В) психопатологічну поведінку



Психопатологічний тип девіантної поведінки базується на психопатологічних симптомах і синдромах, які є проявами певних психічних розладів та захворювань:

1. Аутоагресивна поведінка, що проявляється в двох формах:

- самогубство (суїцид);

- самотравмування (парасуїцид).

2. Дисморфоманія базується на хибній впевненості підлітка про наявність у нього фізичних недоліків.

3. Гебоїдна поведінка характеризується інфантильним егоцентризмом, надмірним прагненням до самоствердження з грубою опозицією до оточуючих, певним ігноруванням моральних норм та цінностей, схильністю до імпульсивної агресії, відсутністю відповідальності, інтересу до продуктивної позитивної діяльності при посиленому паталогічному прагненні до всього, що пов’язано з насильством, знущанням, терористичними актами.

4. Дромоманія – характеризується втечами дитини з дому чи школи, поїздками в інші райони міста або населені пункти, прагненням до подорожування, бродяжництва.

5. Гіперсором’язлива поведінка. Проявляється несміливістю, страхом перед спілкуванням, нездатністю ефективно діяти в присутності незнайомих осіб, відмові від знайомства з новими людьми, страхом бути незрозумілим іншими.

 

 

Сутність поняття соціально-педагогічної профілактики девіантної поведінки підлітків

Соціально-педагогічна профілактика  – система заходів соціального виховання, спрямованих на створення оптимальної соціальної ситуації розвитку дітей і підлітків, що сприяють прояву різних видів його активності.

 

Під профілактикою розуміють насамперед науково обґрунтовані і вчасно здійснені дії, спрямовані на:

- запобігання можливих фізичних, психологічних або соціокультурних обставин, які сприяють прояву девіантної поведінки;

- збереження і підтримку нормального рівня життя і здоров’я людини;

- сприяння в досягненні соціально значущих цілей;

- розкриття внутрішнього потенціалу;

- організацію дозвілля і т.д.

Метою профілактичної роботи з підлітками є усунення факторів, що сприяють виникненню девіантної поведінки.

Визначена мета може бути досягнута шляхом рішення таких завдань:

1. Формування у підлітків та молоді позитивних ціннісних орієнтацій в процесі навчально-виховної роботи.

2. Залучення підлітків до соціально-корисної діяльності, розвиток різнобічних інтересів і захоплень.

3. Виховання активної особистості, підтримка ініціативи підлітків.

4. Формування якостей громадянина, який дотримується правових норм та володіє основами правової культури.

5. Формування адекватної і позитивної самооцінки.

6. Зміцнення фізичного і психічного здоров’я.

 

 

Типи профілактики

Багаторічна соціально-педагогічна профілактична робота засвідчила, що всі профілактичні заходи можна розподілити на три типи:

1. Первинна, або переважна соціальна практика спрямована на збереження і розвиток умов, що сприяють здоров’ю, збереженню життя дітей, і на попередження несприятливого впливу на нього факторів соціального і природного середовища. Первинна профілактика є масовою і найбільш ефективною.

2. Вторинна. Завданням вторинної (ранньої) профілактики є якомога раніше виявлення негативних змін в поведінці дитини, що дає можливість також попередити їх подальший розвиток. Вторинна, або рання профілактика базується на результатах масової діагностики різноманітних аспектів життєдіяльності учнів і є індивідуальною в плані корекції систем життєдіяльності і життєзабезпечення організму.

3. Третинна, або цілеспрямована профілактика девіантної поведінки – це сукупність заходів, спрямованих на попередження переходу відхилень у поведінці в більш важку стадію. Третинна профілактика також індивідуальна, вона містить заходи по виявленню і усуненню конкретних недоліків сімейного, шкільного і суспільного виховання, а також цілеспрямовану роботу з тими підлітками, які мають відхилення в поведінці від моральних і правових норм, з окремими групами, колективами по уникненню несприятливих наслідків їх поведінки.

Отже, соціально-педагогічна профілактика – це не лише частина попереджувальної роботи, спрямованої на виявлення і усунення причин та умов девіантної поведінки, а й система заходів перевиховання і формування особистості.

 


Дата добавления: 2022-11-11; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!