Останні роки життя та творчості (1910 - 1915)



З поверненням Скрябіна на батьківщину в січні 1909 року починається завершальний період його життя і творчості. У 1910 році він з дружиною остаточно влаштувався в Москві. Як і раніше композитор багато гастролює з концертами в різних містах Росії та за кордоном( Німеччина, Голландія, Англія).

Заключний період творчості Скрябіна відкриває симфонічна поема «Прометей» («Поема вогню» 1909-1910рр.) за участю оркестру величезного складу, хору, фортепіано, органу, а також світлових ефектів (в партитурі серед 45 стрічок є партія світла для ще не створеного інструмента). У Петербурзі «Прометей» був вперше виконаний 9 березня 1911 р під управлінням С.Кусевицького за участю в якості піаніста самого Скрябіна. В основу «Прометея» покладено давньогрецький міф про титана Прометея. Тема боротьби і перемоги людини над силами зла і темряви, відступаючими перед сяйвом вогню, надихнула Скрябіна. Він повністю оновлює гармонійний мову, відходячи від традиційної тональної системи. Основою для вертикалі й горизонталі твору стає «прометеївський акорд», що побудований з 6 звуків по квартах. «Прометей - це активна енергія всесвіту, творчий принцип, це вогонь, світло, життя, боротьба, зусилля, думка», - так говорив про свою Поему Скрябін.

Одночасно з «Прометеєм» виникають для фортепіано: Шоста -Десята сонати, поема «До полум'я» і низка невеликих фортепіанних п’єс .

В останні 2 роки життя композитор працював над «Попереднім дійством» до «Містерії» («генеральна репетиція», її «спрощений варіант»). Він записував текст (поряд з традиційним виконанням передбачалось виконання хоровим шепотом і хоровою декламацією ), складав в чернетці музику (70 стрічок в партитурі), але не зафіксував її повністю. Напружена в усі роки композиторська робота, постійні концертні виступи і пов'язані з ними роз'їзди (нерідко з метою матеріального забезпечення сім'ї) поступово підривали і без того неміцне здоров'я. Навесні 1915 року композитор концертував у Петрограді, після повернення в Москву Скрябін через кілька днів відчув себе нездоровим. У нього з'явився карбункул на губі. Нарив виявився злоякісним, композитор раптово помер  від загального зараження крові. Звістка про його ранньої кончину в розквіті творчих сил вразила всіх. В останній путь його проводжала вся артистична Москва.

 

 

«Мистецтво має бути святом, має піднімати, має чарувати»

                                                            О.Скрябін

 

Багато задумів Скрябіна здавалося тільки красивою, цікавою, але реально не здійсненною мрією, але сьогодні виявляється в принципі здійсненним. У деяких своїх сміливих мріях композитор як би пророчо передбачав те, що стало можливим в нашу епоху швидкого розвитку радіоелектроніки.

Існуючі різноманітні електронні музичні інструменти дозволяють отримати ті нові, небувалі інструментальні тембри, про які мріяв композитор. «Громоподібні» звучання людського голосу, що було потрібно Скрябіну в «Попередній дії», легко можна досягти сьогодні за допомогою звичайного мікрофона, ефект звучання дзвонів «з неба» може бути здійснений засобами сучасної стереофонічної техніки - і так далі. Аналогічно і ряд чисто музичних задумів Скрябіна, як, наприклад, ідея єдності музичної «горизонталі» (мелодії) і «вертикалі» (гармонії), використання нетемперованих звуків, ефект хорового шепоту як особливого виразного засобу та деякі інші прийоми, що в той час ще не існували, реалізувалися в музиці наступного періоду.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 336; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!