ІІ. Перевірка знать студентів у формі тестування



Джерела, рекомендовані до заняття:

Про охорону прав на винаходи та корисні моделі: Закон України в редакції Закону України від 1 червня 2000 р. із змінами і доповненнями, знесеними Законом України від 21 грудня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 8. — Ст. 37.

Про охорону права на промислові зразки: Закон України від 15 грудня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1994. - № 7. - Ст. 34.

Положення про свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію та порядок його видачі: Затверджений Наказом Державного патентного відомства України від 22 серпня 1995 р. № 129.

Азимов Ч. Н. Договорные отношения в области научно-технического прогресса. — Харьков, 1981.

Азимов Ч. Н. Основы патентного права Украины. — Харьков, 1995.

Андрощук Г. А., Работягова Л. Й. Патентное право: правовая охрана изобретений: Учебн. пособие. — К.: МАУП, 1999. — 212 с.

Дроб'язко В. С., Дроб'язко Р. В. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — 512 с.

Інтелектуальна власність в Україні: Правові засади та практика. Наук.-практ. вид.: У 4-х т. — Т. 3: Промислова власність. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 1999.

Крайнєв П. П., Работягова Л.І., Дятлик 1.1. Патентування винаходів в Україні / За ред. П. П. Крайнєва: Монографія. — К.: Ін Юре, 2000. - 340 с.

Охорона промислової власності в Україні: Монографія / За ред. О. Д. Святоцького, В. Л. Петрова. - К.: Ін Юре, 1999. - 400 с.

Підопригора О. А.. Підопригора О. О. Право інтелектуальної власності України: Навч. посібник. — К.: Юрінком Інтер. — 1998.

Прахов Б. Г., Зенкин Н. М. Изобретательство й патентоведение. - К.: Техника, 1988. - 256 с.

Промислова власність: Законодавчі та нормативні акти. У 3-х т. / Укладач П. М. Цибульов. - К.: УкрІНТЕЛ, 1998. - Т. 1: Зако­нодавство України з питань промислової власності. — 138 с.; Т. 2: Відомчі нормативні акти України з питань промислової власності. 310 с.; Т. 3.: Міжнародні угоди з питань промислової власності. -124 с.

Право інтелектуальної власності: Академ. курс: Підручник для студентів вищих навч. закладів / За ред. О. А. Підопригори, О. Д. Святоцького. — 2-ге вид., переробл. та допов. — К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2002. — 672 с.

Асиновский М. Л. Содержание рационализаторского предложения // ВопросьІ изобретательства. — 1980. — № 11.

Андрощук Г. А. Раціоналізаторська діяльність за кордоном: Уроки для України // Світ. - 2003. - № 33. - С. 2-3.

Святоцкий А. Д., Крайнєв П. П., Прахов Б. Г. Право интеллектуальной собственности на рационализаторское предложение / Под ред. Святоцкого О. Д. — К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре, 2004.-128с.

 

Методичні вказівки до вивчення питань теми

Ще одним видом творчості є науково-технічна діяльність, ре­зультати якої називають промисловою власністю. При розгляді цієї теми необхідно чітко визначити цей вид інтелектуальної власності, вивести визначення права промислової власності у двох значеннях — суб'єктивному і об'єктивному, надати перелік об'єктів промислової власності і дати визначення об'єктів правової охорони — винахід, корисна модель, промисловий зразок. Необхідно звернути увагу на те, що правова охорона надається не всім результатам науково-технічної творчості, а лише тим, які від­повідають вимогам патентоздатності. Науково-технічні досягнення можуть бути визнані об'єктами промислової власності лише після їх кваліфікації як таких відповідним державним органом, державної реєстрації та видачі охоронного документу.

Необхідно розглянути ознаки охороноспроможності для кожного об'єкту промислової власності.

Слід звернути увагу на момент виникнення у автора прав на ви­нахід, корисну модель та промисловий зразок.

Студент повинен знати те, що права на винахід, корисну мо­дель, промисловий зразок охороняються законом та підтверджуються патентом. Також треба дати визначення патенту. Патент засвідчує пріоритет, авторство винаходу, корисної моделі або промислового зразку та виключне право на їх використання. У свою чергу, майнові права поділяються на виключні та невиключні.

При розгляді питання про процес оформлення заявки до патентно­го відомства України (Укрпатент), необхідно, у першу чергу, визначити коло осіб, які мають право на подання заявки на патент.

Така заявка не буде вважатися поданою, якщо вона не відповідає висунутим вимогам, тому студент повинен знати вимоги, які висува­ються до документів заявок на видачу патенту на винахід та корисну модель, які встановлені Правилами складання та подання заявки на видачу патенту на винахід та корисну модель.

Студент повинен ґрунтовно вивчити весь процес оформлення прав на об'єкти промислової власності, починаючи з моменту подання заявки та закінчуючи видачею патенту, розглянувши при цьому процес проведення експертиз.

Певні труднощі виникають при розгляді питання про пріоритет заявки. Студент повинен розібратися хто саме має право заявити пріоритет заявки, та які права з цього випливають. Закон визначає, що заявник має право на пріоритет попередньої заявки на об'єкт про­мислової власності. Пріоритетом заявки визнається першість у подачі цієї заявки, а дата пріоритету встановлюється як дата подачі заявки до патентного відомства або до відповідного органу держави-учасниці Паризької конвенції.

При розгляді питання про строки дії майнових прав на об'єкти промислової власності, необхідно звернути увагу на те, що строк дії патенту розрізняється в залежності від виду об'єкта промислової власності. Студент повинен звернути увагу на можливість в деяких випадках продовження строку дії майнових прав на винахід.

Особливу увагу слід звернути на питання, які стосуються до­строкового припинення дії майнових прав, припиненні дії патенту та визнанні його недійсним.

Законом передбачені випадки, коли строк дії майнових прав на промислову власність може бути достроково припинений. Власник патенту може в будь-який час відмовитись від патенту повністю або частково на підставі заяви, поданої до Державного департаменту інтелектуальної власності.

Розглядаючи права, які випливають із патенту, студент повинен пам'ятати те, що у патентоволодільців виникають ще й обов'язки використовувати винахід, корисну модель, промисловий зразок та сплачувати патентні збори.

Процес оформлення майнових прав на об'єкти промислової власності достатньо важкий та довготривалий, тому законом перед­бачена можливість тимчасової дії майнових прав. Студент повинен з'ясувати, з якого моменту майнові права отримають тимчасову охо­рону та коли вона закінчується, а також визначити зміст тимчасової правової охорони.

Необхідно мати на увазі те, що майнові права автора (воло­дільців) на об'єкти промислової власності в деяких випадках можуть бути обмежені. При розгляді цього питання слід вказати на те, що майнові права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок можуть бути обмежені на підставі примусової ліцензії, порядок надання якої визначений законодавством і реалі­зується двома шляхами: у адміністративному та судовому порядку. Одним із обмежень майнових прав інтелектуальної власності є право першокористувача.

Раціоналізаторські пропозиції в нашій країні протягом багатьох років були найбільш поширеним об'єктом технічної творчості, їх вносили з метою вдосконалення виробів, здійснення модернізації об­ладнання на підприємстві та його пристосування до конкретних умов виробництва.

Згідно з ЦК України 2004 р., раціоналізаторська пропозиція є об'єктом права інтелектуальної власності. Відповідно зі ст. 481 ЦК, раціоналізаторською пропозицією є визнана юридичною особою пропо­зиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення в будь-якій сфері її діяльності. Об'єктом раціоналізаторської пропозиції може бути матеріальний об'єкт або процес.

В Україні сьогодні діє Тимчасове положення про правову охоро­ну об'єктів промислової власності та раціоналізаторських пропозицій 1992 р., яке є чинним лише в частині раціоналізаторських пропозицій (згідно з Указом Президента України від 22 червня 1994 р.), Мето­дичні рекомендації про порядок складання, подачу і розгляду заяви на раціоналізаторську пропозицію, Положення про свідоцтво на раці­оналізаторську пропозицію та порядок його видачі 1995 р.

Суб'єктами права інтелектуальної власності на раціоналізатор­ську пропозицію є раціоналізатор і юридична особа, якій ця пропозиція подана. ЦК істотно розширив межі раціоналізаторської діяльності і тепер вона може стосуватися будь-якої сфери. Студенту слід пам'ятати, що раціоналізаторськими пропозиціями також визнаються і організа­ційні рішення в будь-якій сфері суспільне корисної діяльності.

Студент повинен знати яким критеріям має відповідати пропози­ція для визнання її раціоналізаторською. Крім цього слід знати якими майновими правами наділяється заявник, пропозиція якого визнана раціоналізаторською.

Однією з форм реалізації прав інтелектуальної власності є патентування об'єктів промислової власності в іноземних країнах. Для отримання охорони об'єкту промислової власності в будь-якій державі, цей об'єкт необхідно запатентувати у тій країні, де необхідно отримати відповідну правову охорону цього об'єкту. Без патентування об'єкт промислової власності може бути використаний в будь-якій державі без дозволу власника патенту в Україні та без виплати його відпо­відної винагороди.

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 167; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!