Державний нагляд та контроль у сфері недержав ного пенсійного забезпечення



Держава гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових прав і законних інтересів учасників недержавного пенсійного забезпечення шляхом здійснення нагляду та контролю відповідними державними органами.

Державний нагляд та контроль у сфері недержавного пенсійно го забезпечення - за діяльністю недержавних пенсійних фондів, страхових організацій та банківських установ - здійснює Держав на комісія з регулювання ринків фінансових послуг України у межах повноважень і в порядку, визначених цим Законом, Законами України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та іншими актами законодавства України.

Державний нагляд та контроль за діяльністю осіб, що здійсню ють управління активами пенсійних фондів, та зберігачів здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку в межах повноважень та в порядку, передбачених законо давством. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана письмово повідомляти Державну комісію з регулюван ня ринків фінансових послуг України про санкції до таких осіб та підстав їх застосування протягом 10 робочих днів з моменту накла дення таких санкцій.

Контроль за дотриманням законодавства про захист еко номічної конкуренції у сфері недержавного пенсійного забезпечен ня здійснює Антимонопольний комітет України в межах повнова жень, передбачених законом. Антимонопольний комітет України письмово повідомляє Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України про прийняті ним рішення щодо пору шення законодавства про захист економічної конкуренції учасни ками недержавного пенсійного забезпечення. Органи, що здійснюють нагляд та контроль за діяльністю у сфері недержавного пенсійного забезпечення, повідомляють Антимонопольний комітет України про ознаки порушення законодавства про захист еко номічної конкуренції учасниками недержавного пенсійного забез печення.

Рішення органів, що здійснюють державний нагляд та кон троль у сфері недержавного пенсійного забезпечення, прийняті відповідно до компетенції цих органів, є обов'язковими для вико нання пенсійними фондами, адміністраторами, особами, що здійснюють управління активами, зберігачами, страховими організаціями, банківськими установами, що відкривають пенсійні депозитні рахунки. Дії зазначених органів можуть бути оскаржені у порядку, встановленому законом, у тому числі в судовому порядку.

Органи, які здійснюють державний нагляд та контроль за діяльністю у сфері недержавного пенсійного забезпечення, зо бов'язані:

- надавати один одному інформацію, яка є необхідною для здійснення ними регулювання в сфері недержавного забезпе чення, та необхідні консультації;

- оприлюднювати перелік юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері недержавного пенсійного забезпечення;

- здійснювати інші дії з координації своєї діяльності, передбачені законодавством з регулювання ринків фінансових послуг, в то му числі, спільні перевірки відповідних осіб, що надають по слуги у сфері недержавного пенсійного забезпечення.

У разі виявлення фактів неналежного виконання зобов'язань особами, що здійснюють управління пенсійними активами, та зберігачем Державна комісія з регулювання ринків фінансових по слуг України повинна повідомити про це Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку і порушити, у разі не­обхідності, питання про застосування санкцій. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку після отримання такого повідо млення зобов'язана поінформувати Державну комісію з регулюван ня ринків фінансових послуг України про вжиті заходи.

У разі неналежного виконання зобов'язань банківською устано вою, що відкриває пенсійні депозитні рахунки, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України повинна повідо мити про це Національний банк України і порушити, у разі не обхідності, питання про застосування санкцій. Національний банк України після отримання такого повідомлення зобов'язаний поінформувати Державну комісію з регулювання ринків фінансо вих послуг України про вжиті заходи.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України повинна вживати заходів щодо захисту прав учасників не державного пенсійного забезпечення, в тому числі шляхом подан ня позову до суду в інтересах таких осіб, якщо їх права порушу ються будь-якими особами, установами, організаціями, включаючи органи державної влади та місцевого самоврядування.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг Ук раїни застосовує засоби нагляду, інспектування та заходи впливу згідно із законодавством про фінансові послуги та державне регу лювання ринків фінансових послуг.

Відповідальність юридичних осіб, які надають послуги в сфері недержавного пенсійного забезпечення.

Адміністратор пенсійного фонду несе відповідальність за своїми зобов'язаннями перед пенсійними фондами всім майном, що належить йому на праві власності. Відшкодування збитків, за вданих адміністратором, здійснюється за рахунок його резервного фонду, а у разі недостатності резервного фонду - за рахунок іншо­го майна адміністратора.

Особа, що здійснює управління активами пенсійних фондів, не се відповідальність перед пенсійним фондом за виконання своїх зо бов'язань і збитки, завдані пенсійному фонду внаслідок порушен ня цією особою законодавства, положень інвестиційної декларації пенсійного фонду або договору про управління активами пенсійно го фонду, всім майном, що належить їй на праві власності. Збитки відшкодовуються за рахунок резервного фонду, а у разі недостат ності резервного фонду - за рахунок іншого майна цієї особи.

Зберігай несе відповідальність за збитки, завдані ним пенсійно му фонду та його учасникам внаслідок невиконання або неналеж ного виконання умов договору про обслуговування пенсійного фон ду зберігачем, та відшкодовує їх відповідно до умов цього договору та у порядку, встановленому законодавством. Зберігач не несе відповідальності за зобов'язаннями пенсійного фонду перед його учасниками, за зобов'язаннями осіб, що здійснюють управління активами пенсійного фонду, та адміністратора перед пенсійним фондом, крім випадків, передбачених законодавством.

Держава не несе відповідальності за зобов'язаннями адміністратора, управляючого активами та зберігача пенсійного фонду.

 

2. Недержавні пенсійні фонди, їх види, засновники, учасники та вкладники.

Недержавні пенсійні фонди бувають трьох видів: корпоративні, професійні та відкриті.

Корпоративний фондстворюється одним або кількома юридичними особами-роботодавцями, до яких можуть приєднуватись інші роботодавці-платники.

Роботодавець-платник не є засновником корпоративного пенсійного фонду, але користується багатьма правами і обов'язками по відношенню до обслуговування своїх працівників у такому НПФ. Такий роботодавець має укласти договір про участь у корпоративному пенсійному фонді з радою цього фонду.

Учасниками корпоративного НПФ можуть бути виключно фізичні особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з роботодавцями-засновниками та роботодавцями-платниками цього фонду.

Професійний фондможе бути заснований об'єднанням юридичних осіб-роботодавців, об'єднанням фізичних осіб, включаючи професійні спілки (об'єднання професійних спілок), або фізичними особами, пов'язаними за родом їх професійної діяльності (занять).

Учасниками такого фонду можуть бути виключно фізичні особи, пов'язані за родом їх професійної діяльності (занять), визначеної у статуті НПФ.

Відкритий фондстворюється однією або кількома юридичними особами і є доступним для будь-яких юридичних та фізичних осіб як вкладників фонду.

Відкритий недержавний пенсійний фонд є прийнятним для всіх. Головне, що відрізняє відкритий фонд від інших, це можливості:

- більшої гнучкості щодо розміру пенсійних внесків;

- участі в недержавному пенсійному забезпеченні тільки частини колективу роботодавця на відміну від корпоративного фонду, де роботодавець зобов'язаний робити перерахування коштів на користь усіх без винятку своїх працівників;

- участі будь-яких фізичних осіб як вкладників на свою користь або на користь своїх найближчих родичів;

- залишитися учасником фонду після припинення трудових відносин з роботодавцем.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 332; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!