Принципи та методи формування системи управління якістю



Черкасов В.І

Тема 5. Основи менеджменту якості

Принципи та методи формування системи управління якістю

Якість товару - це сукупність власти­востей, що зумовлює його здатність задовольняти встановлені та прогнозовані потреби. Така сукупність включає дві групи властивостей: функціональні та органолептичні. Функціональні - це такі властивості, які можуть бути визначені з достатньою часткою об'єктивності (технічні характеристики, витрати в процесі експлуатації виробів). Органолептичні - це властивості, що характеризують ступінь відповідності смакам покупців, роблять товар в тій чи іншій мірі привабливим.

Основні складові поняття «якість товару»:

1) якість розробки – це ступінь відповідності специфікації товару і послуги потребам ринку;

2) якість відповідності – це ступінь готовності виробничої системи до виготовлення продукції та надання послуг за специфікаціями, які відповідають вимогам ринку;

3) якість виробництва – ступінь безпомилковості в процесі виготовлення виробів та надання послуг.

Функціональні та органолептичні властивості товару враховує та поєднує дизайн.

Дизайн (product design) – це зовнішній вигляд і функціональні особливості продукту, що робить його привабливим, безпечним, економічним та простим в процесі виробництва, доставки, використання.

Товар на ринку набуває властивостей продукту, споживацька вартість якого визначається його якістю. Споживацька вартiстъ продукту – це його економічна, ринкова характеристика. Для сучасного ринку характерна стійка тенденція підвищення ролі якості продуктів як нецінової форми конкуренції.

Найважливішим завданням підприємства є підвищення своїх прибутків через створення якісної продукції. що сприяє реалізації інтересів його власників та працівників, а також задоволенню потреб споживачів. Основним засобом успішного виконання цього завдання є результативне та ефективне функціонування системи управління якістю (системи менеджменту якості). Основними завданнями цієї системи є забезпечення підвищення якості продукції, менеджменту та операційної системи підприємства.

Система менеджменту якості (СМЯ) – сукупність структур компанії, її філій та підрозділів, методів розподілу функцій, ресурсів та відповідальності, що забезпечує високу якість продукції та менеджменту. В процесі проектування цієї системи враховується дія факторів її внутрішнього та зовнішнього середовища, а також необхідність позитивного розвитку прямих та зворотних зв’язків між постачальниками ресурсів (факторів виробництва), господарською організацією (підприємством) та споживачами продукції за принципом «однієї парасольки».

Якість менеджменту формується під впливом таких факторів:

1) сприятливість до використання досягнень науково-технічного прогресу;

2) інтенсивне використання творчих можливостей працівників;

3) вивчення вимог споживачів та спрямування на їх задоволення.

Основні підходи до створення ефективної системи менеджменту якості:

державний нагляд за якістю;

внутрішньовиробничий контроль якості.

Організаційною формою забезпечення високої якості операційних (виробничих) процесів та їх результатів – товарів підприємства є проект системи управління якістю. Результативність цього проекту в значній мірі впливає на імідж виробника, на престиж його торговельної марки.

З метою поєднання вимог споживачів з можливостями операційної системи розробляється матриця «будинок якості». Особливість цієї матриці полягає в тому, що вона показує усі підсистеми операційної системи та завдання кожної з них для забезпечення підвищення якості операційних процесів та продукції підприємства (дивись третю тему даного посібника). В процесі розробки цієї матриці враховуються чинники підвищення якості функціонування операційної системи. Ці чинники розподілено за наступними групами: 1) технічні, 2)організаційні, 3) економічні, 3) соціальні. Оцінку якості продукції та операційної системи рекомендується проводити на основі бізнес - діагностики підприємства, що є основним змістом його SWOT-аналізу.

Одним з основних «законів» якості є такий - у якості немає дрібниць. Тобто керівники підприємства і особливо операційні менеджери мають завжди пам’ятати про «ефект дрібниць», а не тільки про ефект масштабу. Рівень якості має контролюватися при виконанні всіх операцій трудового та технологічного процесів. Недостатня увага до якості навіть однієї виробничої або збутової операції негативно впливає на імідж організації, на довіру до неї з боку споживачів та партнерів.

В процесі розробки та функціонування системи управління якістю необхідно виконувати «правило десятиразових втрат»: втрати на попередньому етапі створення товару, на якому було допущено брак, зростають десятикратно на наступних етапах виробництва та роботи на ринках.

Висока якість має бути забезпечена на всіх етапах створення та використання продукту: 1) генерація бізнес-ідеї, 2) визначення концепції продукту, 3) НДДКР, 4) матеріально-технічне постачання, 5) підготовка та безпосереднє здійснення виробництва, 5) вихід на ринок з товаром та його збут, 7) забезпечення прямого та зворотного зв’язку зі споживачами. На всіх цих етапах необхідно дотримуватися принципу: „що екологічно, то економічно”, адже споживач хоче бути впевненим, що товар є екологічно чистим.

В нових умовах господарювання має регулярно проводитися аудит системи менеджменту якості на всіх етапах її проектування та функціонування..


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 30; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!