Ще про методи роботи



 

Коло – метод неформального навчання, при якому учасники сидять у формі кола або півкола, а не за партами і кожен має можливість сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на питання або виражаючи свою думку або позицію. Ця вправа корисна для швидкого з'ясування того, що група або кожен учасник окремо знає про проблему або (якщо в кінці заходу), як засвоєно поданий матеріал.

Почему круг? Причин много. Это идеальная геометрическая фигура. Это известный с древности, смыслово и метафорически насыщенный знак. Это сильнейший архетип. Это простейшая возможность оказаться всем лицом к лицу. Это наиболее удобная для общения форма. Это символ равенства.

Однако в ситуации работы с разными пространствами разворачивания событий следует менять и пространственное расположение участников:

1) при работе с пространством внутреннего мира, например при рисовании, лучше попросить участников покинуть круг (или развер­нуться спиной к кругу), а в других случаях, может быть, даже лежать на матах, чтобы чувствовать себя комфортно и расслабленно;

2) в ситуации работы с пространством дискурса работа в кругу оптимальна;

3) если события должны актуализироваться в физическом пространстве помещения, круг лучше вообще ликвидировать, отодвинув стулья к стенам.

 

Мозковий штурм – метод групової роботи, при якому приймаються будь-які відповіді учасників, що мають відношення до обговорюваного питання. При цьому ведучий не дає оцінок висловленим точкам зору, а просто приймає все і записує думки кожного на дошці або аркуші паперу. Учні повинні знати, що від них не потребують давати обґрунтування своїй відповіді або пояснювати, чому вони так вважають.

Мозковий штурм – це хороший спосіб швидкого збору інформації, включення всіх учнів в роботу на основі вільного вираження своїх думок з даного питання.

Мета мозкового штурму в тому, щоб зібрати якомога більше ідей за короткий час (2-3 хвилини).

Після того, як протягом декількох хвилин учасники відповідають на поставлене питання, ведучий записує всі пропозиції на дошці або на листах паперу в порядку їх вислову, без зауважень коментарів або питань. Потім зачитує всі їх по черзі. Після цього, переходячи вже до іншого методу – групового обговорення, можна вже детальніше обговорювати, аналізувати названі варіанти, відкидаючи абсолютно фантастичні і непідходящі.

Правила мозкового штурму:

• Приймаються різні відповіді, не критикуються;

• Дозволяється повторюватися;

• Не можна робити зауваження і коментарі;

• Не варто переривати творчий процес питаннями;

• Всі повинні дістати можливість висловитися.

Завершення пропозицій – дає можливість працювати над висловом ідей, а пізніше обговорювати їх з іншими. Робота таким чином дозволяє долати стереотипи, вільно виражатися щодо запропонованих тем. Учні працюють з відкритими пропозиціями, наприклад: „Я вибираю здоровий спосіб життя тому, що ….”.

Анкетування – використовується з метою збору інформації, з'ясування, що саме і наскільки добре учасники знають про проблему, а також для перевірки знань і оцінки процесу навчання. Анкети можуть використовуватися для вхідного і вихідного контролю, визначення інтересів групи оцінки ефективності процесу навчання. Слід звернути увагу на різницю між анкетуванням, яке передбачає можливість відповідей на відкриті питання, і тестуванням, яке, пропонуючи можливість вибору одного з декількох варіантів відповіді тим самим обмежує учасника в пошуку власної індивідуальної відповіді.

„Криголами” – це невеликі завдання-ігри, які зближують, зв'язують учасників. Вони об'єднують групу, сприяють формуванню дружньої атмосфери, активізують пасивних учасників.

„Енерджайзери” – рухливі ігри, які дають можливість учасникам вільно порухатись в межах кімнати; корисні в перервах між серйозною, складною, основною інформацією. Дозволяють розслабитися. Проводяться впродовж не більше 5 хвилин і в швидкому темпі.

 

Основна задача комунікативного тренінгу - постановка поведінкових навичок. Навчання ефективному поводженню в різних ситуаціях спілкування. Передбачається, що уміння і навички, сформовані в штучно створених і "безпечних" умовах тренінгу, допоможуть вам перебороти труднощі в реальному житті. На таких тренінгах ви навчитеся вирішувати складні проблеми, що виникають у процесі міжособистісного або ділового спілкування в кожної людини. Для цього використовуються спеціальні вправи, що моделюють різні життєві ситуації.

Тренінги особистісного росту - штука цікава, хоча і дуже мрячна. У всякому разі, ніхто не здатний пояснити людською мовою: хто, де, куди і наскільки повинно вирости. Самі ж тренінги особистісного зросту являють собою різновид комунікативних тренінгів, у яких за допомогою різних технік учасники намагаються усвідомити і перебороти свої комплекси.

Бізнес-тренінги підрозділяють на тренінги формування навичок, тренінги командоутворення і тренінги професійно-особистісного росту.

У наступний блок основних методів входять методи, спрямовані на розвиток соціальної перцепції. Учасники групи розвивають уміннясприймати, розуміти й оцінювати інших людей, самих себе, свою групу. Уході тренінгових занять за допомогою спеціально розроблених вправ учасники одержують вербальну і невербальну інформацію про те, як їхсприймають інші люди, наскільки точноїхнє власне самосприйняття. Вони здобувають уміння глибокої рефлексії,значеннєвої й оцінної інтерпретації об'єкта сприйняття.

Трохи особняком стоять методи тілесно-орієнтованої психотерапії, засновником якої є В. Райх.

Медитативні техніки, на нашу думку, теж повинні бути віднесені до тренінгових методів, оскільки досвід показує корисність і ефективність їхнього застосування в процесі групової роботи. Найчастіше ці техніки використовуються.з метою навчання фізичної і почуттєвої релаксації, умінню рятуватися від зайвої психічної напруги, стресових станів і в результаті зводяться до розвитку і закріпленню способів саморегуляції.

Психогімнастика. Позначається як допоміжний метод, при якому члени групи протиставляють себе і спілкуються без допомоги слів. Вправи поділяються на підготовчу частину, пантомімічну і заключну.

Проективний малюнок. Методика проективного малюнка сприяє виявленню і розумінню проблем, що важко вербалізувати. При цьому основним засобом загальгрупового спілкування є мова ліній, фарб, художніх образів.

Метод кейсів може стати значним допоміжним засобом для процесу навчання, чи проводиться він окремим курсом або, як частіше буває, поряд з іншими частинами тренінгу. В останньому випадку метод кейсів звичайно

Моделювання практичних ситуацій звичайне розуміють ширше, ніж метод кейсів.

Ігрова діагностика це вправи, спрямовані на само діагностику учасниками

 

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 32; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!