Методичні вказівки до вивчення питань теми



Для правильного розуміння, цієї теми необхідно ґрунтовно вивчи­ти законодавство про авторське право, зокрема Закон України «Про авторське право та суміжні права», Цивільний Кодекс України 2004 р. (книга IV, глава 36), Бернську конвенцію про охорону літературних та художніх творів та ін.

При розкритті поняття авторського права як правового інституту необхідно розглянути його в об'єктивному та суб'єктивному значенні, визначити завдання авторського права. Характеризуючи функції, які виконує авторське право, слід виокремити наступні: визнання автор­ства та охорона творів; встановлення режиму використання творів; наділення авторів творів науки, літератури, мистецтва та інших правоволодільців комплексом особистих немайнових та майнових прав; захист цих прав.

Студенту необхідно усвідомити специфічну особливість автор­ського права, яка полягає в тому, що воно охороняє форму твору, а не його зміст. Охорона права інтелектуальної власності на літературні, художні та інші твори принципово відрізняється від охорони права промислової власності. Авторське право на твір виникає вже в силу самого його створення та надання твору матеріальної форми, тоді як правова охорона об'єктам промислової власності може надаватися лише у випадку, якщо вони відповідають вимогам патентоздатності. Коли йдеться про об'єкти авторського права, студент повинен чітко відрізняти їх від об'єктів промислової власності, а також знати як: твори не є об'єктами авторського права.

Закон передбачає випадки правомірного використання твору без згоди автора (вільне використання). При розгляді цього питання студент повинен знати, в яких саме випадках можливе таке викорис­тання твору.

Необхідно враховувати те, що зміст авторського права складають суб'єктивні права авторів (володільців), які поділяються на особисті немайнові та майнові права. Останні можуть належати в силу закону, договору або спадкуванню будь-яким суб'єктам авторського права. Особистими ж немайновими правами можуть володіти лише авто­ри творів. Ці права належать автору незалежно від його майнових прав.

Характеризуючи особисті немайнові права авторів, необхідно ґрунтовно розглянути право авторства, право на ім'я (псевдонім), право на недоторканість твору, право на захист репутації автора.

При розгляді питання про майнові права, необхідно розібратися які права відносяться до виключних майнових прав, а які — до невиключних.

При визначені тривалості дії авторського права студент пови­нен знати, що такий строк закінчується за закінченням періоду часу, обчислюваного роками. За загальним правилом авторське право діє з моменту створення твору, підчас всього життя автора (співавторів) та 70 років після смерті автора або останнього з співавторів. Цей строк обчислюється з 1 січня року, що наступає за роком смерті автора або останнього із співавторів. Однак ЦК України передбачає ряд винятків з цього правила, які теж обов'язково треба знати студенту.

Необхідно звернути увагу на те, що особисті немайнові права, а саме - право авторства, право на ім'я та право на захист репутації автора - охороняються безстрокове.

Студенту слід звернути особливу увагу на такі порівняно нові об'єкти авторського права, як комп'ютерні програми та фотографії. Необхідно дати визначення цим об'єктам авторського права та ви­значити критерії надання правової охорони, а також розглянути осо­бливості їх правового захисту.

Систематизація та реформування авторського права у сфері охо­рони матеріалів, що передаються Інтернетом, є нагальною потребою для України, особливо в умовах сучасних ринкових перетворень, коли інформація стає вагомим фактором виробництва та цінним об'єктом цивільного обігу.

Авторсько-правові аспекти функціонування всесвітньої інформа­ційної мережі Інтернет потребують нагального та всебічного вивчення для того, щоб величезний потенціал Інтернету в усіх сферах суспіль­ного життя реалізувався повною мірою в нашій державі.

Ось чому дуже важливо розглянути питання, пов'язані з авторсько-правовими аспектами функціонування Інтернету. Необхідно перш за все визначити, які з творів, доступних в Інтернеті, підлягають охороні за авторським правом.

Усі категорії творів, зафіксованих в цифровій формі та поміщених на сайти в Інтернеті, відповідають критеріям охорони, встановлених авторсько-правовим законодавством країн Бернського союзу, і, таким чином, підлягають охороні авторським правом нарівні з творами, за­фіксованими в більш традиційних формах, незалежно від виконання яких-небудь формальностей та факту опублікування.

Сьогодні змінити на краще сучасний стан справ з охороною ав­торських прав в Інтернеті можливо лише за умови поєднання правових методів регулювання з технологічними та економічними важелями.

Для вдосконалення національного законодавчого регулювання цих правових відносин необхідно обов'язково спиратися та використовува­ти прогресивний світовий та європейський досвід, а також привести власну національну законодавчу базу в цей сфері у відповідність з міжнародними та європейськими стандартами.

З розвитком Інтернету авторське право не буде зникати, а лише змінюватися, беручи до уваги нові концепції та методи регулювання.

Майнові права інтелектуальної власності можна передавати згідно з законом повністю або частково іншій особі (ст. 427 ЦК). Передача таких майнових прав автора (або іншої особи, яка володіє авторським правом) оформлюється договором. При розгляді цього питання сту­дент повинен детально вивчити главу 75 ЦК України «Розпорядження майновими правами інтелектуальної власності».

Особливу увагу також слід приділити особливостям ліцензійних договорів на об'єкти авторського права і визначити їх місце в системі цивільно-правових договорів. Характеризуючи договори, необхідно розглянути ліцензійні договори на створення творів науки, літератури та мистецтва і договори на використання цих творів.

 

Тема 5. ПРАВО ПРОМИСЛОВОЇ ВЛАСНОСТІ

 

Лекція (2 години)

Поняття права промислової власності (патентне право). Об'єкти промислової власності і ознаки набуття охороноспроможності. Охоронні документи в патентному праві. Оформлення патентних прав. Формула винаходу та її правове значення. Поняття патенту. Права та обов'язки патентоволодільців. Обмеження майнових прав інтелектуальної власності на об'єкти промислової власності. Право першокористувача. Примусове відчуження патентних прав. Поняття та ознаки раціоналізаторської пропозиції. Права авторів на рацпропозицію.

І. Семінар (2 години)

1.Об'єкти промислової власності і ознаки набуття охороноспроможності. Поняття і ознаки винаходу. Поняття і ознаки корисної моделі. Поняття і ознаки промислового зразка.

2.Правова охорона службових та секретних об'єктів патентного права.

3.Охоронні документи в патентному праві.

4.Оформлення патентних прав. Заявка, ії зміст, порядок подання.

5.Формальна експертиза та її наслідки. Порядок та підстави проведення експертизи по суті.

6.Формула винаходу та її правове значення.

7.Тимчасова правова охорона, її значення та зміст.

8.Поняття патенту. Строки дії патенту. Публікації при патентуванні.

9.Дострокове припинення чинності прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок.

10.Відміна патенту. Визнання патенту недійсним. Припинення дії патенту.

11.Права та обов'язки патентоволодільців.

12.Обмеження майнових прав інтелектуальної власності на об'єкти промислової власності. Право першокористувача.

13.Примусове відчуження патентних прав.

14.Поняття та ознаки раціоналізаторської пропозиції. Права авторів на рацпропозицію.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!