Порівняльно-дедуктивний метод



Сучасний концептуальний підхід польських учених (3.Оконь, С.Новак) опирається на загальне порівняння систем освіти в різних країнах, а також на виявлення їх загальних рис, закономірностей та різниці. Така спрямованість порівняльно-зіставних досліджень послугувалася підставою виділення групи порівняльно-дедуктивних методів.

Значення цієї групи методів у курсі порівняльної педагогіки полягає в тому, що в процесі порівняння різних освітніх систем можливе визначення загальних теоретичних джерел дослідженя проблеми. Так, теоретичним джерелом дослідження проблеми розробки змісту освіти є чітко вирізнювані в історичному плані тенденції в науковій розробці самої цієї проблеми та створення в нїй нового базису для її вирішення у вигляді цілісної дидактичні концепції формування змісту освіти та вдосконалення професійно-педагогічної підготовки вчителя у вищій школі.

Використання порівняльно-дедуктивного методу в порівняльному аналізі розвитку різновидів вищої школи, післядипломної підготовки та перепідготовки, підвищення кваліфікації сиеціалістів важливе як для уточнення характеру тенденцій у педагогічній освіті, так і для правильного визначення стратегії підготовки педагогів на перспективу. За основу порівняльного дослідження доцільно взяти співвідношення двох найбільш поширених, але різних за змістом, видів вищої освіти, якими є: педагогічна, що готує кадри для культурного, насамперед духовного відтворені й розвитку самої людини, та інженерно-технічна, покликана кадрово забезпечувати відтворення та збагачення матеріально-технічних умов людського існування. Важливо також їх зіставити із сукупною сферою вищої освіти. Це - перший план порівняння. Другий - зіставлення двох складових вищої школи, вищих закладів освіти двох типів стосовно рівнів їх акредитації.

Сутність порівняльно-дедуктивного методу полягає в розкриі| теоретичних джерел обумовленості схожості й різниці за допомогою динамічних змін компонентів системи.

 

Питання для самоконтролю

  1. Схарактеризуйте сутність та види принципів педагогічного дослідження.
  2. Обгрунтуйте основні вимоги до проведення педагогічного дослідження.
  3. У чому полягає сутність методології  порівняльно-педагогічних досліджень?
  4. Дайте характеристику загальних методів порівняльно-педагогічних досліджень.
  5. Визначте необхідність застосування логічних законів і правил під час проведення порівняльно-педагогічних досліджень.
  6. Що таке «аргументування»?
  7. Визначте основні етапи наукового дослідження

Рекомендована література:

1. Ковальчук В.В., Моїсєєв Л.М., Яцій О.М. Основи наукових досліджень: Навч. посібник. – Одеса: ПНЦ АПН України – ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2001.

2. Крушельницька О.В. Методологія та організація наукових досліджень: Навч. посібник/ О.В.Крушельницька. – К.: Кондор, 2003.

3. Кушнаренко Н.М., Шейко В.М. Організація та методика науково-дослідної діяльності: Підр. – 4.те вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2004.

4. Левшин Л.А. Логика педагогического процесса. – М.: Знание, 1980.

5. П’ятницька-Позднякова І.С. Основи наукових досліджень у вищій школі: Навч. посібник/ І.С.П’ятницька-Позднякова.- К., 2003.

6. Педагогіка вищої школи: Навч. посіб./ З.Н.Курлянд, Р.І.Хмелюк, А.В.Семенова та ін.; За ред. З.Н.Курлянд. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2005.

7. Сидоренко Е.В. Математическая обработка в психологии.-СПб.: ООО «Речь», 2000.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!