглядалися такі питання:

- оцінка значення рахунку «Капітал» як центрального в системі рахунків (Дж. В. Фультон);

- класифікація вартостей, з яких виводилася класифікація рахунків (Е.Г. Фолсом);

- розгляд прибутку як приросту активу (Е. Купер);

- оцінка прибутку й об’єктів, що обліковуються, з первинних документів (Т. Вельтон);

- розгляд балансу як засобу розрахунку прибутку (Л.Р. Діксі);

- розвиток і поширення аудиту (Л.Р. Діксі);

- розгляд видів фальсифікації обліку (А.Т. Ватсон);

- розвиток бухгалтерської експертизи (Л.Р. Діксі, Ф. Пікслей).

Важливе місце в обліку займали такі питання, як нарахування амортизації, розвиток систем контролю заробітної плати, розвиток фінансового обліку, розробка нових методів оцінки виробничих запасів (ФІФО «перша партія в прибуток — перша у видатки», ЛІФО «остання партія в видатки — перша у прибуток», НІФО «наступна партія в прибуток — перша у видатки»).

В США першим, хто усвідомив необхідність теорії обліку був В.Е. Патон. Він також був автором перших бухгалтерських стандартів. Також слід звернути увагу на досягнення творця наукової бухгалтерії в Америці – Ч. Є. Шпруга, який першим викладав в університетах курс бухгалтерського обліку.

Значним досягненням американських авторів було наукове обґрунтування управлінського обліку (Роберт Антоні). Крім того, американські автори велику увагу приділяли обліку витрат і калькулюванню собівартості (Ч. Гаррісон, Дж. Харріс).

 

 

Термінологічний словник

Балансоведення –напрям в обліку, основним завданням якого є балансовий облік.

Динамічний баланс– співвідношення активного й пасивного резерву сил, що показує фінансові результати з урахуванням часових відносин між матеріальними й фінансовими оборотами.

Економічний напрямок розвитку обліку -напрям бухгалтерського обліку, відповідно до якого завданням обліку при відображенні господарських операцій є дослідження результатів господарської діяльності, яке поєднується з реєстрацією постійних змін кількості й складу майна.

Логісмографія –учення, що полягало в послідовній персоналізації рахунків і відповідало двом принципам: 1) персоналістичність - за кожним рахунком неодмінно повинна стояти особа або група осіб (без особи немає рахунку); 2) дуалістичність – сальдо рахунку власника дорівнює сальдо сукупного рахунку агентів і кореспондентів.

Персоналізація рахунків– трактування кожного рахунку як екрану, за допомогою якого спостерігають за поведінкою службовців (Товари – Комірник, Каса – Касир, Основні засоби – Комендант).

Позитивізм– напрям філософії, який заперечує методологічний підхід до науки, і головною рисою якого є зведення завдань науки до опису явищ.

Статичний баланс –баланс, який відображає стан та склад майна підприємства.

Французька форма рахівництва– форма обліку, яка передбачала ведення декількох додаткових книг (журналів) на кожен вид господарських операцій – касової, термінової, фактурної, книги особових рахунків, витратної, вексельної тощо, які періодично об’єднувалися в один Журнал для запису всіх господарських операцій.

Юридичний напрямок розвитку обліку- напрям бухгалтерського обліку, відповідно до якого завданням обліку при відображенні господарських операцій є реєстрація змін прав і зобов’язань господарюючих суб’єктів.

Контрольні питання

1. Доведіть, що в Італії в кінці XIX ст. розпочався новий етап у розвитку бухгалтерської науки.

2. У чому сутність юридичного й економічного напрямків розвитку обліку?

3. У чому полягає внесок французьких учених у розвиток бухгалтерського

обліку як науки в кінці ХІХ – початку ХХ ст.?

4. У чому полягає процедурний напрямок німецької бухгалтерії?

5. Які особливості розвитку обліку як науки в англомовних країнах?

6. У чому полягає сутність позитивізму в обліку Великобританії та США?

7. Які наукові праці з бухгалтерського обліку з’явились в Росії в кінці XIX – на поч. XX ст.?


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 499; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!