Види пенсійних виплат, умови та порядок їх ви плати



По досягненні пенсійного віку учасники пенсійного фонду мають право отримувати передбачені Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення» види пенсій безпосередньо з пенсійного фон ду або від страхової компанії чи з пенсійного депозиту банка. Особи, які укладали договори страхування життя із страховими компаніями отримуватимуть довічні пенсії від страхової компанії.

Пенсії, що виплачуються пенсійними фондами.

Пенсійні фонди відповідно цього Закону можуть виплачувати пенсію на визначений строк та одноразову пенсійну виплату. Розміри пенсій визначаються виходячи з сум пенсійних коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасни ка пенсійного фонду, тривалості пенсійних виплати та формули розрахунку величини пенсії на визначений строк згідно з методи кою, затвердженою Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України. Пенсії виплачуються у грошовій формі в національній валюті України.

Виплата пенсії на визначений строк здійснюється адміністратором пенсійного фонду за бажанням учасника пенсійного фонду, який має право на отримання пенсійних виплат відповідно до йо го заяви чи на вимогу учасника фонду (з дня виникнення у нього права згідно з умовами пенсійного контракту на страхування довічної пенсії, якщо придбання довічного ануїтету може негатив но вплинути на розмір пенсійних виплат), у таких випадках:

1) досягнення учасником пенсійного фонду пенсійного віку, виз наченого у заяві учасника;

2) визнання учасника фонду інвалідом;

3) медично підтверджений критичний стан здоров'я (онкозахво рювання, інсульт тощо) учасника фонду;

4) виїзду учасника фонду на постійне проживання за межі України;

5) смерті учасника фонду.

Пенсійний вік визначається учасником фонду самостійно і мо же бути меншим або більшим від пенсійного віку, який надає пра во на пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним стра хуванням, але не більше ніж на 10 років, якщо інше не визначено законами. Пенсійний вік визначається за заявою учасника фонду (крім випадків, коли пенсійний вік визначається пенсійним кон трактом відповідно до закону, що встановлює обов'язковість відра хувань на недержавне пенсійне забезпечення для окремих кате горій громадян). Учасник фонду має право змінити визначений ним пенсійний вік шляхом подання про це заяви адміністратору не пізніше ніж за 15 робочих днів до настання визначеного ним пенсійного віку.

У разі набуття учасником пенсійного фонду права на отриман ня пенсії по інвалідності за системою загальнообов'язкового дер жавного пенсійного страхування виплата пенсії за рахунок коштів пенсійного фонду допускається раніше настання пенсійного віку, визначеного цим Законом.

Пенсія на визначений строк розраховується виходячи із строку не менш як 10 років від початку здійснення першої виплати. Про тягом цього періоду виплати пенсії учасник пенсійного фонду у будь-який час може:

1) перейти до іншого пенсійного фонду з метою подальшого отри мання пенсії обраного виду. При цьому пенсійний фонд, до яко го перейшов учасник, продовжує виплату такої пенсії протягом строку, що залишився;

2) укласти із страховою організацією договір страхування довічної пенсії з оплатою такого договору за рахунок пенсійних коштів, які обліковуються на його індивідуальному пенсійному рахунку в пенсійному фонді.

Для отримання пенсії на визначений строк учасник пенсійного фонду подає адміністратору заяву.

У разі укладення договору про виплату пенсії на визначений строк з іншим пенсійним фондом учасник фонду подає адміністра тору обраного пенсійного фонду копію виписки з індивідуального пенсійного рахунку, та копію заяви адміністратору пенсійного фонду, в якому накопичувалися пенсійні кошти учасника.

На підставі поданої заяви учасника фонду такі пенсійні кошти повинні бути перераховані до обраного ним пенсійного фонду про тягом п'яти робочих днів після отримання заяви. У разі порушен ня зазначеного строку адміністратор пенсійного фонду сплачує учаснику фонду пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України в розрахунку на один день від суми, належної до перерахування, за кожен день прострочення платежу, у порядку, визначеному Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.

Договір про виплату пенсії на визначений строк укладається у письмовій формі. При цьому обов'язковою умовою є ознайомлен ня особи, яка укладає договір, з пам'яткою, що містить роз'яснення основних положень договору про виплату пенсії на визначений строк, складеною відповідно до вимог, встановлених  Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України. Істот ними умовами такого договору є:

1) повне найменування пенсійного фонду та адміністратора, який здійснюватиме виплату пенсії, адреса, банківські реквізити, да та і номер свідоцтва про державну реєстрацію;

2) паспортні дані учасника фонду та його ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів;

3) тарифи адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням зо бов'язань за таким договором;

4) обраний пенсійний вік учасника фонду;

5) умови, періодичність та тривалість виплати пенсії на визначе ний строк;

6) права і обов'язки сторін договору;

7) відповідальність сторін договору за невиконання або неналеж не виконання умов договору;

8) порядок зміни та розірвання договору;

9) порядок розрахунку залишку належних учаснику фонду пенсійних коштів у разі зміни або розірвання договору;

10) порядок надання інформації, визначеної у частині другій цієї статті.

Договір може містити інші умови за згодою сторін. На початку кожного фінансового року особі, яка отримує пенсію на визначений строк, обов'язково надається інформація про:

1) суму пенсійних коштів, яка обліковувалася на індивідуальному пенсійному рахунку отримувача пенсії станом на початок звітного фінансового року, сплачені протягом цього року пенсійні внески та розподілений інвестиційний прибуток (збиток);

2) обсяг здійснених пенсійних виплат за рахунок пенсійних коштів, що обліковуються на її індивідуальному пенсійному ра хунку; суму вартості послуг, сплачену протягом попереднього (звітного) фінансового року.

Отримувач пенсії має право вимагати надання зазначеної інформації станом на будь-яку дату. У цьому разі така інформація надається за рахунок отримувача пенсії, крім випадків, коли вона необхідна для укладення договору страхування довічної пенсії. У разі смерті отримувача пенсії особі, яка має право на отримання належної їй суми, зазначена інформація надається безоплатно ста ном на день смерті отримувача пенсії.

Одноразова пенсійна виплата здійснюється адміністратором на вимогу учасника фонду в разі:

1) медично підтвердженого критичного стану здоров'я (онкозахво-рювання, інсульт тощо) або настання інвалідності цього учасника;

2) коли сума належних учаснику фонду пенсійних коштів на да ту настання пенсійного віку учасника не досягає розміру мінімальної суми пенсійних накопичень, встановленого Дер жавною комісією з регулювання ринків фінансових послуг Ук раїни;

3) виїзду учасника фонду на постійне проживання за межі Ук раїни.

Пенсії, що виплачують страховими компаніями Довічні пенсії (довічні ануїтети) виплачуються учасникам пенсійних фондів страховими організаціями, з якими учасники ук лали договір страхування довічної пенсії, за рахунок грошових коштів, перерахованих страховій організації з пенсійного фонду або накопичених у страховій організації за рахунок страхових внесків. Договір страхування довічної пенсії укладається між учас ником фонду та страховою організацією згідно із законодавством про страхову діяльність з урахуванням вимог, передбачених Зако ном України «Про недержавне пенсійне забезпечення* та пенсійним контрактом, після настання пенсійного віку, визначено го учасником фонду відповідно до цього Закону. Для укладення до говору страхування довічної пенсії учасник фонду подає страховій організації довідку адміністратора про обсяг належних йому пенсійних коштів. Учасник фонду повідомляє адміністратора про обрану ним страхову організацію та подає письмову заяву про пе рерахування до цієї страхової організації належних йому пенсійних коштів. Учасник пенсійного фонду має право перераху вати до страхової організації свої пенсійні кошти повністю або частково.

Страхова організація розраховує розмір довічної пенсії, який зазначається в договорі страхування довічної пенсії, на основі ак-туарних розрахунків згідно з сумою, що визначена особою, яка ук ладає договір, та довідкою, виданою адміністратором пенсійного фонду, про наявність у такої особи цієї суми пенсійних коштів.

Успадкування пенсійних активів. Пенсійні кошти, накопичені за час перебування у шлюбі одним з подружжя у пенсійному фонді, страховій організації чи на пенсійному депозитному рахун ку, є спільним майном подружжя, якщо інше не передбачено шлюбним контрактом. У разі розподілу пенсійних коштів у зв'яз ку з розірванням шлюбу кожна із сторін визначає відповідно пенсійний фонд, страхову організацію чи банківську установу, яка має право на відкриття пенсійного депозитного рахунка, для пере дачі належної їй частини пенсійних коштів та письмово повідоми ти про це адміністратора, страхову організацію та банківську уста­нову, з яких передаються пенсійні кошти.

Пенсійні кошти успадковуються особою (особами), які є спад коємцями власника таких коштів згідно з цивільним законодавст вом України.

У разі ненадходження чергового внеску від учасника фонду, за страхованої особи або особи, яка відкрила на свою користь пенсійний депозитний рахунок, адміністратор пенсійного фонду, страхова організація або банк повинні з'ясувати причину такого ненадходження. Якщо надходження внесків припинено у зв'язку із смертю учасника фонду, адміністратор зобов'язаний письмово повідомити державну нотаріальну контору за місцем проживання учасника фонду протягом 10 робочих днів після отримання інфор мації про смерть такого учасника фонду. Повідомлення надси лається за рахунок пенсійних коштів, що належали померлому учаснику фонду, рекомендованим листом з повідомленням про вру чення.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, зобов'язанні! протягом двох місяців після закінчення строку для прийняття спадщини по дати адміністратору заяву про оформлення права на спадщину.

Успадковані пенсійні кошти виплачуються спадкоємцям як од норазова пенсійна виплата в порядку, визначеному Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення».

Адміністратор, страхова організація або банківська установа здійснює одноразову пенсійну виплату спадкоємцям у строки, виз начені цим Законом, якщо протягом цього строку не було накладе но заборону на здійснення виплати згідно із законодавством.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 721; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!