Соціологія - це наука про закономірності становлення, функціонування, розвитку суспільства в цілому, соціальних спільностей, соціальних інститутів та соціальних відносин.



 

Об’єктом соціології є соціальна реальність або суспільство в цілому.

Предметом соціології є:

1. загальні закономірності розвитку та функціонування суспільства.

2. елементи соціальної структури суспільства:

а) соціальна спільність

б) соціальні інститути

в) соціальні відносини

Тобто соціологія вивчає суспільство і як одне ціле і як систему елементів, що взаємодіють між собою.

Об'єкт науки може бути однаковим для багатьох наук. Якщо говорити про соціологію, то вже етимологія цього слова дає можливість припустити, що об'єктом соціології є соціальна реальність, або суспільство. Водночас суспільство є об'єктом дослідження й інших наук, зокрема: історії, філософії, культурології, психології, економі­ки, демографії, політології тощо. Проте ці науки, маючи спільний об'єкт дослідження, суттєво різняться предметом дослідження.

Предмет науки - це певні окремі, специфічні елементи, властивості, відносини об'єкта, що мають бути відтворені в мисленні.

Отже, об'єктом соціології є суспільство в цілому, різні соціальні групи, організації та верстви, які є його елементами.

Предметом соціології є вивчення механізмів і особливостей утворення, розвитку і діяльності різних суспільних елементів (якими є соціальні організації, інститути та соціальні відносини), а також взаємозв'язки і взаємодія між ними.

Предметом соціологічного аналізу є суспільство як цілісна система з її структурними елементами, яка досліджується через поведінку та соціальну взаємодію особистостей і соціальних спільнот.

Суспільствоце системно організована сукупність всіх форм і способів взаємодії і об’єднання людей, що породжується доцільною і цілеспрямованою їх діяльністю.

1. Соціальна спільність – це група людей, яка склалася об’єктивно в процесі історичного розвитку, реально існує, практично фіксується, характеризується відносною цілісністю і витупає самостійним суб’єктом соціальної та історичної дії. Члени соціальної спільності зв'язані між собою спільними умовами життя, інтересами, особливостями мови, культури, звичаїв, психіки, сфери професійної діяльності. Соціальні спільності складаються стихійно, не за волею конкретної особи чи групи осіб, які поставили собі за мету утворити саме таку спільність, а сама по собі, в процесі історичного розвитку.

До соціальних спільностей належать:

    • нації;
    • народи та етноси;
    • класи та інші соціальні групи;
    • професійні спільності;
    • соціальні верстви та прошарки і т.д.

Соціальний інститут – (лат. institutum - устрій, установа) - це стійка організована форма діяльності певних груп людей. На відміну від соціальних спільностей, соціальні інститути утворюються конкретними особами і з конкретною метою – так як вони є спільною діяльністю окремої групи осіб (від кількох чоловік до мільйонів), заради якої і формується інститут.

До соціальних інститутів належать:

    • держава;
    • церква;
    • політичні партії та громадські організації;
    • система освіти та виховання;
    • сім’я і т. д.

В соціальній спільності відносини між людьми переважно ґрунтуються на усвідомленні того, що вони є членами цієї спільності і на нормах моральної відповідальності один перед одним, а в соціальних інститутах – обов’язках і правах, які має кожен з членів. Самі соціальні спільності та соціальні інститути, як і суспільство в цілому, є об’єктом соціології, а процес їх утворення і розвитку, їх діяльність і функціонування, роль, яку вони виконують в суспільстві, є предметом соціології.

3. Соціальні відносини – це стосунки між людьми і групами людей, що займають різне становище в суспільстві, беруть неоднакову участь у його політичному, економічному і духовному житті, відрізняються способом життя, рівнем і джерелом доходів.

Соціальні відносини обумовлені різним соціальним, політичним і економічним становищем індивідів, які включаються в них, прагнучи змінити або покращити своє становище. Саме це і є рушійною силою соціальних відносин, які, в свою чергу, постійно спричиняють певні політичні, економічні і соціальні зміни в суспільстві, знову ж таки змінюючи субординацію індивідів в ньому, що знову ж дає поштовх до виникнення нових соціальних відносин. Так коло соціальних відносин замикається. Проте основним суб’єктом соціальних відносин виступають не окремі індивіди, а соціальні спільності як об’єднання індивідів. Соціальні відносини також є предмето м вивчення соціології.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!