Методи активного контролю якості продукції



Для успішного вирішення завдання безперервного підвищення якості продукції, необхідно, насамперед, впроваджувати прогресивні методи активного контролю процесу виготовлення виробів і тотального управління якістю на підприємстві.

До методів оцінки якості належать наступні: економіко-математичні, балансові, експериментально-технологічні, органолептичні, соціологічні, метод експертних оцінок, метод техніко-економічних розрахунків,.

Об'єктами контролю якості повинні бути усі компоненти операційної системи, в тому числі її вхід, операційний процес, вихід (продукція).

Необхідність контролю ресурсів (матеріалів, енергії, засобів праці, інформації, персоналу) на вході системи обумовлюється тим, що їх якість значною мірою визначає конкурентоспроможність готової продукції. Саме вхідний контроль ресурсів попереджує можливість виникнення непродуктивних витрати та втрат. Об'єктами контролю на вході підприємства чи його підрозділів (цехів, ділянок) має бути:

1) якість основних і допоміжних матеріалів, напівфабрикатів, заготівок, деталей та складальних одиниць;

2) справність устаткування, пристроїв, робочого інструмента і контрольно-вимірювальних приладів, за допомогою яких виготовляється продукція і визначається рівень її якості;

3) документація та інша інформація для якісного здійснення технологічних та трудових процесів;

4) персонал відповідної професії та кваліфікації, який здатний виконувати роботу згідно з виробничою програмою та стандартами якості.

Якість продукції формується протягом власного операційного процесу. Це викликає необхідність ретельного контролю кожної виробничої та комерційної операції. Об'єктами контролю в ході операційного процесу є: виробничо-трудова дисципліна, технологічні режими обробки предметів праці та складання виробів, виробнича програма підприємства, виконання замовлень, задоволення потреб споживачів.

Основним завданням контролю на виході підприємства та кожного його підрозділу є вилучення або виправлення бракованої продукції. Такий контроль дає можливість також постійно інформувати керівництво про рівень виконання виробничих завдань і досягнутих економічних результатів виробництва.

Перелік можливих основних видів технічного контролю якості на підприємствах представлений у табл. 1.1.

Найбільш ефективним контролем вважають активний автоматизований контроль.

Активним є контроль якості безпосередньо в ході технологічного процесу виготовлення виробу і режимів його обробки за допомогою спеціальних контрольних технічних пристроїв, вмонтованих у технологічне устаткування (автоматичних індикаторів, вимірювальних голівок, ізотопних, індукційних і інших пристроїв).

За допомогою автоматизованого контролю перевірка якості здійснюється з використанням автоматичних пристроїв (включаючи промислових роботів) без участі людей, як під час технологічного процесу, так і після завершення чи обробки зборки виробів.

Статистичний контроль – це особливий вид (метод) вибіркового контролю, що ґрунтується на використанні теорії імовірності і математичної статистики. Перевагою статистичного контролю є можливість керувати рівнем якості продукції за принципом саморегулювання кібернетичної системи зі зворотним зв'язком.

Основними інструментами статистичного контролю є:

!) контрольна карта статистичних спостережень (рис.;

2) причинно-наслідкова діаграма якості Ісікави (рис.);

3) діаграма Парето для аналізу причин браку.

На контрольну карту ручним або автоматизованим способом наносяться результати вимірів. Залежно від значень вимірів приймають рішення або про корегування процесу (у випадку великого відхилення від середньої лінії), або про продовження процесу без коректувань.

 

Верхня межа

Номер вибірки

Рисунок 3.2 - Контрольна карта

Причинно-наслідкова діаграма якості була запропонована професором Токійського університету Каору Ісшкава в 1953 р. при аналізі різних думок інженерів-експертів. Він же вперше сформував групи якості. Інакше схему К. Ішиікави називають «риб'ячий кістяк». Ця діаграма відбиває логічну структуру відносин між елементами, етапами, роботами, що складають операційний процес та процес використання товару. Причинно-наслідкова діаграма є результатом структуризації проблеми забезпечення якості (рис. 3.3).

Основним призначенням причинно-наслідкових діаграм К. Ішикави є

поєднання вимог споживачів з можливостями операційної системи.

 

Процес забезпечення якості товару

Рисунок 3.4 - Причинно-наслідкова діаграма К. Ішикави забезпечення якості товару:

1 — якість товару, 1.1, 1.2 і т.д. — конкретні показники якості товару.;

2 — якість сервісу в процесі використання товару споживачем, 2.1 – якість певного виду послуг;

3 — ціна товару, 3.1.- ціна певного компонента товару;

4 — витрати, пов’язані з експлуатацію (використанням) товару за нормативний термін служби, 4.1 – витрати, пов’язані з використанням певної функції товару.

Діаграма Парето застосовується, коли потрібно представити відносну важливість усіх чи проблем умов з метою вибору відправної крапки для рішення проблем, простежити за чи результатом визначити основну причину проблеми. Діаграма Парето — це особлива форма вертикального стовпчикового графіка, що допомагає визначити, які маються проблеми, і вибрати порядок їхнього рішення. Побудова діаграми Парето засновано на інформації з контрольних чи карт інших джерел. Діаграма допомагає ранжирувати фактори, досягати високих результатів при мінімальних витратах.

Діаграма Парето — графічний метод ранжирування факторів. Ранжирування можна здійснювати з застосуванням кореляційно-регресійного аналізу, методу аналізу структури, експертного методу. Порядок побудови діаграми Парето:

- вибір проблем (факторів, показників і т.п.), які необхідно проаналізувати і вирішити;

- ранжирування проблем;

- вибір критерію порівняння і періоду для аналізу;

- побудова діаграми наростаючим підсумком ліворуч праворуч;

- аналіз діаграми і розробка заходів щодо поліпшення найважливіших факторів.

Проаналізувавши рис. 3.3, дійдемо висновку, що в першу чергу необхідно розробити і впровадити заходу щодо зміцнення технологічної дисципліни, потім — по доробці конструкції технологічного оснащення.

Найбільше практичне поширення має характеристика якості досліджуваного процесу шляхом оцінки якості результату цього процесу. У цьому випадку мова про контроль якості виробів, деталей, одержуваних на тій чи іншій операції. Найбільше поширення мають несуцільні методи контролю, а найбільш ефективні ті з них, що базуються на теорії вибіркового методу спостереження.

Причини браку

Рисунок 3.3 - Діаграма Парето для аналізу причин браку конкретного предмету праці:

1 — порушення технологічної дисципліни (45% усього браку);

2 — невдала конструкція технологічного оснащення (30%);

3 — дефекти сировини (12%);

4 — недоліки в організації (5%);

5— інші причини (8%).

На рис. 3.4 показано, що основними факторами конкурентоздатності товару є: якість товару, якість сервісу товару в його споживача, ціна товару і витрати на експлуатацію (застосування) товару за нормативний термін служби. Для виявлення конкретних причин низького рівня конкурентоспроможності товару необхідно проаналізувати усі структурні складові цього параметру, виявити вузькі місця (проблеми) порівняно з показниками основних конкурентів, розробити та здійснити заходи для ліквідації вузьких місць в системі управління якістю. у керуванні конкурентоздатністю. На рис. 3.4 зазначені не всі складові конкурентоздатності, а тільки ті з них, що є основними причинами відставання від конкурентів.

Найбільш впливовою міжнародною економічною структурою, яка здійсню інституційну торговельно-економічна глобалізацію у світі є Світова організація торгівлі (СОТ). Основними її правилами є: торгівля без дискри­мінації, регулювання торгівлі переважно тарифними методами, відмова від кількісних і інших обмежень в процесі міжнародної торгівлі, транспарентність торговельної політики різних країн та суб’єктів господарювання (прозорість, спільність принципів цієї політики), урегулювання торговельних суперечок між організаціями шляхом консультацій.

Негативними сторонами діяльності СОТ, на думку опонентів цієї організації, є наступні:

скорочення робочих місць в країнах, які є новими членами цієї орга­нізації;

перевага комерційних інтересів цієї ор­ганізації у цілому над бажанням країн-членів вирішити проблеми свого соціального розвитку;

СОТ є інструментом реалізації інтересів насамперед впливових груп держав та могутніх транснаціональних корпорацій, їх тиску на своїх кон­курентів.

Від вступу України до СОТ, яке відбулося у травні 2008-го року, як правило, виграють експортоорієнтовані галузі та підприємства, які вже мають великій досвід міжнародної економічної діяльності, і дещо втратять ті, чия діяльність зосереджена на внутрішньому ринку. Найбільше програють суб’єкти господарювання, які працюють завдяки численним пільгам, що передбачено чинним законодавством України, але не відпо­відають загальноприйнятій міжнародній практиці, зокрема, положенням угод у рамках СОТ.

Головною перевагою, яку отримають українські підприємці внаслідок вступу України до СОТ, стане створення прозорого, передбачуваного ділового середовища в Україні та за її кордонами. Це означає, що адміністративні проце­дури не будуть часто змінюватися і не будуть запроваджуватися заходи на користь лише окремих суб’єктів господарювання. При цьому треба відмітити, що важливу роль має виконувати гнучка державна система протекціоністських заходів, що дасть можливість вітчизняним суб’єктам господарювання впев­нено почувати себе на міжнародних ринках. Головним недоліком експортно-імпортної діяльності України є відсутність координації цих процесів з боку держави, органів державного та регіонального управління. Як справедливо підкреслюють українські та російські вчені «якщо діє принцип індивідуального виживання конкретного підприємства, його інтереси незбіжне стають у протиріччя з суспільством у цілому» [2].

Світові розвитку соціальних та економічних процесів обумовили необхідність створення якісно нових систем управління цими процесами тенденції. Такими тенденціями є: технократизація, демократизація, інтернаціоналізація. Найбільш розвинутою формою інтернаціоналізації в економіці є глобалізація.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!