Тема 7. ПРАВОВА ОХОРОНА КОМЕРЦІЙНИХ НАЙМЕНУВАНЬ ТА ТОРГІВЕЛЬНИХ МАРОК 



Лекція (2 години)

Правова природа засобів індивідуалізації товаровиробників. Поняття й ознаки комерційного (фірмового) найменування. Поняття й ознаки торговельної марки. Підстави набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку. Оформлення прав на торговельну марку. Відмова в реєстрації торговельної марки. Експертиза заявки на реєстрацію торговельної марки. Права, що випливають із свідоцтва на торговельну марку.

Семінар (2 години)

1.Правова природа засобів індивідуалізації товаровиробників.

2.Поняття й ознаки комерційного (фірмового) найменування.

3.Зміст і чинність права інтелектуальної власності на комерційне найменування.

4.Підстави для відмови в наданні правової охорони.

5.Поняття й ознаки торговельної марки.

6.Підстави набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку.

7.Оформлення прав на торговельну марку.

8.Відмова в реєстрації торговельної марки.

9.Експертиза заявки на реєстрацію торговельної марки.

10.Права, що випливають із свідоцтва на торговельну марку.

11.Обов'язки, що виникають із свідоцтва на торговельну марку.

12.Визнання свідоцтва на торговельну марку недійсним.

13.Підстави припинення свідоцтва на торговельну марку.

14.Право попереднього користувача на торговельну марку.

15.Правова охорона добре відомих торговельних марок.

16.Міжнародна реєстрація торговельних марок.

17.Порушення прав власників свідоцтва.

 

ІІ. Перевірка знать студентів у формі тестування.

Джерела, рекомендовані до заняття:

1. Ніццька угода про Міжнародну класифікацію товарів та послуг для реєстрації знаків 1957 року.

2. Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 г.: Интеллектуальная собственность: нормативно-правовые акты / Под общ. ред. А. Д. Святоцкого, В. П. Петрова.-Т. 2.-К.: Ин Юре, 1999.

3. Про охорону прав на знаки для товарів і послуг: Закон України від 15 грудня 1993 р. № 3689-ХІІ // Відомості Верховної Ради України. - 1994. - № 7. - Ст. 36.

4. Про захист від недобросовісної конкуренції: Закон України від 7 червня 1996 р. № 236/96-ВР // Відомості Верховної Ради Укра­їни. - 1996.-№36.-Ст. 164.

5. Про ратифікацію Договору про закони щодо товарних знаків: Закон України від 13 жовтня 1995 р. № 380/95-ВР // Відомості Верховної Ради. - 1995. - № 37. - Ст 281.

6. Про рекламу: Закон України від 3 липня 1996 р. в редакції Закону від 11 липня 2003 р. № 1121-IV // Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 8. — Ст. 181.

7. Про зовнішньоекономічну діяльність: Закон України від 16 квітня 1991 р. № 959-ХІІ // Відомості Верховної Ради України. — 1991. № 29. - Ст. 377.

8. Про захист економічної конкуренції: Закон України від 11 січня 2001 р. № 2210-ПІ // Відомості Верховної Ради. - 2001. - № 12.- Ст. 64.

9. Мельник О. М. Правова охорона знаків для товарів і послуг. —Ірпінь, 2000.

10. Правовая охрана товарних знаков, фирменньїх найменований и географических указаний в Германии / Пер., ред. и коммент. Г. А. Андрощука, А. П. Пахаренко. — К.: Таксон, 1997.

11. Адуев А. Й., Белогорская Е. М. Товарний знак и его правовоє значение. - М.. 1972.

12. Василевский А., Савина-Лазарева 3. Товарние знаки й проблеми их поиска. — М., 1970.

13. Демченко Т. С. Охорона товарних знаків (порівняльно-правовий аналіз). Монографія. — К.: Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. — 2004. - 184с.

14. Мельников В. Национальная й религиозная символика в товарних знаках ,// Интел.чсктуальная собственность. — 1997. — № 7-8. —С. 41-43.

15. Кодинець А. Правовий статус комерційних (фірмових) найменувань за законодавством України // Юридична Україна. — 2005. — № 2 - С. 28-33.

16. Тюнер А. Регистрация й использование товарних знаков украинских предприятий в Европе — новьіе возможности // Інтелектуальна власність. — 2004. - № 8. - С. 11- 17.

17. Право інтелектуальної власності: Академ. курс: Підручник для студентів вищих навч. закладів / За ред. О. А. Підопригори, О. Д. Святоцького. — 2-ге вид., переробл. та допов. — К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. — 672 с.

18. Дроб'язко С. В., Дроб'язко Р. В. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник. — К : Юрінком Інтер, 2004. — 512 с.

 

Методичні вказівки до вивчення питань теми

Ринкова економіка зумовлює необхідність чіткого розмежування як учасників цивільного обороту, так і товарів і послуг, що наповнюють сьогодні ринок. З переходом України до ринкової економіки різко зрос­ла потреба у правовому регулюванні відносин у галузі індивідуалізації не лише товарів і послуг, а й учасників цивільного обороту.

Підприємницька діяльність в умовах сучасної економіки надзви­чайно різноманітна, багато профільна і в той же час багато підприємств виробляють одну й ту саму продукцію, надають одні й ті самі послуги, але неоднакових якості і рівня. Споживачеві буває непросто відрізнити товар одного підприємства від такого самого товару, що виробляється іншим підприємством, послуги одного підприємства від послуг іншого. І саме тут споживачеві можуть допомогти правові засоби індивідуалі­зації товарів, послуг і самих виробників, посередників, тощо.

Сьогодні склалася група з трьох цивільно-правових інститутів, завданням яких є індивідуалізація учасників цивільного обороту, товарів і послуг. Це право на комерційне найменування, право на торговельну марку, право на географічне зазначення.

У світовій практиці з часом виникла потреба надати належну правову охорону найменуванню певного підприємства або фірми, для того, щоб нею не могли скористатися у подальшому неправомірно інші особи. Так склався цивільно-правовий інститут — право на фірмове найменування або просто право на фірму (за ЦК України 2004 р. — комерційне найменування), завданням якого є індивідуалізація вироб­ників з метою захисту їх ділової репутації від неправомірних посягань третіх осіб. Отже право інтелектуальної власності на комерційне на­йменування охороняється ЦК України.

Необхідно перш за все з'ясувати функції комерційного найме­нування. Однією з головних функцій комерційного найменування є його здатність вирізняти одну особу з-поміж інших. Студент повинен також знати особливості виникнення, процедуру оформлення права інтелектуальної власності на комерційне найменування, якими майно­вими правами наділяється суб'єкт права інтелектуальної власності на комерційне найменування, та які існують підстави припинення чинності цих майнових прав згідно з ЦК.

Право інтелектуальної власності на торговельну марку (знаки для товарів і послуг, товарні знаки) охороняється ЦК України, Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» 1993 р. та низкою підзаконних актів. Значення торговельної марки для сучасного цивільного обігу важко переоцінити.

Особливість суб'єктів права інтелектуальної власності на торго­вельну марку полягає в тому, що ними визнаються будь-які фізичні чи юридичні особи, які володіють правом на неї. Об'єктом торговельної марки може бути будь-яке позначення чи будь-яка комбінація позна­чень. Такими позначеннями можуть бути — певні слова, власні імена, цифри, літери, кольори або комбінації кольорів, будь-які зображувальні елементи, або ж будь-яка комбінація таких позначень.

Студент повинен знати перелік позначень, які не можуть бути визнаними торговельною маркою. Також студент має з'ясувати порядок оформлення прав інтелектуальної власності на торговельну марку, якими майновими правами інтелектуальної власності наділяється володілець торговельної марки. Необхідно також звернути особливу увагу на строки чинності цих прав. Вони є чинними від дати подання заявки на торговельну марку в установленому порядку протягом 10 років. Цей строк може бути продовжений щоразу на десять років у порядку, встановленому законом.

Студент повинен знати можливості дострокового припинення чин­ності майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку, можливість їх відновлення, визнання цих прав недійсними.

 

 

ТЕМИ РЕФЕРАТИВНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

1.Фотографії як об'єкт авторського права та її ознаки.

2.Комп'ютерна програма як об'єкт авторсько-правової охорони.

3.Доменне ім'я як об'єкт авторсько-правової охорони.

4.Особливості розміщених в Інтернеті творів як об'єктів авторського права та проблеми їх правової охорони.

5.Правова охорона службових винаходів.

6.Договори на використання об'єктів промислової власності.

7.Договір комерційної концесії за законодавством України та зарубіжних країн: порівняльний аналіз.

8.Відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності в Україні.

9.Правова охорона комерційної таємниці в Україні.

10.Правова охорона нових сортів рослин.

11.Правова охорона топографії інтегральних мікросхем.

12.Правова охорона промислових зразків.

13.Правова охорона географічного зазначення.

14.Здійснення прав на торгівельну марку в Україні.

15.Правова охорона раціоналізаторських пропозицій.

16.Фотографії як об'єкт права інтелектуальної власності.

17.Відкриття як об'єкт права інтелектуальної власності.

18.Адміністративна відповідальність за правопорушення прав інтелектуальної власності.

19.Кримінальна відповідальність за правопорушення прав інтелектуальної власності.

20.Правове положення Державного агентства з авторських та суміжних прав.

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 289; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!