Проектування системи тотального управління якістю



У теперішній час широко розповсюджується концепція загального (тотального) управління якістю (total quality management – TQM). TQM спрямовує діяльність власників організації (підприємства) та усіх її працівників на вирішення завдань підвищення якості продукції, технологій, менеджменту, в тому числі екологічного менеджменту. Така Система TQM за своєю структурою є інтегрованою і має комплексно виконувати функції системи управління якістю та системи екологічного менеджменту

Послідовність підходів TQM (загального менеджменту якості) є наступна: з’ясування бажань покупця; розробка товару, адекватного його бажанням; проектування «правильної» операційної системи; моніторинг результатів її функціонування; поширення концепції total quality management на партнерів. Ця концепція передбачає також розвиток процесу залучення споживачів до активної участі на стадії розробки нового товару або перепроектування старого.

Система TQM становить послідовність заходів щодо забезпечення високої якості продукції, а також усіх технологічних та трудових процесів у сфері діяльності підприємства. Іноземний клієнт в процесі ухвалення контракту на постачання продукції висуває вимогу наявності у виробника системи якості і сертифіката на систему якості, виданого авторитетним органом, що сертифікує.

Можливі наступні варіанти оцінки замовником системи менеджменту якості постачальника:

1) клієнту достатньо ствердження про наявність у постачальника системи якості;

2) клієнт просить представити документи в підтвердження такого твердження;

3) клієнт хоче перевірити й оцінити сам систему якості постачальника;

4) клієнт вимагає сертифікації системи якості органом, якому він довіряє.

Сучасні методи менеджменту якості знаходять усе більше застосування на українських підприємствах. Однак існує відставання від прогресивних закордонних фірм.

Найбільш високі вимоги до якості містять міжнародні стандарти, що розроблено Міжнародною організацією по стандартизації (international standard organization – ISO). ISO створена з метою сприяння стандартизації у світовому масштабі для полегшення міжнародного товарообміну і взаємодопомоги, для розширення співробітництва в області інтелектуальної, наукової, технічної, економічної діяльності. На усіх вітчизняних підприємствах мають функціонувати системи управління якістю, які відповідають вимогам стандартів ISO – «ядра» WTO (СОТ).

Вступ України до Світової організацію торгівлі (СОТ) призводить до збільшення на території України конкуруючих фірм з різних країн, які мають менеджмент більш високого рівня порівняно з нашим національним. Тому керівники вітчизняних під­приємств мають вирішувати актуальні питання щодо розробки та впро­вадження систем менеджменту якості згідно з вимогами міжнародних стандартів ISO 9000 (серії стандартів якості) та ISO 14000 (серії стандартів екологічних вимог). Ці міжнародні стандарти прийнято в Україні як національні стандарти без будь - яких змін. Найважливішим документом, який підтверджує відповідність продукції підприємства та його системи менеджменту міжнародним стандартам ISO є сертифікат відповідності.

Необхідною умовою для вирішення проблеми підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції є проведення активної державної політики підтримки ініціативи підприємств з розробки, впровадження та сертифікації продукції та систем менеджменту якості відповідно до міжнародних, державних, галузевих стандартів.

Етапи підготовки СМЯ до отримання сертифікату відповідності та його періодичного підтвердження:

1) створення СМЯ та підготовка до сертифікації (ця робота проводилася в основному співробітниками відділу якості підприємства);

2) сертифікаційний аудит з висновком про відповідність створеної системи управління якістю заданим стандартам (після підтвердження відпо­відності підприємство отримало відповідний сертифікат);

3) підтримка СМЯ в робочому стані (передбачається обов'язковий періодичний аудит цієї системи, в результаті якого сертифікат або підтверджується, або припиняється, або може бути анульований).

Для успішного вирішення цих завдань необхідно здійснити низку заходів на кожному підприємстві:

- підготовка кадрів високого професійного рівня в області total quality management;

- забезпечити безпосередню зацікавленість першого керівника і всього керівництва підприємства в успішному розв’язанні проблеми підвищення його конкурентоспроможності;

- залучення до управління конкурентоспроможністю підприємства його працівників через їх активну участь в групах якості;

- розподіл відповідальності між підрозділами підприємства та їх керівниками за підвищення рівня якості продукції та послуг на ринках.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!