Архітектурно-конструктивні елементи стін



Індивідуальний вигляд будівлі залежить від конструкції зовнішніх стін, від розташування архитектурно- конструктивних елементів. До них відносяться:

Мал. 55. Архітектурно-конструктивних елементів стін

1 - цоколь;

2 - віконний отвір;

3 - рядовий простінок;

4 - кутовий простінок;

5 - перемичка;

6 - поясочок (проміжний карниз);

7 - вінчаючий карниз;

8 - сандрик (карниз над отвором).

Цоколь– це нижня частина зовнішніх стін, яка піддається механічним і атмосферним діям. Тому цоколь облицьовувався міцними матеріалами (керамічною плиткою, природним каменем, лицьовою цеглиною або обштукатурюється). Висоту цоколя приймають не менше 450мм. Верх цоколя називається кордон, він завжди строго горизонтальний по відношенню до рівня горизонту.

Мал 56. Цоколі а - цегляний; б - цегляний обштукатурений; в - фанерований плитками; г - фанерований каменем; д - бетонний з фундаментних блоків; 1 - отмостка; 2 - облицювальнацеглина; 3 - ізоляціястінивідгрунтовоївогкості; 4 - цементна штукатурка; 5 - облицювальні плитки; 6 - кордонний камінь; 7 - камінь в перев'язку з кладкою; 8 - фундаментні бетонні блоки

 

Отвори -це отвори в стінах, які заповнюються віконними або дверними блоками.

Простінок -це ділянка стіни між отворами. Розрізняють простінки рядові (між отворами) і кутові. Прямокутні виступи простінків, утримуючі віконні і дверні блоки, називають чвертями. Розмір чверті 65 х 120 мм.

Мал. 57. Кладка отворів з чвертями а - проїм з чвертю; б - розташування віконного блоку в отворі; 1 - чверть; 2 - віконний блок

Простінки в цегляних будівлях мають бути кратні 1/2 цеглини і визначаються по формуліа = 130 х n-10

а - ширина простінка                                   n - кількість цегли в простінку

10 – швів

Усі розміри простінків до 1030 мм має бути кратний 130 мм.

Т.о. простінки можуть бути: 380, 510, 640, 770, 900, 1030, 1160, 1290, 1420, 1550, 1680, 1810, 1940,2070, 2200, 2330, 2460, 2590 мм. и т.д.

  Мал. 58. Елементи стін 1 - чверті; 2 - перемички; 3 - укоси; 4 - простінок

Перемички -це конструкції, що перекривають отвір зверху.

За матеріалом і способом облаштування перемички діляться на: цегляні, армокирпичные, арочні, металеві, зі збірних з/б елементів.

Мал. 59. Видів перемичок а - рядова або цегляна; б - армокирпичная; в - металева; г-е - збірні з/б; 1 - арматура; 2 - цементний розчин; 3 - арматурний каркас; 4 - двутавр, швелер; 5 - розчин по дротяному обплетенню; 6, 7, 8, 9 - з/б бруски різного типу

 

 

Цегляні перемички влаштовують в малоповерхових будівлях для отворів не більше 2 м. Їх виконують по опалубці. Заздалегідь в опалубку викладають цементно-піщаний розчин завтовшки 20-30 мм, а після укладають арматурні стержніø 6 мм по одному на 1/2 цеглини. Стержні арматури на кінцях мають крюки, їх заводяться в кладку на 250 мм і заливають розчином.

Мал. 60. Цегляна перемичка

1 - випуск цеглини;

2 - опалубка.

Армокирпичные відрізняються від цегляних тим, що для них необхідно розраховувати кількість арматурних стержнів і їх діаметр, які розташовуватимуться і у вертикальних швах.

Металеві виконуються з прокатних профілів (двутавры, куточки). 

Сталеві профілі для перекриття отворів обвиваються дротом, між нею і стінкою балки закладають цегляний щебінь і натягують по дроту металеву сітку, по якій надалі робиться обштукатурювання балок.

Мал. 61. Перекриття отвору сталевими перемичками

1 - двотаврові сталеві балки;

2 - обмотка дротом.

Клинчасті і арочні перемички влаштовуються по опалубці відповідної форми. Кладка цегляних арок і зведень виконується із звичайної цеглини по опалубці, підтримуваній кружалами. Замість тесання цеглини допускається застосування клиноподібних швів з розчину при товщині вгорі не більше 25 мм і внизу не менше 5 мм.

Мал. 62. Клинчасті і арочні перемички

а - клинчаста;

б - арочна полуциркульная;

в - лучкова.

Збірні з/б перемички брусків приймаються по серії 1.038. Цією серією передбачені перемички бруски, плиткові, Г-подібні, фасадні для цеглини з висотою 65 і 88мм.

Мал. 63. Перемички брусків

а - види перемичок брусків;

б - розташування перемичок брусків в стінах;

1 - перемичка бруска;

2 - посилена перемичка бруска;

3 - плиткова перемичка;

4 - профільна цеглина;

5 - сталевий куточок.

Перемички по роботі діляться на ті, що несуть і не несуть. Перемички, що Не несуть, несуть свій власні вага і декілька рядів цеглини, розташованих до поверху, що вище лежить. Ці перемички спираються на стіни з двох сторін по 125мм.

Перемички, що несуть, додатково несуть навантаження від перекриття. Вони спираються на стіни по 250мм з двох сторін. При укладанні перемичок брусків один брусок у зовнішньої поверхні стіни укладають на 75 мм нижче інших для утворення чверті. До останньої примикає коробка віконного блоку.

Карниз -горизонтальний виступ стіни за її поверхню. Існують наступні види карнизів:

- що вінчає, завершує верхню частину стіни. Він оберігає стіну від зволоження дощовою і талою водою, що стікає з даху, а також надає будівлі закінченому вигляду. Такий карниз може бути виконаний з цеглини, збірних з/б елементів або дерева. Карниз, виконаний з цеглини, може мати виліт не більше 250-300мм. При більшому вильоті застосовуються карнизи з зб. з/б. елементів.

Мал. 64. Видів карнизів

а - підшивка;

б - на виносній кобилі;

в - цегляний;

г - зі збірною ж/б плитою.

-пояски, що розділяють по висоті фасадну частину стіни;

-сандрики - це невеликі карнизи, розташовані над віконними і дверними отворами.

Парапет - це невисока стінка, що захищає дах. Цим елементом закінчується стіна. Парапет височіє над дахом не менше 600мм. Парапети можуть бути цегляними і у вигляді металевих грат.

Мал. 65. Парапет 1 - парапет; 2 - вінчаючий карниз; 3 - парапетна плита

Фронтон–частина стіни трикутної форми, яка закриває горищні приміщення. І з усіх боків обрамлена карнизом.

  Мал. 66.Фронтон 1 - фронтон; 2 - парапет

Щипець  -те ж, що і фронтон, якщо відсутній горизонтальний карниз.

Пілястр -частина стіни, що виступає, у вигляді півколони.

 

Мал. 67. Пілястра

1 - пілястра.

Контрфорс – вертикальний виступ стіни з похилою зовнішньою гранню для посилення стіни проти перекидання.

Ниша- поглиблення в стіні для облаштування вбудованих шаф, для розміщення приладів опалювання і так далі.

Обріз- горизонтальні уступи по висоті стіни.

Розкрепівка - зміни товщини стіни, з утворенням вертикальних уступів.

Мал. 68. Розкрепівка 1 - розкрепівка; 2 - пілястра.

Балкон –відкритий захищений майданчик, що виступає за площину зовнішньої стіни і розташована на рівні міжповерхового перекриття. Балконна плита має консольне затискання в стіні. Винесення балкона - 0,9-1,0м.

Лоджія -захищена з трьох сторін стінами і відкрита у бік фасаду. Лоджія має глибину 1,2м і більше.

Еркер- захищена зовнішніми стінами частина приміщення, розташована за площиною зовнішніх стін. Еркер - це частина стіни, що виступає. Він збільшує освітленість в приміщенні, а також збільшує площу усередині приміщення. Еркери влаштовують на усювисоту будівлі абона декілька поверхів.

Мал. 69 Зовнішніх елементів будівлі

а - балкон;

б - еркер на консолі;

в - еркер на фундаменті;

г - лоджія.

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 3226; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!