Структура соціології.



Соціологія, як і будь-яке інше наукове знання, є певною системою, що має свою структуру, певну розгалуженість на підсистеми (частини, рівні, форми). Але потрібно зауважити, що відокремлення структурних елементів соціологічного знання має відносний характер. Це пов'язане, по-перше, з тим, що структурувати, тобто виділяти, рівні соціології можна на різних основах, виходячи з неоднакових ознак. А виходячи з різних основ поділу, можна отримати різні складники соціального знання. По-друге, всі структурні елементи знання взаємозалежні, тісно пов'язані один з одним, тобто існують як певна система.

 

Є кілька підходів щодо структури соціології

У сучасній літературі в соціології виділяють

І. По-перше, два рівні соціології:

1) Макросоціологія – аналіз суспільства на рівні великих спільнот (вивчає будову суспільства, взаємозалежність і взаємодію його структурних утворень).

2) Мікросоціологія – на рівні малих соціальних груп (вивчає механізми взаємодії людей на особистісному рівні).

Макросоціологія орієнтована на глобальні процеси, на осягнення тенденцій і закономірностей суспільства в цілому, в сукупності його основних підсистем. Свій предмет дослідження макросоціологія визначає як науку про цілісність суспільного організму, про соціальні організації і соціальні системи. Базовою соціальною реальністю тут вважається тотальність соціальної системи, яка обумовлює життя окремих людей. Звідси - особливість методологічного підходу до розуміння суспільних явищ, використання здебільшого методів системного аналізу.

Мікросоціологія досліджує соціальні процеси, явища, які стосуються відносно невеликих соціальних систем - сім'ї, трудового колективу, інших малих груп. Вона оперує поняттями соціальної поведінки, соціальної дії, акцентує увагу на мотивах, стимулах і т.ін. в міжособистих взаємодіях. Всупереч макросоціологічному підходу, мікросоціологія виходить «з індивіда», а цілісність соціального життя пояснює через соціальну поведінку та взаємодію індивідів, через міжособисті стосунки. Особлива увага тут приділяється соціально-психологічним методам дослідження і розглядається соціологія як наука про масові соціальні процеси, про масову свідомість, поведінку, взаємодії.

 

ІІ. По-друге, згідно Петерима Сорокіна (американському українцю) соціологію поділяють на такі частини:

1) Теоретичну – розробляє основний понятійний апарат, необхідний для вивчення суспільства

2). Емпіричну (прикладну) – вивчає окремі явища, соціальні факти, дії, процеси.

 

Абсолютна більшість наук поділяється на два рівні: теоретичний рівень та рівень практичних досліджень.

Але Роберт Мертон у ХХ століття ввів у соціологічну науку проміжний (середній) рівень. Тому в соціології виділяють не два, а три рівні:

1. загальносоціологічні теорії;

2. спеціальні (частково) соціологічні теорії, іноді їх називають теоріями середнього рівня;


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!