Щодо ввезення нерезидентами (в тому числі, іноземцями без постійного місця проживання в Україні) на митну територію України авто з іноземною реєстрацією



Тимчасове ввезення нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян (не більш як на 60 днів). Обов’язковою умовою допуску зазначених авто до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом (ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України).

Такі автомобілі з іноземною реєстрацією (і) не підлягають письмовому декларуванню, (іі) пропуск таких автомобілів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування.

Слід розуміти, що на думку ДФС України, припис п. 60 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України встановлює обмеження у кількості ввезених нерезидентом авто в режимі тимчасового ввезення не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування. Однак, вже існує судова практика, яка протилежна вказаній вище думці ДФС України. Так, Колегією суддів Харківського апеляційного адміністративного суду встановлено , що кількість транспортних засобів, які ввозяться нерезидентом в режимі тимчасового ввезення для особистого користування не обмежена жодними положеннями Митного кодексу України.

Реєстрація тимчасово ввезених на митну території України автомобілів з іноземною реєстрацією

Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 7 ст. 380 Митного кодексу України).

Так, транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для власного користування більш як на два місяці, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений ДФС (абз. 3 п. 7 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України 07.09.1998 №1388 ).

Порядок видачі митницями ДФС України посвідчень про реєстрацію авто в сервісних центрах МВС України встановлено п. 3 розділу III Правил, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 №1118 .

Отже, ті водії, які ввезли і кермують нерозмитненим авто на іноземних номерах більше 2-х місяців без реєстрації такого авто в сервісних центрах МВС України, скоюють порушення вказаних вище вимог законодавства, за що передбачена адміністративна відповідальність, а саме, ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення України – керування транспортним засобом, не зареєстрованими або не перереєстрованим в установленому порядку, його експлуатація без номерного знаку (штраф 170 грн.).

Складання протоколів по ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення України входить в компетенцію Національної поліції України (патрульної поліції). Однак, складно зустріти хоча б один протокол з даного порушення. Причиною цьому, скоріш за все, є відсутність у Національної поліції України (патрульної поліції) відомостей про час ввезення авто в Україну і дотриманні терміну перереєстрації авто. В свою чергу, особа, яка керує таким транспортним засобом, не зобов'язана надавати представникам Національної поліції України (патрульної поліції) будь-яких документів, щодо митного оформлення автомобіля (митних декларацій, тощо)

 

Обмеження щодо тимчасово ввезених авто з іноземною реєстрацією

Тимчасово ввезені авто можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли такі авто в Україну, для їхніх особистих потреб (абз. 1 ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України).

Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам (абз. 3 п. 7 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України 07.09.1998 №1388 ).

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам (абз. 3 ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України).

Відповідальність

Щодо іноземців-резидентів, які приховують свій резидентський статус. Деякі іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні, та які є резидентами в розумінні Митного кодексу України, намагаються приховати свій статус резидента, та під час перетинання митного кордону України приховують свою посвідку на постійне місце проживання в Україні надаючи митникам лише свій закордонний паспорт іноземця, що підтверджує статус нерезидента. Однак, по-перше, в закордонних паспортах іноземців проставляється відмітка про видачу посвідки на постійне проживання в Україні, що викриває брехню такого іноземця, а по-друге, відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 25.11.2014 – дії іноземця-резидента, пов'язані із ненаданням посвідки на постійне проживання разом із паспортним документом для підтвердження резидентського статусу особи під час ввезення транспортного засобу особистого користування, можуть мати ознаки порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 485 Митного кодексу України, в частині вчинення протиправних дій, спрямованих на ухилення від сплати митних платежів (а це штраф в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів).

Перевищення строку тимчасового ввезення або тимчасового вивезення.Перевищення встановленого відповідно до Митного кодексу України строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України (ст. 481 Митного кодексу України):

· не більше ніж на 3 доби – тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі 850 грн.;

· більше ніж на 3 доби, але не більше ніж на 10 діб – тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі 5100 грн.;

· більше ніж на 10 діб – тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі 17000 грн. (наприклад, справа № 131/761/16-а , № 876/3853/16 );

Передача тимчасово ввезеного авто у володіння або користування іншій особі ніж та, яка ввезла авто.Як вже було зазначено вище, тимчасово ввезені авто можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли такі авто в Україну. Так, до 31.03.2015 за вказане правопорушення фіскальні органи застосовували санкцію, передбачену ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України, у розмірі 8500 грн.( листом Державної митної служби України від 03.09.2012 р. N 20/2-11/09804-ЕП ). Такий штраф застосовували зазвичай до тих, хто був спійманий за кермом нерозмитненого авто а не до тих, хто ввіз таке авто на митну територію України.

Однак, рішенням Конституційного суду України від 31.03.2015 №1-рп/2015 було встановлено, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим у ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України. Після цього, суди стали скасовувати постанови митних органів щодо накладення штрафів в розмірі 8500 грн. (наприклад, справи №544/543/15-а , №460/877/15-а , №592/9398/13-а ).

Але це не зупинило митні органи. Так, ДФС України доволі швидко зреагувало на рішення Конституційно суду України, і, трохи подумавши, вирішило (лист ДФС України від 30.04.2015 за цим і цим посиланням) штрафувати за вказане правопорушення за ст. 485 Митного кодексу України, санкція якої передбачає накладення штрафу в розмірі 300% від несплаченої суми митних платежів (в середньому митний платіж за розмитнення авто складає від 30% до 100% від вартості авто). Це також підтверджується відповідною судовою практикою (наприклад, справи № 751/8071/16-а , № 521/4670/16-а , № 521/4914/16-а , №751/5498/16-а ).

Керування транспортним засобом особою, яка не ввозила його на митну територію України.Особа, яка керує авто з іноземною реєстрацією, та яка не є тією особою, яка ввезла її на територію України, може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 126 Кодекс України про адміністративні правопорушення (санкція 510 грн.).

В свою чергу, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені, зокрема, ст.126 Кодекс України про адміністративні правопорушення, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора (ст.265-2 Кодекс України про адміністративні правопорушення).

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 337; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!