Педагогічна компетентність включає:



• забезпечення результативності і якості своєї роботи;

• гармонізацію науково-наочних і світоглядно-методологічних, дидактичних і психологічних знань;

• уміння організувати навчально-виховний процес як педагогічну взаємодію, направлену на розвиток особи студентів;

• готовність до творчого пошуку, саморозвитку, засвоєння впровадження

нових інформаційних технологій;

• високі моральні якості, фізичний і психологічний стани здоров'я, що дають можливість виконувати службові обов'язки.

Основу компетентності фахівця, на думку сучасних науковців О.О. Бодальова, В.І. Жукова, Л.Г. Лаптєва, В.О. Сластьоніна та інших, складають: компетентність діяльності, спілкування і саморозвитку. Професійна компетентність – це професійна підготовка і здатність суб’єкта праці до виконання завдань і обов’язків діяльності, міра й основний критерій його відповідності вимогам професійної діяльності.

Серед методів підвищення професійної компетентності викладачів можна виділити: самоосвіту, систематичну участь у роботі циклової комісії, школи підвищення педагогічної майстерності, а також участь у конкурсах та семінарах обласного й республіканського рівня, майстер-класах, відвідування будівельних виставок тощо. Вищий навчальний заклад забезпечує підвищення кваліфікації та стажування педагогічних та науково-педагогічних працівників не менше, ніж один раз на п'ять років спеціальності (ст. 51 закону України № 2984-III від 17

січня 2002 року «Про вищу освіту». Контроль за самоосвітньою діяльністю викладачів здійснюється на початку навчального року, коли викладачі готуються до нового навчального року й складають індивідуальні плани роботи, в яких відображається навчальна, методична, організаційна робота викладача. Планування методичної й організаційної роботи здійснюється викладачами самостійно відповідно до плану роботи навчального закладу та окремих циклових комісій. Своєчасні поради та рекомендації адміністрації допомагають педагогу реально відібрати питання для опрацювання, зосередити увагу на головних напрямках свого самовдосконалення. Провідний метод контролю – співбесіди з окремими викладачами та керівниками методичних кабінетів, розгляд плану на засіданні циклової комісії і затвердження його заступником директора з навчальної роботи. Протягом навчального року аналізуються відвідані уроки, проведені виховні заходи, контрольні роботи тощо. Вивчається творча лабораторія педагога. Адміністрація допомагає осмислити та обгрунтувати вдалі моменти в роботі, а разом з тим – виявити недоліки в роботі, певні труднощі, проаналізувати причини їх появи.

Для підвищення рівня професійної компетентності викладачів, на думку багатьох дослідників, доцільно використовувати його моніторинг, який ми розуміємо як систему регулярного збору інформації, об'єктивного її аналізу для прийняття відповідних рішень. Моніторинг формується як багаторівнева система діагностичних процедур, проведених з використанням кількісних методик, що максимально об’єктивно відслідковують якісні показники об’єкту моніторингу.

Педагогічна компетентність викладача включає:

Предметна компетентність викладача (визначається як теоретична і практична готовність до викладання дисципліни): отримувати інформацію, аналізувати, узагальнювати і використовувати її для навчання; подавати навчальний матеріал у достатньому обсязі обґрунтовано, послідовно.

Дидактична компетентність викладача: визначати цілі навчального заняття й всього курсу дисципліни; будувати навчальний процес жваво, емоційно, цікаво; відбирати зміст і відповідне обладнання для проведення навчального заняття; викладати навчальний матеріал доступно, чітко, виразно, переконливо; розробляти дидактичний матеріал для навчального заняття.

Методична компетентність викладача (виявляється у поінформованості з проблем інновацій в галузі освіти, використанні різноманітних освітніх технологій і засобів навчання, способах організації роботи студентів на занятті).

Психолого-комунікативна компетентність викладача включає здатність: стимулювати пізнавальні інтерес студентів на заняттях; здійснювати мотивацію кожного навчального заняття; формувати позитивне ставлення студентів до навчання; актуалізувати знання і життєвий досвід студентів; адекватно сприймати та розуміти студентів; створювати позитивний психологічний клімат на занятті.

Управлінська компетентність викладача (визначається як здатність планувати, організовувати й контролювати навчально-виховний процес та власну професійну діяльність для досягнення прогнозованого результату):

1. конкретизувати цілі навчання з дисципліни і виховання; оцінювати рівень навчальних досягнень учнів; використовувати різні види і методи контролю;

2. керувати роботою студентів на заняттях; організовувати самостійну роботу студентів; визначати педагогічні задачі відповідно до предмету.

Проективна компетентність викладача (полягає у здатності передбачати наслідки фахової та особистісної діяльності): передбачати результати навчально-виховного процесу; розробляти навчальні плани і програми з дисципліни; розробляти плани заняття; проектувати навчальний процес та діяльність студентів на занятті; проектувати і прогнозувати власну педагогічну діяльність відповідно до предмету.

Рефлексивна компетентність викладача (полягає у здатності аналізувати результати своєї діяльності та спрямовувати свої зусилля на її перетворення, вдосконалення тощо).


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!