Іменник як центральна частина мови.
Іменник – це повнозначна самостійна частина мови, яка означає предмет, опредметнену ознаку, опредметнену дію, опредметнену кількість, що виражені в граматичних категоріях роду, числа і відмінка, відповідає на питання хто? що? і в реченні найчастіше виступає підметом і додатком.
Лексико-граматичні категорії
Деякі розряди охоплюють майже усі іменники (назви істот – неістот , власні – загальні назви, конкретні – абстрактні назви), інші включають обмежену кількість слів (речовинні, збірні іменники, сингулятиви).
Лексико-граматична категорія конкретності/абстрактності іменників.
Іменники з конкретним значенням називають факти, що сприймаються за допомогою органів чуття: вікно, сонце, птах. До цього ряду належать іменники, які позначають дискретні поняття, тобто такі, які підлягають рахункові.
Іменники з абстрактним (лат. abstraction – відтягнення, відвернення) – значенням називають поняття, які людина не сприймає безпосередньо органами чуття: образ, радість, критика. Абстрактні іменники позначають властивості і ознаки (скромність, геройство), дії і процеси (спів, штовханина), почуття і психічний стан (сум, здивування), фізичний стан (хвороба, біль), одиниці міри і ваги (кілограм, вольт), численні наукові поняття (морфема, діалектика) тощо.
Переважна більшість абстрактних іменників є похідними словами, утвореними здебільшого від прикметників і дієслів (доброта, переговори). Для них характерні суфікси -анн- (виконання), -інн- (уміння), -б- (молотьба), -ість- (стислість), -ств- (суспільство), -щин- (партизанщина), -изм- (романтизм) та ін.
|
|
До абстрактних іменників належать також і непохідні слова ( їх значно менше): праця, диво, ритм, успіх тощо.
На відміну від конкретних назв, яким властиві корелятивні форми однини і множини, абстрактним іменникам властива лише форма однини (зарозумілість, розгалуження) або лише форма множини (переговори, фінанси). Деякі абстрактні назви мають співвідносні пари однини і множини: висновок – висновки, метод – методи, закон – закони тощо.
Межі між конкретними й абстрактними назвами дуже рухливі. Один і той же іменник у різних контекстах може набувати або конкретного, або абстрактного значення: кухонна сіль – сіль сатири; світло лампи – світло науки; промінь сонця – промінь радості.
Іменники – назви істот та неістот.
З поділом іменників на конкретні й абстрактні тісно пов’язане розмежування їх на два інші розряди: назви істот і неістот.
Назви істот є назвами живої, органічної природи і відповідають на питання хто? Усі назви істот є конкретними іменниками. До них належать назви людей (студент, Олена), назви тварин (кінь, кенгуру), птахів, риб, комах (снігур, окунь, муха). До назв істот належать також слова, які не співвідносяться з живими істотами, тобто не мають реальних відповідників в об’єктивній дійсності. Це назви міфічних істот (мавка, русалка), назви уособлених предметів (Мороз, Вітер), назви іграшкових виробів, що наділяються властивостями людини або тварини (лялька). До назв істот належать також і деякі назви неживої природи: мрець, небіжчик, покійник, мертвяк, мертвець. Разом з тим іменники-назви істот становлять лише частину величезної кількості назв, пов’язаних з живим у біологічному розумінні.
|
|
Назви неістот є назвами неживої, неорганічної природи і відповідають на питання що? Сюди належать як конкретні, так і абстрактні іменники, зокрема назви речей, рослин, частин тіла істот (очевидно тому, що вони не можуть функціонувати самостійно), збірні, речовинні, географічні, астрономічні назви, назви ознак, дій, абстрактних понять тощо: верба, краса, поступ, рука.
Тут теж зустрічаються непослідовності у поділі на живе і неживе. Так, до назв неістот належать назви мікроорганізмів (мікроб, бактерія), іменники на позначення сукупностей людей, тварин або птахів (народ, натовп, загін, студентство, стадо, зграя).
Назви істот і неістот мають деякі відмінності у граматичному оформленні.
Неістоти: Зн.в. = Н.в. Істоти: Зн.в. = Р.в.
Збірні іменники (молодь, бадилля) в парадигмі не розрізняються за назвами істот і неістот.
Дата добавления: 2022-12-03; просмотров: 72; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!